Bilal Ekşi: 'Türkiye ve Mısır havacılıkta en iyi dönemini yaşıyor'

Bilal Ekşi: 'Türkiye ve Mısır havacılıkta en iyi dönemini yaşıyor'

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Türkiye ile Mısır arasındaki uçuş sayısını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Arap Hava Yolları Birliği'nin (AACO) toplantısına katılmak üzere Mısır'ın başkenti Kahire'ye gelen Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, Türkiye ile Mısır arasındaki uçuş sayısını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Ekşi, Mısır ve Türkiye'nin hava yolu ulaşımının her yıl daha da geliştiğinin altını çizdi.

Mısır'ın 4 kentine seferler düzenlediklerini kaydeden Ekşi, başkent Kahire'ye günde üç sefer, İskenderiye'ye haftada 9 sefer düzenlediklerini, ayrıca Mısır'ın turistlik beldeleri Şarm el-Şeyh ve Hurgada'ya günlük uçuşlarının olduğunu kaydetti.

Bazı günlerde İskenderiye'ye iki sefer koyduklarını kaydeden Ekşi, "talebin artışıyla beraber uçuş sayılarını artırmayı düşünüyoruz. Gereken izinleri alabilirsek Kahire ve İskenderiye uçuşlarını da artırmayı planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Luksor'a sefer düzenleme planı

Ekşi, Türkiye ve Mısır arasında bu yıl yolcu sayısında geçen yıla oranla yüzde 20 civarında bir artış olduğuna işaret ederek, Mısır'ın güneyindeki tarihi Luksor kentine de sefer düzenlemeyi düşündüklerini kaydetti.

Türkiye ve Mısır arasında yaşanan siyasi gerginliğe rağmen uçuşlarda görülen artışla ilgili soruyu yanıtlayan THY Genel Müdürü Ekşi, İstanbul'un önemli bir turizm merkezi ve tarihi bir şehir olmasının payına dikkat çekerek, İstanbul üzerinden tüm dünyaya seferler düzenlendiğini dile getirdi.

"Türkiye ve Mısır arasındaki havacılığın en iyi dönemlerinden birini yaşadığına" vurgu yapan Ekşi şunları kaydetti:

"Mısır'a turist olarak gelen insanlar ve Mısır'dan dışarıya gidecek olanların en iyi aktarma merkezi İstanbul'dur. Bu yüzden Türkiye ve Mısır arasında havacılıkta en iyi dönemleri yaşıyoruz. Mısır uçuşları bakımından THY için 2018 yılı oldukça güzel geçti. 2019'un da iyi geçeceğine dair işaretler alıyoruz. Dolayısıyla hem THY ve hem de Mısır Hava Yolları şirketi, iki ülke vatandaşları arasındaki turizmi geliştirmek için elinden geleni yapıyor."

Ortak uçuşlar

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, havacılıkta kod paylaşımı "Codeshare" denilen ortak uçuşlar olduğunu hatırlatarak, başka bir hava yolu şirketine bilet satılabildiğini dile getirdi.

Mısır Hava Yolları ile eskiden gelen bir iş birliğinin bulunduğunu söyleyen ve diğer hava yolları ile bu tür iş birliklerinin devam ettiğini ifade eden Ekşi, "Onlar bizim uçaklarımıza bilet satabiliyor, biz de onların uçaklarına bilet satıyoruz. Buna teknik olarak 'ortak uçuş' deniyor. Mısır ile bunu daha da geliştirmeyi istiyoruz." dedi.

Ekşi ayrıca, Mısır ve Türkiye arasındaki uçakların dolu olması sebebiyle şu andaki mevcut kapasitenin yeterli olmadığını ve muhakkak surette buradaki uçuş izinlerinin daha da artırılması gerektiğini kaydetti.

Mısır uçuşlarına 1956'da başkent Kahire ile başlayan THY, halen Kahire, İskenderiye, Hurgada ve Şarm eş-Şeyh olmak üzere 4 noktaya haftada 44 sefer düzenliyor.

Mısır'da 66 çalışanı bulunan THY, 2017 yılında Mısır-Türkiye arasındaki tarifeli seferlerle 583 bin yolcu taşıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok net mesajlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok net mesajlar

Cemaate saldıran dilenci kadın, polisin belindeki tabancasını almaya kalkıştı Cemaate saldıran dilenci kadın, polisin belindeki tabancasını almaya kalkıştı

Bursa'da traktör kazası: 1 ölü Bursa'da traktör kazası: 1 ölü

Ankara merkezli 8 ilde 'sahte vize' operasyonu: 86 gözaltı Ankara merkezli 8 ilde 'sahte vize' operasyonu: 86 gözaltı

Ofis görünümlü kumarhaneye şok baskın Ofis görünümlü kumarhaneye şok baskın

Bursa'da hastaneler kapatılmasın eylemi Bursa'da hastaneler kapatılmasın eylemi

Trump'tan Ortadoğu'ya ilave asker gönderimine onay Trump'tan Ortadoğu'ya ilave asker gönderimine onay

Bursa'da yağmurdan kaçarken minibüs çarptı Bursa'da yağmurdan kaçarken minibüs çarptı

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan o habere tepki Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan o habere tepki

Bursa'da kız arkadaşından ayrılıp köprüye çıktı polis atlamadan kurtardı Bursa'da kız arkadaşından ayrılıp köprüye çıktı polis atlamadan kurtardı

Bursa İnegöl'de ceviz büyüklüğünde dolu yağdı Bursa İnegöl'de ceviz büyüklüğünde dolu yağdı

İdare mahkemesinden Tunceli Belediyesi kararı İdare mahkemesinden Tunceli Belediyesi kararı

Bursa'da AK Parti'li yöneticinin kalp krizinden ölen oğlu, toprağa verildi Bursa'da AK Parti'li yöneticinin kalp krizinden ölen oğlu, toprağa verildi

Bursalı öğrenciden 'milli' mücadele Bursalı öğrenciden 'milli' mücadele

Kamyonun altında 40 metre sürüklendi! Kamyonun altında 40 metre sürüklendi!

Bursa'da uyuşturucu operasyonu! 7 kişi yakalandı Bursa'da uyuşturucu operasyonu! 7 kişi yakalandı

Suriyeliler sınırı koşarak geçiyor! Suriyeliler sınırı koşarak geçiyor!