BM'den ABD'nin yardımları kesmesine tepki

BM'den ABD'nin yardımları kesmesine tepki

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, "ABD'nin BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine yaptığı yardımları kesmesi ölümcül değil. Ofisim her şeye rağmen ayakta kalacak. Komiserliğin ABD'nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunu düşünmek oldukça garip." dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un açıklamalarına tepki göstererek, "BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin ABD'nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunu düşünmek oldukça garip." dedi.

31 Ağustos'ta 4 yıllık görev süresi dolacak Hüseyin, BM Cenevre Ofisi'nde son kez gazetecilerin karşısına çıktı.

BM Cenevre Ofisine Akredite Basın Mensupları Derneğinin (ACANU) organize ettiği basın toplantısında konuşan Hüseyin, dünyanın farklı bölgelerindeki insan hakları konularına değindi.

Son iki günde yayımladıkları "Myanmar'da Arakanlı Müslümanlara Myanmar ordusunun soykırım yaptığına" ilişkin rapor ve "Yemen'de, hükümet, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden bazı kişilerin savaş suçu işlediğine" dair rapordan duyduğu memnuniyeti dile getiren Hüseyin, Nikaragua ve Venezuela ile Himalayalar'da bulunan Keşmir bölgesinde de benzer çalışmalar yapılacağını aktardı.

ABD'ye tepki

Hüseyin, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un, geçen hafta yaptığı "BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin üslubunu değiştirmesi gerektiği" ve "ABD'nin komiserliğe yardımını keseceği" açıklamasına tepki gösterdi.

Hüseyin, "BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin ABD'nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunu düşünmek oldukça garip. Ulusal Güvenlik Danışmanı'nın böyle şeyler konuşması da oldukça garip. Tabii ki üye ülkelerden herhangi birinin (BM'ye) maddi yardımlarını kesmesi iyi bir şey değil." dedi.

ABD'nin İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine yardımının kesmesinin "ölümcül" olmadığını vurgulayan Hüseyin, her şeye rağmen kurumunun ayakta kalmaya devam edeceğini ifade etti.

Hüseyin, diğer ülkeleri ABD'nin izlediği yoldan gitmemeye davet ederek ülkelerin sağladığı yardımların zincirleme kesilmesi durumunda BM'nin ve diğer uluslararası kuruluşların çökeceği uyarısında bulundu. 

Suriye'deki insan haklar ihlallerine de değinen Hüseyin, hak ihlali yapanların mutlaka adalet önünde hesap vermesinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan, BM kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görev süresi dolan Hüseyin, BM çatısı altında başka bir görevde yer almayacak. 

BM Genel Kurulu, 10 Ağustos'ta Şili'nin eski devlet başkanı Michelle Bachelet'nin Hüseyin'in yerine Cenevre merkezli BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği görevine atanmasını onaylamıştı.

Bursa'da minibüs kapısında okula yolculuk Bursa'da minibüs kapısında okula yolculuk

Mesut Demir; <br /> Emirsultan siyasi arenaya döndü Mesut Demir;
Emirsultan siyasi arenaya döndü

Milli Piyangonun yılbaşı büyük ikramiyesi 70 milyon TL Milli Piyangonun yılbaşı büyük ikramiyesi 70 milyon TL

Bursa'da sobayı yakarken halıya düşen ateş evi küle çevirdi Bursa'da sobayı yakarken halıya düşen ateş evi küle çevirdi

Bursa'da her geçen gün dünyası daha da kararan çocuğun yardım çığlığı Bursa'da her geçen gün dünyası daha da kararan çocuğun yardım çığlığı

Aysın Komitgan; <br /> Tatlıoğlu ile Aydın rekabeti olursa kazanan hangisi olur? Aysın Komitgan;
Tatlıoğlu ile Aydın rekabeti olursa kazanan hangisi olur?

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (15 Kasım 2018 Perşembe) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (15 Kasım 2018 Perşembe)

SMA hastaları üzerinden 75 milyon dolarlık vurgun! SMA hastaları üzerinden 75 milyon dolarlık vurgun!

Ünlü türkücüden mağaza çalışanı iki kadına darp! Ünlü türkücüden mağaza çalışanı iki kadına darp!

Bursa'da 4 katlı binanın çatısı yandı Bursa'da 4 katlı binanın çatısı yandı

İki gencin nasıl öldüğü ortaya çıktı! İki gencin nasıl öldüğü ortaya çıktı!

Mahkeme kararını verdi! ''Bile bile birlikte olmuş''' Mahkeme kararını verdi! "Bile bile birlikte olmuş'"

Hatay'daki tarihi meclis, künefeci oldu Hatay'daki tarihi meclis, künefeci oldu

Yargıtay'dan ticari hayatı etkileyecek karar! Yargıtay'dan ticari hayatı etkileyecek karar!

Maaşı bin liranın altında olan emeklilere seyyanen zam yapılacak Maaşı bin liranın altında olan emeklilere seyyanen zam yapılacak