Baraj kurudu, bir şehir susuz kaldı

Baraj kurudu, bir şehir susuz kaldı

Kilis'e içme suyu sağlayan Seve Barajı'nda kuraklık nedeniyle su kalmaması nedeniyle kentte su problemi yaşanıyor. Belediye tarafından kent merkezine 3 günde bir su verilirken, çeşmelere akın eden vatandaşlar kaplarını doldurmak için yarışıyor.

Kilis'te 3 yıldır yaşanan kuraklık nedeniyle su sıkıntısı baş gösterdi. Kente içme suyu sağlayan Seve Barajı'nda suyun bitmesi nedeniyle diğer kaynaklar verimli olarak kullanılmasına rağmen kente 3 günde bir su verilmeye başlandı. Su ihtiyacını karşılamak isteyen Kilisli vatandaşlar çeşmelere akın ederek, kaplarına su doldurmaya başladı. Nüfusundan fazla Suriyeli barındıran kentte yetkililer suyun israf edilmemesi çağrısı yapıyor. 

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Seve Barajı'nda düzenlediği basın toplantısında, Kilis'te gerek yoğun nüfus artışı gerekse 3 yıldır yaşanan kuraklık nedeniyle su sıkıntısı oluştuğunu ifade ederek, "Bugün itibariyle içme suyunu sağladığımız Seve Barajı'nda su kalmamış durumda. Çok az bir su var oda dip suyu, tahminim buradan 2-3 günlük suyumuz kalmış durumdadır. Kilis şuanda ciddi bir susuzluk problemi ile karşı karşıya, fakat bir bir yıl öncesinden bunu gördük. Gerekli tedbirlerimizi aldık. Almaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bir taraftan Afrin barajının devreye alınması için ihalesi yapıldı. Şu an yüzde 83 fiziki seviyeye geldi. Bir taraftan ishale hattının ihalesi yapıldı. Hızlı bir şekilde başlanacak, bu nedene sonu itibariyle Kilis'in 2050 yılına kadar karşılayacak Afrin barajı su tutmaya başlayacak. Bu aşamada bizim geçici tedbirler almamız gerekiyor. 50'ye yakın kuyuya sondaj vurduk. Bu kuyulardan 9 tanesinde verimli su çıktı. Biz bunları bayramdan önce bağlayacaktık, dolardaki hızlı yükselişten, pompalara fiyat verilmemesi, sipariş alınmaması, boru fiyatındaki değişiklikten dolayı sıkıntılar yaşadık" dedi. 

Başkan Kara şunları kaydetti: 
"9 kuyumuzun devreye girmesiyle birlikte 15-20 Eylül tarihi itibariyle devreye almayı planlıyoruz. Seve Barajı'ndan aldığımız suyun yarıdan fazlasını kuyulardan almış olacağız. Kilis'in günlük 30 bin ile 32 bin ton suya ihtiyacımız var. 7 bin tonunu yeni yapan ve Narlıca'dan alıyoruz. 15 bin tonu da kuyulardan aldığımız zaman 22 bin ton suyumuz olacak. Bu da Kilis'in su ihtiyacının 5'de 4'ünü karşılamış olacak. Mevcut su kapasitemizi 3'e böldük. Depoları doldurup vermediğimiz sürece, su bazı yerlere gidiyor, bazı yerlere gitmiyor. Böldüğümüz bölgelerin tamamına su verelim diye 3 günde bir su vereceğiz. Su kesintisi 15-20 Eylül tarihine kadar böyle devam edecek" diye konuştu. 

Kilisli vatandaşlar ise su probleminin had sefaya ulaştığını söyleyerek yetkililerin su sorununu çözmelerini istedi. 

Bursa'da eniştesini 9 kurşunla öldürdü, 'Kazara oldu' dedi Bursa'da eniştesini 9 kurşunla öldürdü, 'Kazara oldu' dedi

Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (18.01.2019 Cuma) Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (18.01.2019 Cuma)

Belediye işçisi 'Tutuk silah'tan serbest Belediye işçisi 'Tutuk silah'tan serbest

Bu sabah Ankara! Yaralılar var Bu sabah Ankara! Yaralılar var

Sanayi sitesinde yangın: 1 ölü Sanayi sitesinde yangın: 1 ölü

Yeni kararname yayımlandı! O hastaneler ile ilgili flaş karar Yeni kararname yayımlandı! O hastaneler ile ilgili flaş karar

Erdoğan 6 üniversiteye rektör atadı Erdoğan 6 üniversiteye rektör atadı

Kaldırımda erkek cesedi bulundu Kaldırımda erkek cesedi bulundu

'Türkiye'nin Suriye'den ithalatı 60 milyon doları buldu' 'Türkiye'nin Suriye'den ithalatı 60 milyon doları buldu'

Meclis'ten geçti! 105 bin emekliye 3 yıl zam yok Meclis'ten geçti! 105 bin emekliye 3 yıl zam yok

Kışlada zehirlenen askerler: ''Artık et yiyemiyorum'' Kışlada zehirlenen askerler: "Artık et yiyemiyorum"

Çok feci olay! Büyük bir gürültü duydular ve... Çok feci olay! Büyük bir gürültü duydular ve...

Köpek dövüştürüp video çeken 19 yaşındaki şüpheliye ceza Köpek dövüştürüp video çeken 19 yaşındaki şüpheliye ceza

TBMM'de kabul edildi! Sinemada yeni dönem TBMM'de kabul edildi! Sinemada yeni dönem

Milyonları ilgilendiren haber! Kabul edildi Milyonları ilgilendiren haber! Kabul edildi