BM: Doğu Guta'da son 2 günde 100'den fazla sivil öldürüldü

BM: Doğu Guta'da son 2 günde 100'den fazla sivil öldürüldü

Birleşmiş Milletler (BM), Doğu Guta'da son 48 saatte 100'den fazla sivilin öldürüldüğünü bildirdi. 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarriç, Doğu Guta'da son iki günde meydana gelen çatışmalar, hava saldırıları ve bombardımanlar sonucu 100'den fazla sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. Dujarriç, BM'in Suriye'deki durum istikrara kavuştuğunda, örgütün savaştan zarar gören ve kuşatılmış bölgelere yardım etmeye devam edeceğini söyledi. Dujarriç, Doğu Guta'daki çatışmaların ve Şam'ın havan bombardımanının devam ettiğini, sivil nüfusu tehlikeye soktuğunu ve ihtiyacı olan binlerce kişiye insani yardımın ulaşmasının önlediğini söyledi. Sözcü, "Doğu Guta'da meydana gelen çatışmalar, hava saldırıları ve bombardımanın son 48 saat içinde 100'den fazla sivilin ölümüne neden oldu. Güvenlik Konseyi'nin 2401 sayılı kararla düşmanlıkların sona erdirilmesini talep ettiği 24 Şubat'tan beri hava ve kara saldırıları nedeniyle yüzlerce insanın öldürüldüğü ve binlerce kişinin yaralandığı bildirildi" dedi.

YARDIMLAR SEKTEYE UĞRUYOR 

Dujarriç, Birleşmiş Milletler, Suriye Arap Kızılayı ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi Doğu Ghouta'daki bir yerleşim birimi olan Douma sakinlerine insani yardımlarını sürdüremediklerini doğruladı. Teslimatın Salı günü başladığını ancak hava saldırıları ve bombardıman nedeniyle durdurulduğunu belirtti. Dujarriç, tüm çatışma taraflarını, insani yardım konvoylarına güvenli ve engelsiz erişimi hemen sağlamaya çağırdı. 

Sınır Tanımayan Doktorlar, Çarşamba günü Doğu Ghouta zayiatlarıyla ilgili kendi istatistiklerini yayınladı. Buna göre, 18 Şubat-3 Mart tarihleri arasında meydana gelen çatışmalarda, hava ve kara saldırılarında toplamda bin 5 kişinin öldüğü ve 4 bin 829 kişinin yaralandığı bildirildi. 

Hakkari kırsalında silah ve mühimmat ele geçirildi Hakkari kırsalında silah ve mühimmat ele geçirildi

Bursa'da polis telefon dolandırıcısını yakaladı Bursa'da polis telefon dolandırıcısını yakaladı

Pazarda kadına tacizde bulunan bir kişi yakalandı Pazarda kadına tacizde bulunan bir kişi yakalandı

Samsun'da ''darbeturks'' operasyonu Samsun'da "darbeturks" operasyonu

Bursa'da polisten kaçan ehliyetsiz sürücü kovalamaca sonucu yakalandı Bursa'da polisten kaçan ehliyetsiz sürücü kovalamaca sonucu yakalandı

Rize Emniyet Müdürlüğü'nde silah sesleri Rize Emniyet Müdürlüğü'nde silah sesleri

Uyuşturucu etkisindeki genç yolda yürüyen 4 kişiyi bıçakladı Uyuşturucu etkisindeki genç yolda yürüyen 4 kişiyi bıçakladı

Bursa'da mübaşire kafa atan sanık: Pişmanım Bursa'da mübaşire kafa atan sanık: Pişmanım

Bursa'da 74 yaşındaki kadın için ekipler seferber oldu Bursa'da 74 yaşındaki kadın için ekipler seferber oldu

Hababam'ın ünlü oyuncusuna hüzünlü veda Hababam'ın ünlü oyuncusuna hüzünlü veda

Bursa'nın dağ ilçeleri beyaza büründü Bursa'nın dağ ilçeleri beyaza büründü

Bursa'da iş kazasında hayatını kaybeden Ulu'ya veda Bursa'da iş kazasında hayatını kaybeden Ulu'ya veda