Berat Albayrak: Almanya, Türkiye için vazgeçilmez

Berat Albayrak: Almanya, Türkiye için vazgeçilmez

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "İki ülkenin birbirinin ticari partneri olarak özellikle yaklaşık 40 milyar avroya ulaşan ticaret hacmiyle, Türkiye'nin ithalatında 2'nci, ihracatında 1'inci ülke olması hasebiyle Almanya, Türkiye için vazgeçilemez çok önemli bir ortak ve partnerdir." dedi.

Albayrak ve Alman Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, Berlin'de  gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Enerji forumu vesilesiyle Berlin'de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu  belirten Albayrak, Almanya'da geçen ay kurulan hükümeti kutladı.

Albayrak, Türkiye-Almanya ilişkilerinin 100 yıllar öncesinden  geldiğini, bölgesel ve küresel sınamalara rağmen bugüne kadar çok güçlü bir  şekilde ayakta kaldığını ve geliştiğini anlattı.

Türkiye-Almanya arasında son dönemdeki ilişkilerin olması gereken  noktanın bir hayli gerisinde olduğunu belirten Albayrak, "Türkiye olarak biz  özellikle hükümet kurulduktan sonra Almanya'da yeni dönemin 2017 yılından çok  daha gerçekçi, rasyonel ve iki ülkenin faydasına olacak bir düzeyde gelişmesini  istiyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin terörle mücadeleden bütün dünyayı etkileyen mülteci  krizine kadar hemAvrupa'nın hem Almanya'nın güvenliği noktasında çok önemli  süreçler yaşadığını aktaran Albayrak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bugün 3 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye  hakikaten Türkiye'nin bu noktadaki duruşu nasıl ki Almanya'da Avrupa'nın  güvenliği Türkiye'den başlar bir söylemini bahsediyorsak ve bu yeni dönemde biz,  Türkiye'nin güvenliği de Almanya'dan, Avrupa'dan başlar gerçekliğinden hareketle  bu süreci buna göre inşallah karşılıklı bir çerçevede yürütmek istiyoruz."

Bakan Albayrak, Türkiye-Almanya ilişkilerinin birçok alanda olduğu  gibi ekonomi alanında da çok önemli olduğuna işaret ederek, "İki ülkenin  birbirinin ticari partneri olarak özellikle yaklaşık 40 milyar avroya ulaşan  ticaret hacmiyle, Türkiye'nin ithalatında 2'nci, ihracatında 1'inci ülke olması  hasebiyle Almanya, Türkiye için vazgeçilemez çok önemli bir ortak ve partnerdir."  ifadesini kullandı.

İlişkilerin içerisindeki enerjinin rolünün yadsınamaz olduğunu  vurgulayan Albayrak, çeşitli birçok Alman firmasının Türkiye'de faaliyette  bulunduğunu, çok önemli bir iş birliğine katkı verdiğini bildirdi.

Albayrak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye'nin yenilenebilir enerjide önümüzdeki 10 yılda 10'ar bir  megavat güneş ve rüzgarda, enerji verimliliğinde 2023 yılına kadar 11 milyar  dolardan daha büyük bir yatırım ihtiyacı ortaya koyduğundan hareketle, dünyada  Çin'den sonra ikinci en büyük enerji talep büyüme artışı olan, hızlı büyümesini  enerji ihtiyacıyla da karşılayan bir ülke olması hasebiyle, özellikle Almanya'yla  bu yeni dönemde iş birliğimizi enerji ve ekonomi noktasında arttırarak Türkiye  Almanya ilişkilerini çok daha iyi bir noktaya taşıması için itici bir güç  olacağına inanıyoruz."

"Yakın çalışma kararı aldık"

Alman Ekonomi ve Enerji Bakanı Altmaier de ekonomi ve enerji alanında  çeşitli projeleri görüştüklerini belirterek, yakın çalışma kararı aldıklarını  belirtti.

Ortak çalışmaları derinleştireceklerine değinen Altmaier, bakanlar  düzeyinde Türk-Alman enerji forumu gerçekleştirilmesi için hazırlık çalışmaları  yapılmasını kararlaştırdıklarını söyledi.

Bakan Albayrak'ın yarın "Berlin Enerji Dönüşüm Diyaloğu Konferansı"na  katılması ve "Yenilenebilir kaynakların enerji güvenliğine katkısı" başlıklı  oturumda ana konuşmacı olması bekleniyor.

Yasin Öztekin, Bursaspor'la anlaştı Yasin Öztekin, Bursaspor'la anlaştı

Dakikalarca acı içinde kıvrandı! Böyle kurtarıldı Dakikalarca acı içinde kıvrandı! Böyle kurtarıldı

Lahitin içindeki sıvı lağım suyu çıktı Lahitin içindeki sıvı lağım suyu çıktı

O anları gözyaşlarıyla izlediler O anları gözyaşlarıyla izlediler

Spor kulübünde cinsel istismar iddiası: Antrenör tutuklandı Spor kulübünde cinsel istismar iddiası: Antrenör tutuklandı

Zincirleme kazayı saniye saniye kaydetti Zincirleme kazayı saniye saniye kaydetti

Sahile vurdu... Ekipler harekete geçti Sahile vurdu... Ekipler harekete geçti

Almanya'dan Türkiye hamlesi! Almanya'dan Türkiye hamlesi!

Uçakta korku dolu anlar! Yolcular tahliye edildi Uçakta korku dolu anlar! Yolcular tahliye edildi

Katliamda ölen anne ve babası için gözyaşı döktü Katliamda ölen anne ve babası için gözyaşı döktü

Bursa'nın ilk su oyunları parkı açıldı Bursa'nın ilk su oyunları parkı açıldı

Otel ve restoranlara operasyon: 15 gözaltı Otel ve restoranlara operasyon: 15 gözaltı

Şehit edilmişti: Dikkat çeken detay Şehit edilmişti: Dikkat çeken detay

Otel odasında ölü bulundu Otel odasında ölü bulundu

Bursa'da otobüs alev alev yandı Bursa'da otobüs alev alev yandı

Şüpheli ölümde soruşturma başlatıldı! Şüpheli ölümde soruşturma başlatıldı!

4 yaşındaki Muhammed feci şekilde can verdi 4 yaşındaki Muhammed feci şekilde can verdi

Lüks cipiyle gelip saksı çaldı! Lüks cipiyle gelip saksı çaldı!