Bayramda kilo kontrolü için bu habere dikkat!

Bayramda kilo kontrolü için bu habere dikkat!

Ramazan ayında uzun süreli aç ve susuz kalınan dönemden sonra, bayram günlerinde yoğun yiyecek ve içecek tüketimi, metabolizmayı da bir hayli zorluyor.

Bayramda sağlıklı ve doğru beslenme yöntemlerine ilişkin bilgiler veren Özel Esentepe Hastanesi'nden Diyetisyen Seher Dallı, "Bayramda şerbetli tatlılar yerine daha çok sütlü tatlılar veya meyveli tatlıların tercih edilmesi, kilo kontrolünü kolaylaştıracaktır. Eğer şerbetli tatlılardan vazgeçemiyorsanız, günde 3 dilim şerbetli tatlıyı aşmamaya özen gösterin. Ayrıca bayramda bol sıvı tüketimi ve fiziksel aktivite de ihmal edilmemeli" dedi.

Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişiler, günlük öğün sayısını azaltmaları ve beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler nedeniyle, bayramda normal yeme düzenine geçtiklerinde psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine girmektedir.

Çoğu kişi, Ramazan ayının bitmesi ile bayramda birdenbire aşırı yemek yemek, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları aşırı tüketmektedir. Bu durum sindirim sisteminde ve diğer organlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açmaktadır. Ayrıca ramazandaki uzun süreli açlık nedeniyle, metabolizma hızının yavaşlamasına bağlı olarak, daha hızlı kilo alınmaktadır.

Özel Esentepe Hastanesi'nden Diyetisyen Seher Dallı, bayramda sağlıklı ve doğru beslenme yöntemlerine ilişkin önemli bilgiler verdi.

Meyveli tatlılar tercih edilebilir

"Şerbetli tatlılar yerine daha çok sütlü tatlılar veya meyveli tatlıların tercih edilmesi, kilo kontrolünü kolaylaştıracaktır" diyen Dallı, "Eğer şerbetli tatlılardan vazgeçemiyorsanız, günde 3 dilim şerbetli tatlıyı aşmamaya özen gösterin. Misafirliğe gitmeden önce, nerede ne kadar tatlı tüketeceğinizi kafanızda belirleyin ama normalde tükettiğinizin yarısı kadar olsun ve onun üzerine çıkmamaya özen gösterin. Ve akşam öğününde de sebze ağırlıklı beslenmek, daha az kalori alımına neden olacağı için kilo kontrolünü kolaylaştırır" dedi.

Yeterli sıvı tüketimi çok önemli

"Bayramda ikram edilen şerbetli tatlıların yanında, meyve suyu veya asitli içecek tüketmek yerine ayran tüketimi, tatlılardan sonra az yağlı süt veya yoğurt tüketimi, kan şekerini dengelemede yardımcı olacaktır" diyen Seher Dallı, "Bu nedenle iştahı kontrol edebilmek daha kolay olacaktır. Maden suyu bir diğer tercih edilebilecek önemli bir içecek olabilir. Bayram süresince ve bayramdan sonra da sıvı alımı arttırılmalı, günde yaklaşık 2 litre su içilmeli. Gün içerisinde iştah kontrolü yapabilmek için yumurta, peynir gibi protein gruplarını tam buğday, çavdar ekmeği gibi kaliteli karbonhidratlarla tüketimine özen gösterilmeli. Akşam yemeği ise pilav, makarna, börek vb. gibi basit karbonhidratlara yer vermeden; sebze, salata, yoğurt gibi besinler tercih edilerek hafifletilmelidir" dedi.

Fiziksel aktivite ihmal edilmemeli

Dallı, bayramda fiziksel aktivitenin önemine de dikkat çekerek, "Fiziksel aktivite, fiziksel ve zihinsel sağlığı olumlu yönde etkilemekte, oruç tutma nedeniyle azalan metabolizma hızının artmasına imkân sağlamaktadır. Bu nedenle bayramda da hareket etmeyi unutmamalıyız. Akşam yemeğinden 1-2 saat sonra 30-40 dk. yapacağınız yürüyüş, gün içerisinde almış olduğunuz kaloriyi dengelemeye yardımcı olacaktır. Eğer yürüyüş yapma şansınız yoksa kendinize hareket olanakları yaratabilirsiniz. Mesela ziyaretlere yürüyerek gidebilir, asansör yerine merdiven kullanabilirsiniz. Şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastaları ile kronik hastaların, sürdürdükleri diyete bayram süresince de özen göstermeleri önemlidir" ifadelerini kullandı.

Bursa'da kaybolan kız bakın nasıl bulundu! Bursa'da kaybolan kız bakın nasıl bulundu!

Bursa İnegöl'de balıkçı oltasına ceset takıldı Bursa İnegöl'de balıkçı oltasına ceset takıldı

Bayramda bilanço ağır oldu! 58 ölü, 392 yaralı Bayramda bilanço ağır oldu! 58 ölü, 392 yaralı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Twitter'da flaş açıklama! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Twitter'da flaş açıklama!

Karaman'da yolcu otobüsü devrildi: Çok sayıda ölü ve yaralı var Karaman'da yolcu otobüsü devrildi: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Cumhurbaşkanı adayı İnce, Tokat'ta Erdoğan'ı eleştirdi Cumhurbaşkanı adayı İnce, Tokat'ta Erdoğan'ı eleştirdi

Bursa-İzmir yolunda araç kuyrukları oluştu Bursa-İzmir yolunda araç kuyrukları oluştu

Bursa milletvekili adayı Yelis'ten bedelli askerlik açıklaması Bursa milletvekili adayı Yelis'ten bedelli askerlik açıklaması

Yol verme kavgasında kendini vurdu! Yol verme kavgasında kendini vurdu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yenikapı'da konuştu! Cumhurbaşkanı Erdoğan Yenikapı'da konuştu!

Dehşete düşüren görüntüler! Silahlı kavga kameralara yansıdı Dehşete düşüren görüntüler! Silahlı kavga kameralara yansıdı

AK Parti'nin İstanbul mitingine Tansu Çiller sürprizi AK Parti'nin İstanbul mitingine Tansu Çiller sürprizi

Hastanede doktora tekme kamerada Hastanede doktora tekme kamerada

Bursa'da Başkan Aktaş'tan 'Babalar Günü' sürprizi Bursa'da Başkan Aktaş'tan 'Babalar Günü' sürprizi

Meral Akşener: Bursa'nın gençleri iş mi buldu? Meral Akşener: Bursa'nın gençleri iş mi buldu?

Yavru köpeğin ölümünde tutuklama! Yavru köpeğin ölümünde tutuklama!

Hırvatistan'da Türk gemisi batıyor! Hırvatistan'da Türk gemisi batıyor!

Yine aynı şehir... 5 yavru köpek ölü bulundu! Yine aynı şehir... 5 yavru köpek ölü bulundu!