Beyşehir Gölü'ne yavru sazan takviyesi

Beyşehir Gölü'ne yavru sazan takviyesi

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, Devlet Su İşleri (DSİ) 4. Bölge Müdürlüğü tarafından Türkiye'nin en önemli tatlı su balığı üretim merkezlerinden Beyşehir Gölü'ne 200 bin adet yavru sazan balığı takviyesinde bulunuldu.

Pullu sazan balığı popülasyonunda son dönemde yaşanan azalma sebebiyle Beyşehir Gölü'nde balıklandırmaya yönelik çalışmalar da devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığının göl havzasında bir süredir yürüttüğü balıklandırma çalışmalarına bir destek de DSİ 4. Bölge Müdürlüğünden geldi.

Yaklaşık bir hafta önce Beyşehir Gölü'ne Akburun Mahallesi kıyılarında 200 bin yavru sazan balığı bırakan DSİ yetkilileri, bir 200 bin yavru sazan balığını daha Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi yetkililerinin de eşlik ettiği çalışmayla Beyşehir ilçe merkezi sahilinden göl sularına bıraktı.

DSİ 4. Bölge Müdürlüğü Çumra KOS İşletme ve Bakım Şube Müdürü Bülent Çınar, kurum olarak bölge Müdürlüğü rezervuarlarına yıllık ortalama 1 milyonun üzerinde balık yavrusu attıklarını belirterek, "Konyamızın incisi olan Beyşehir'deki Beyşehir Gölümüzde de son yıllarda sazan balığındaki azalma gerekçe gösterilerek kaymakamlığımız ve kooperatifimizden gelen talepler üzerine böyle bir çalışma gerçekleştirebilmek için harekete geçtik. İlgili yerlere müracaat ederek Beyşehir Gölü'nün bu yılki balıklandırma programına dahil edilmesini sağladık. Kısa bir süre önce 200 bin yavru sazan balığını göl sularına bırakmıştık. Bugün de 200 bin adet daha yavru sazan balığını göl sularıyla buluşturuyoruz. Hedefimiz bir 100 bin adet yavru balığı daha göl sularına bırakmak. Böylece, toplamda 500 bin balık yavrusunu göl sularına atmayı planlıyoruz" dedi.

"Beyşehir Gölü'ne 1 milyon adet yavru sazan balığı bırakılması yönünde çalışmamız var"

Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Kaya da, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Beyşehir Gölü'nde başlattıkları balıklandırma çalışmalarının sürdüğüne dikkati çekti. Bu çalışmaların azalan sazan popülasyonuna önemli katkılar sağlayacağını umduklarını ifade eden Kaya, "Bu balıklandırma çalışmaları durmadan devam edecek. İnşallah yine Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından önümüzdeki günlerde de Beyşehir Gölü'ne 1 milyon adet yavru sazan balığı bırakılması yönünde bir çalışmamız var. İnşallah bu çalışmanın da tamamlanmasıyla gölümüzdeki balık stokları daha iyi noktalara gelecek diye umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Kurt ise, DSİ 4. Bölge Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı'na Beyşehir Gölü'nün balıklandırılmasına yönelik olarak yürüttüğü çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Beyşehir Gölü'nde son dönemde artan yasa dışı yöntemlerden elektroşokla balık avcılığına değinen Kurt, bu konuda ilgili kurumların mücadele etmesine rağmen bunun henüz tam olarak önüne geçilemediğini, bu konuda tüm balıkçıların ve vatandaşların şokla balık avcılığı yapanları görmesi halinde kooperatife ya da kolluk kuvvetleri ve Tarım kuruluşlarına bildirmesinin çok büyük önem arz ettiğini söyledi.

Daha sonra yetkililer tarafından 200 bin yavru pullu sazan balığı Beyşehir Gölü sularına bırakıldı.

Yakalandılar! Cinsel ilişkiye girmek vaadiyle kandırıp... Yakalandılar! Cinsel ilişkiye girmek vaadiyle kandırıp...

Kömür kavgasında kan aktı! Kömür kavgasında kan aktı!

İş merkezinde yangın çıktı, tatlıcı tatlılarını kaçırdı İş merkezinde yangın çıktı, tatlıcı tatlılarını kaçırdı

Birlikte çay içti, sonrası korkunç! Birlikte çay içti, sonrası korkunç!

2 otomobil çarpıştı: 3 yaralı 2 otomobil çarpıştı: 3 yaralı

Zuhal Topal'ın tazminat kazandığı damat adayı: Bu parayı nasıl ödeyeceğim? Zuhal Topal'ın tazminat kazandığı damat adayı: Bu parayı nasıl ödeyeceğim?

Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 3 yaralı Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 3 yaralı

İnşaatta bulundu! Yüzü tanınmayacak halde... İnşaatta bulundu! Yüzü tanınmayacak halde...

Vitesleri karıştırdı, markete daldı! Vitesleri karıştırdı, markete daldı!

Taksi durağında silahlı çatışma: 3 yaralı Taksi durağında silahlı çatışma: 3 yaralı

Liselilerin meydan savaşı! Ortalık birbirine girdi Liselilerin meydan savaşı! Ortalık birbirine girdi

Bakan Soylu: 37 bin 710 adres değişikliği haksız şekilde yapılmıştır Bakan Soylu: 37 bin 710 adres değişikliği haksız şekilde yapılmıştır

Binali Yıldırım: Meclis başkanlığı görevimdeki son işim belki de bu olacak Binali Yıldırım: Meclis başkanlığı görevimdeki son işim belki de bu olacak

Bursa'da zabıtanın dikkati hayat kurtardı! Bursa'da zabıtanın dikkati hayat kurtardı!

Bursa Uludağ'da kilometrelerce kuyruk oluştu Bursa Uludağ'da kilometrelerce kuyruk oluştu