Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu'ndan Bursa İznik açıklaması

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu'ndan Bursa İznik açıklaması

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, "AK Parti Hükümeti'ni yeşille, tabiata sahip çıkmakla sınamaya kalkışmak kimsenin haddine değildir. Biz de buna izin vermeyiz." dedi. 

Çavuşoğlu, TBMM Genel Kurulunda, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun Bursa'nın İznik ilçesinin sorunlarına ilişkin gündem dışı konuşması sonrasında söz aldı. 

Kayışoğlu'nun, İznik'in AK Parti hükümetleri döneminde ihmal edildiği, ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan geriye gittiği yönündeki iddialarına yanıt veren Çavuşoğlu, İznik'in tarihi ve coğrafyası açısından eşsiz ilçelerden biri olduğunu belirtti. 

İznik'in bugüne kadar ayakta kalan bir tarihi dokuya sahip olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Dünyada iki tür medeniyet anlayışı vardır. Biri yaşatmak, ihya, inşa etmek üzerine, diğeri maalesef her gün müşahede ettiğimiz, yıkmak ve öldürmek üzerine kurulmak istenen bir sömürge medeniyeti. Bizim temsil ettiğimiz medeniyet inşa medeniyetidir. Hükümet olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'ın öncülüğünde her zaman yaşatmayı temel alan bir siyasi anlayışın sahipleriyiz. Gücünü milli iradeden alan kadrolar olarak insanımızı ve insanımıza ait değerleri yaşatmaktan başka düşüncemiz olmadı. İznik'e de böyle bakıyoruz." 

Çavuşoğlu, 2002 yılından bu yana Bursa'da kültür ve turizme toplam 30 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirterek, kültürel varlıkları geleceğe hakkıyla taşımak noktasında büyük hassasiyet gösterdiklerini anlattı. 

AK Parti iktidarları olarak Bursa'da gerçekleştirdikleri yatırım ve projeler hakkında bilgi veren Çavuşoğlu, Kayışoğlu'nun İznik Gölü çevresinin betonlaştırıldığı, ağaçların kesildiği yönündeki iddialarına da değindi. 

Çavuşoğlu, "İnsanın hizmetine sunulan bir konuda elbette bütün hassasiyetleri nazara alarak bir değerlendirme yapmak lazım. Ama istismar siyasetine savrulmak yakışık almıyor. Eğer buraya savrulursanız, biri de çıkar size sorar ki 159 tane Atatürk'ün mirası olarak ekilen Yalova'daki ağaçlar için neden burada konuşmadınız?" ifadesini kullandı. 

-"Son bir ayda 35 bin ağaç diktik"

Söz konusu çalışma kapsamında kesilen sekiz ağaç olduğunu, yerine de şu anada kadar 350 ağacın dikildiğini, toplamda ise bin yetişmiş ağacın dikileceğini vurgulayan Çavuşoğlu, Bursagenelinde ise son bir ayda 35 bin ağaç dikimi yapıldığını bildirdi. 

Çavuşoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"2013'de beş, altı ağacın adeta arkasına gizlenerek Türkiye'yi alev topuna döndürmek isteyenlerin yaptıklarını gördüğümüz ve meselenin ağaç meselesi olmadığı ortaya çıktıktan sonra bu konudaki her retoriğiniz, sadece algıdan, istismar siyasetinden ibarettir. AK Parti Hükümeti'ni yeşille, tabiata sahip çıkmakla sınamaya kalkışmak kimsenin haddine değildir. Biz de buna izin vermeyiz."   

-"Uludağ ile ilgili çalışma başlattık" 

Bakan Çavuşoğlu, Uludağ'ın turizm ve spor açısından yüksek kapasiteye sahip bir yer olduğunu düşündüklerini de değinerek, bununla ilgili bir strateji geliştirip, çalışma başlattıklarını vurguladı. Çavuşoğlu, "Orada çok eski tarihlerde yapılmış, Uludağ'ın yeşiline de ikliminin özelliklerine de uymayan beton yapıların tamamını yıkıp orada dokuya uygun yapılaşmayı getirmek için çalışma başlattık. Ve ilk önce de kamu binalarını yıktık. Orada Siyami Ersek bir hastane yaptırmış. 1944'de o bina sanatoryum olarak ilan edilmiş, 1975 yılına kadar verem hastalarının tedavisi için kullanılmış. O bina metruk hale gelmişti. Şimdi orada öyle güzel bir eser meydana çıkarıyoruz ki, Türkiye'nin vizyonuna vizyon katacak, Uludağ'a gelen her misafiri rahatlıkla ağırlayacağımız bir şekilde olacak." ifadesini kullandı. 

Çavuşoğlu, Bursa'nın AK Parti iktidarında emin ellerde olduğunu kaydetti. 

-"Ketendere'de bir Ro Ro iskelesi yapılıyor"

Bakan Çavuşoğlu'nun konuşmasının ardından kürsüye gelen CHP'li Kayışoğlu da yapılan konuşmaların cennet vatanın her karış toprağının en iyi şekilde korunması için olduğunu ve samimi duygularla gerçekleştirildiğini bildirdi.

Olumlu çalışmaları takdir ettiklerini belirten Kayışoğlu, Genel Kurulda bütçe görüşmeleri sırasında, Bursa'da bir yangın sonrası gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmasıyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na teşekkür ettiğini hatırlattı. 

Gündem dışı konuşmasındaki, Ketendere mevkisinde Ro Ro iskelesi yapılacağına ilişkin sözlerini anımsatan ve buna karşı olduklarına işaret eden Kayışoğlu, "Ketendere'de bir Ro Ro iskelesi yapılıyor. Bizzat dava açtık. Mahkeme de yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu bir mahkeme kararı, isteyene gönderirim." dedi. 

Bakan Çavuşoğlu'nun İznik Gölü çevresinde yürütülen çalışmalardan bahsederken, kesilen ağaçlarla ilgili "kuru ağaç" nitelemesi yaptığını belirten Kayışoğlu, "Mesele üç, beş ağaç değil. Mesele İznik Gölü'nün etrafını betonla çevirip bu gölü ölüme mahkum etmeniz." ifadesini kullandı. 

Kayışoğlu, İznik'teki bazı tarihi ve doğal mekanlarla ilgili eski ve yeni fotoğrafları da kürsüden gösterdi. 

-"Haksızsam 'Haksızsın' diyebilirsiniz"

Bakan Çavuşoğlu tekrar söz alarak, herkesin empati yapmasını istedi. Çavuşoğlu, "Yalova'da ki Mustafa Kemal Atatürk'ün miras bıraktığı söylenir, o ağaçlar kesilirken hiçbir şey söylemeyenlerin konuyu istismar ettiğini söylüyorum. Haksızsam, 'Haksızsın' diyebilirsiniz. Ama değilim." değerlendirmesinde bulundu. 

Çavuşoğlu, iktidar olarak ne kadar iyi iş yapsalar da muhalefetin bunlar için teşekkür etmeyeceğini bildiklerini dile getirdi. 

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ise söz alarak muhalefet olarak yararlı çalışmaların her zaman yanında olduklarını, dünkü Genel Kurul görüşmelerinde Basın İlan Kurumunda, Anadolu medyasına yönelik olumlu bir düzenlemeye imza attığı için bizzat Bakan Hakan Çavuşoğlu'nun adını anarak teşekkür ettiğini hatırlattı.

Sertel, ancak düzenlemenin Bakanlar Kurulunca imzalanmadığı için uygulamaya başlamadığına işaret ederek, Çavuşoğlu'ndan bu konuda da katkı vermesini talep etti. 

Lüks sitede korkunç olay Lüks sitede korkunç olay

O ücretler iade edilecek! O ücretler iade edilecek!

Bursa'da asırlık makinede doğal ayçiçeği yağı üretiyor Bursa'da asırlık makinede doğal ayçiçeği yağı üretiyor

Bursa'da 'Kırmızı Elmas'ta erken hasat Bursa'da 'Kırmızı Elmas'ta erken hasat

Milli ilaç için düğmeye basıldı! Milli ilaç için düğmeye basıldı!

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor!

Muharrem İnce'den flaş açıklama! ''Erdoğan'ın suç ortağı ve kardeşi Abdullah Gül...'' Muharrem İnce'den flaş açıklama! "Erdoğan'ın suç ortağı ve kardeşi Abdullah Gül..."

Bursa'da muskacı cinayeti sanığı: O ölmedi, mezarda maket var Bursa'da muskacı cinayeti sanığı: O ölmedi, mezarda maket var

Ünlü oyuncu Adnan Koç'a büyük şok! Ünlü oyuncu Adnan Koç'a büyük şok!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bedelli askerlik açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bedelli askerlik açıklaması

e-Devlet'te milletvekili yoğunluğu e-Devlet'te milletvekili yoğunluğu

Bursa'nın ucubeleri yıkılacak! Aktaş açıkladı Bursa'nın ucubeleri yıkılacak! Aktaş açıkladı

Türkiye'nin 81 ili Bursa Nilüfer'de buluşuyor Türkiye'nin 81 ili Bursa Nilüfer'de buluşuyor

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? Sıcaklık rekoru kırılacak! (25 Nisan 2018 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? Sıcaklık rekoru kırılacak! (25 Nisan 2018 Çarşamba)

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki trafik canavarı kamerada Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki trafik canavarı kamerada

Audi dünya genelinde 1.16 milyon aracı geri çağırdı Audi dünya genelinde 1.16 milyon aracı geri çağırdı

Halk otobüsü park halindeki araçları biçti Halk otobüsü park halindeki araçları biçti

YSK'dan 24 Haziran'da düğün açıklaması YSK'dan 24 Haziran'da düğün açıklaması