Bartın Üniversitesi 'Engelsiz Üniversite' ödüllerine aday oldu

Bartın Üniversitesi 'Engelsiz Üniversite' ödüllerine aday oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen 'Engelsiz Eğitim Çalıştayı'nda Bartın Üniversitesi 'Engelsiz Üniversite' ödüllerine aday oldu. 

YÖK tarafından "Engelsiz Erişim" ve "Engelsiz Eğitim" sloganlarıyla yükseköğretim kurumlarındaki engelli bireylerin mekânlara, eğitsel imkânlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmayı ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmayı amaçlayan "Engelsiz Eğitim Çalıştayı" gerçekleştirildi. 

Gerçekleştirilen çalıştayda YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç üüniversitelere erişimin artık bir sorun olmaktan çıktığını, artık daha çok kaliteye odaklanacaklarını belirtti. Yükseköğretime erişimin artık bir sorun olmadığının en önemli göstergesinin 2017 yılı Dünya Ekonomi Forumu'nun Türkiye raporu olduğunu vurgulayan Başkan Saraç, "Bu rapora göre Türkiye, dünyada 137 ülke arasında yükseköğretime erişim oranında dünyada 2. ülkedir, okullaşma oranımız yüzde 94,2'dir. Başkan olduğumuzun akabinde YÖK'ün bundan sonra, erişimi artırmaya değil, kalite çıtasını yükseltmeye çalışacağını söylemiştik." ifadelerini kullandı. 

Üniversitedeki engelli öğrencilerin durumuna da değinen Saraç, yükseköğretim sistemindeki öğrencilerin yüzde 0,5'ini engelli öğrencilerin oluşturduğunu, Üniversitelerdeki fiziki şartların sürekli iyileştirilmesi ile daha yüksek sayıda engelli öğrencinin yükseköğretime geçmesini hedeflediklerini ve bunu sağlamak için 3 farklı kategoride üniversitelere bir yarışma çağrısı yapıldığını belirtti. 

BÜ 'Mekânda Erişebilirlik' kategorisinde aday oldu 

Üniversitelerin açık, yarı açık ve kapalı alanlarının engelli bireylere yönelik düzenlemelerin uluslararası standartlara uygunluğunu üzerinden bir değerlendirme yapılan 'Mekânda Erişebilirlik' kategorisinde Bartın Üniversitesi aday olmaya hak kazandı. Adaylık sürecinin önemine değinen Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, kalite ve sürekli iyileştirme sloganıyla çıktıkları yolda engelli öğrencilerin her ihtiyacına uygun, örnek bir bilim yuvası oluşturmaya gayret gösterdiklerini söyledi. Rektör Uzun, "Üniversitemiz Kutlubey Kampüsünde yer alan tüm fakültelerimizin 'Mekânda Erişebilirlik' kategorisine yaptıkları adaylık başvurusu kabul edilmiştir. Burada yer alan Fen, Mühendislik, Edebiyat, Eğitim ve İslami İlimler fakültelerimiz fiziki yapıları ile engelli öğrencilerimize zorluk çıkarmayacak şekilde tasarlandı. Yapılacak iyileştirmeler ile de eminim ki üniversitemiz engelli dostu bir üniversite olarak öne çıkacaktır. Sürekli iyileşme yaklaşımını merkezine koyan 'Yeni YÖK' anlayışıyla bizleri daima yüreklendiren ve her zaman destek olan YÖK Başkanımıza ve kendilerinin şahsında YÖK üyelerimize şükranlarımı sunuyorum" dedi. 

Anne ve babasını bıçaklayarak öldürdü Anne ve babasını bıçaklayarak öldürdü

Antalya Kaleiçi'nde yangın Antalya Kaleiçi'nde yangın

Bursa'dan dönen taraftarları taşıyan uçağa yıldırım çarptı Bursa'dan dönen taraftarları taşıyan uçağa yıldırım çarptı

BBP ve DP kararı Resmi Gazete'de yayımlandı BBP ve DP kararı Resmi Gazete'de yayımlandı

CHP'nin Bursa milletvekili adayları belli oldu! CHP'nin Bursa milletvekili adayları belli oldu!

Diş hekiminin feci ölümü! Diş hekiminin feci ölümü!

Hareket halindeki otomobilde yılan paniği Hareket halindeki otomobilde yılan paniği

Adana'da kaza: 2 polis yaralı Adana'da kaza: 2 polis yaralı

Kocaeli'deki cinayetle ilgili Bursa'da bir kişi gözaltına alındı Kocaeli'deki cinayetle ilgili Bursa'da bir kişi gözaltına alındı

Bursa'da tarlalar su altında kaldı Bursa'da tarlalar su altında kaldı

İnceleme için gitti, hayat kurtardı İnceleme için gitti, hayat kurtardı

Şiddetli yağış Ankara'yı vurdu Şiddetli yağış Ankara'yı vurdu

Site havuzunda korkunç olay! Site havuzunda korkunç olay!

Ağrı Dağı eteğinde çatışma: 2 asker şehit Ağrı Dağı eteğinde çatışma: 2 asker şehit

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan suikast ihbarıyla ilgili ilk açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan suikast ihbarıyla ilgili ilk açıklama

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı İnce Suriye politikasını açıkladı CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı İnce Suriye politikasını açıkladı

Bursa'da güllaç üreticilerinin ramazan mesaisi Bursa'da güllaç üreticilerinin ramazan mesaisi

Bursa'da güvenlik önlemleri olası olayları engelledi Bursa'da güvenlik önlemleri olası olayları engelledi