BM Özel Raportörlerinden Sudan'a 'OHAL'in kaldırılması' çağrısı

BM Özel Raportörlerinden Sudan'a 'OHAL'in kaldırılması' çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Özel Raportörleri, Sudan'da olağanüstü halin (OHAL) kaldırılması ve Sudanlıların anayasal haklarının korunması için orduya acil çağrıda bulundu.

BM Sudan'da İnsan Haklarını Takip Uzmanı Aristide Nononsi, BM Barışçıl Toplanma ve Örgütlenme Özgürlüğü Özel Raportörü Nyaletsossi Clement Voule ve BM Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü David Kaye'nin de aralarında bulunduğu BM Özel Raportörleri Sudan'daki duruma ilişkin ortak açıklama yaptı.     

"Darbe" ifadesinin kullanılmadığı açıklamada, BM Özel Raportörleri Sudan'da barışçıl gösterilere karşı aşırı güç kullanımı kınadı. BM Raportörleri, ülkede "askeri bir konseyin" kurulduğuna dair haberler geldiğini, yetkililerin halkın meşru taleplerine kulak vermesi gerektiğini belirtti.     

Özel Raportör Voule, "Yetkilileri olağanüstü hali kaldırmaya davet ediyorum." ifadesini kullanırken, BM Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü Kaye de Sudan'daki kriz anında halkın ifade ve barışçıl toplanma özgürlüğünü haklarının güvence altına alınması gerektiğinin altını çizdi.     

BM Sudan'da İnsan Haklarını Takip Uzmanı Aristide Nononsi "Devlet makamlarını, en öncelikli sorumlulukları olan sivilleri korumak için gereğini yerine getirmeye çağırıyorum. Sudan ordusunu ve güvenlik güçlerini de çok güçlü şekilde, şiddetin artmasını önlemek için en üst seviyede tedbir almaya ve Sudan halkının anayasal haklarının korunması için acil önlemler almaya davet ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.     

Sudan Savunma Bakanı Avad bin Avf, bugün yaptığı açıklamada, Sudan Yüksek Askeri Konseyinin yönetime el koyduğunu ve Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in tutuklandığını duyurmuştu.     

Anayasanın askıya alındığını, Başbakanlık, Meclis ve eyalet yönetimlerinin de feshedildiğini belirten Avf, 2 yıllık bir geçiş döneminin başladığını kaydetmişti. Avf, ülkede 3 aylık olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini de bildirmişti.     

Bursa'da otoyolu kilitleyen kaza! Bursa'da otoyolu kilitleyen kaza!

''Nargile baronları'' tutuklandı "Nargile baronları" tutuklandı

Bursa'da borç kavgasında kan aktı! Bursa'da borç kavgasında kan aktı!

Milli Savunma Bakanlığında 'önemli' toplantı Milli Savunma Bakanlığında 'önemli' toplantı

İki genç kızın intihar girişiminde 'mavi balina' iddiası İki genç kızın intihar girişiminde 'mavi balina' iddiası

Bursa'da büyük panik! FSM Bulvarı'nda silahlı saldırı Bursa'da büyük panik! FSM Bulvarı'nda silahlı saldırı

Furkan'ın annesi: Allah rızası için çocuğumu getirsinler, yüreğim parçalanıyor Furkan'ın annesi: Allah rızası için çocuğumu getirsinler, yüreğim parçalanıyor

Bursalı eski belediye başkanına Dubai'de Erdoğan posterine gözaltı Bursalı eski belediye başkanına Dubai'de Erdoğan posterine gözaltı

Bugün toplanması beklenen Meclis'e sadece bir milletvekili geldi Bugün toplanması beklenen Meclis'e sadece bir milletvekili geldi

Mesanesinden 300 gram ağırlığında taş çıktı Mesanesinden 300 gram ağırlığında taş çıktı

TSK'dan Kuzey Irak'a hava harekatı TSK'dan Kuzey Irak'a hava harekatı

Bursalı talihli ikramiyesini aldı Bursalı talihli ikramiyesini aldı

Ot toplarken 750 metre yükseklikten düştü Ot toplarken 750 metre yükseklikten düştü

MHP'nin itirazı ile ilgili ara karar verildi MHP'nin itirazı ile ilgili ara karar verildi

Bursa'da adliye önünde kan aktı, o anlar kameralara yansıdı Bursa'da adliye önünde kan aktı, o anlar kameralara yansıdı