Berat Albayrak: Almanya, Türkiye için vazgeçilmez

Berat Albayrak: Almanya, Türkiye için vazgeçilmez

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "İki ülkenin birbirinin ticari partneri olarak özellikle yaklaşık 40 milyar avroya ulaşan ticaret hacmiyle, Türkiye'nin ithalatında 2'nci, ihracatında 1'inci ülke olması hasebiyle Almanya, Türkiye için vazgeçilemez çok önemli bir ortak ve partnerdir." dedi.

Albayrak ve Alman Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, Berlin'de  gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Enerji forumu vesilesiyle Berlin'de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu  belirten Albayrak, Almanya'da geçen ay kurulan hükümeti kutladı.

Albayrak, Türkiye-Almanya ilişkilerinin 100 yıllar öncesinden  geldiğini, bölgesel ve küresel sınamalara rağmen bugüne kadar çok güçlü bir  şekilde ayakta kaldığını ve geliştiğini anlattı.

Türkiye-Almanya arasında son dönemdeki ilişkilerin olması gereken  noktanın bir hayli gerisinde olduğunu belirten Albayrak, "Türkiye olarak biz  özellikle hükümet kurulduktan sonra Almanya'da yeni dönemin 2017 yılından çok  daha gerçekçi, rasyonel ve iki ülkenin faydasına olacak bir düzeyde gelişmesini  istiyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin terörle mücadeleden bütün dünyayı etkileyen mülteci  krizine kadar hemAvrupa'nın hem Almanya'nın güvenliği noktasında çok önemli  süreçler yaşadığını aktaran Albayrak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bugün 3 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye  hakikaten Türkiye'nin bu noktadaki duruşu nasıl ki Almanya'da Avrupa'nın  güvenliği Türkiye'den başlar bir söylemini bahsediyorsak ve bu yeni dönemde biz,  Türkiye'nin güvenliği de Almanya'dan, Avrupa'dan başlar gerçekliğinden hareketle  bu süreci buna göre inşallah karşılıklı bir çerçevede yürütmek istiyoruz."

Bakan Albayrak, Türkiye-Almanya ilişkilerinin birçok alanda olduğu  gibi ekonomi alanında da çok önemli olduğuna işaret ederek, "İki ülkenin  birbirinin ticari partneri olarak özellikle yaklaşık 40 milyar avroya ulaşan  ticaret hacmiyle, Türkiye'nin ithalatında 2'nci, ihracatında 1'inci ülke olması  hasebiyle Almanya, Türkiye için vazgeçilemez çok önemli bir ortak ve partnerdir."  ifadesini kullandı.

İlişkilerin içerisindeki enerjinin rolünün yadsınamaz olduğunu  vurgulayan Albayrak, çeşitli birçok Alman firmasının Türkiye'de faaliyette  bulunduğunu, çok önemli bir iş birliğine katkı verdiğini bildirdi.

Albayrak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye'nin yenilenebilir enerjide önümüzdeki 10 yılda 10'ar bir  megavat güneş ve rüzgarda, enerji verimliliğinde 2023 yılına kadar 11 milyar  dolardan daha büyük bir yatırım ihtiyacı ortaya koyduğundan hareketle, dünyada  Çin'den sonra ikinci en büyük enerji talep büyüme artışı olan, hızlı büyümesini  enerji ihtiyacıyla da karşılayan bir ülke olması hasebiyle, özellikle Almanya'yla  bu yeni dönemde iş birliğimizi enerji ve ekonomi noktasında arttırarak Türkiye  Almanya ilişkilerini çok daha iyi bir noktaya taşıması için itici bir güç  olacağına inanıyoruz."

"Yakın çalışma kararı aldık"

Alman Ekonomi ve Enerji Bakanı Altmaier de ekonomi ve enerji alanında  çeşitli projeleri görüştüklerini belirterek, yakın çalışma kararı aldıklarını  belirtti.

Ortak çalışmaları derinleştireceklerine değinen Altmaier, bakanlar  düzeyinde Türk-Alman enerji forumu gerçekleştirilmesi için hazırlık çalışmaları  yapılmasını kararlaştırdıklarını söyledi.

Bakan Albayrak'ın yarın "Berlin Enerji Dönüşüm Diyaloğu Konferansı"na  katılması ve "Yenilenebilir kaynakların enerji güvenliğine katkısı" başlıklı  oturumda ana konuşmacı olması bekleniyor.

Yoğun gaz kokusu paniğe neden oldu Yoğun gaz kokusu paniğe neden oldu

Kılıçdaroğlu ve Akşener ittifakı konuştu Kılıçdaroğlu ve Akşener ittifakı konuştu

Bursa'da sosyal medyayı sallayan video! Bursa'da sosyal medyayı sallayan video!

Yalan ihbarda bulunup ambulansın önünü silahla kesti Yalan ihbarda bulunup ambulansın önünü silahla kesti

Otomobile 12 kişinin binmesi görenleri şaşırttı Otomobile 12 kişinin binmesi görenleri şaşırttı

41 kilo eroin ile 10 bin euro ele geçirildi 41 kilo eroin ile 10 bin euro ele geçirildi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

TIR sürücüsü yük indirirken kalp krizi geçirerek öldü TIR sürücüsü yük indirirken kalp krizi geçirerek öldü

Mehmet Ali Ekmekçi; <br /> İkiyüzlü Timsah Mehmet Ali Ekmekçi;
İkiyüzlü Timsah

Kaan Vardar; <br /> Fenerbahçe'yi ezerken... Kaan Vardar;
Fenerbahçe'yi ezerken...