Bal orman sayısı hızla artıyor

Bal orman sayısı hızla artıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) uygulamaya koyduğu Bal Ormanları Eylem Planı ile ülkemizin bal orman sayısını artırmaya devam ediyor. Bal üretimine verilen destek kapsamında bal ormanı tesisi 424'e çıktı.

2018 Yılı İçerisinde 28 Adet Bal Ormanı Kuruldu

Orman Genel Müdürlüğü'nün 2013 yılında başlattığı ve 2017'de son bulan Bal Ormanları Eylem Planı'nın süresi uzatıldı. 2018-2019 yılları arasında da devam edecek plan kapsamında bu yıl 28 adet bal ormanı kuruldu.

Ülkemizin bal üretim miktarını, kovan başına düşen bal verimini artırmak ve arıcılık sektörünü desteklemek maksadıyla hayata geçirilen Bal Ormanları Projesi ile ülkemiz son 10 yılda dünya bal üretiminde 6'ncı sıradan 2'nci sıraya yükseldi.

"2018-2019 Yıllarında Toplam 108 Adet Bal Ormanı Daha Kuracağız"

Muğla'dan Elazığ'a kadar her ilde bal ormanı kurduklarını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli "Ülke genelinde bugüne kadar tesis edilen 424 adet bal ormanı sayısını artırmayı hedefliyoruz. Eylem Planı kapsamında 2018-2019 yıllarında toplam 108 adet bal ormanı daha kuracağız" dedi.

Türkiye, Bal Üretiminde Dünya'da Çin'den Sonra 2. Sırada Geliyor

Türkiye, bal üretiminde dünyada Çin'den sonra 2. sırada geliyor. Ülkemizde bal üretiminin yüzde 80'i orman içi ve kenarlarındaki boşluklarda yapılıyor.

Bal arılarının tabiattaki tozlaşmanın yüzde 85'ini gerçekleştirdiğini belirten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli "Arıcılık, biyolojik çeşitliliğimizin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında, sürdürülebilir gıda güvenliği ve aynı zamanda topraklarımızın büyük bir kısmını tehdit eden erozyonun önlenmesi bakımından çok önemli bir faaliyettir" diye konuştu.

Bal ormanlarının kurulması ile verimsiz alanlardan yararlanılacak, ekolojik denge gözetilecek, verimli üst topraklarımız erozyona karşı korunmuş olacak. Ayrıca orman köylüsüne ekonomik açıdan büyük bir katkı sağlanacak. Orman köylüsünün ekonomik olarak kalkınması ile ormana olan baskı da azaltılmış olacak.

Bursa'da muhtarlar korosu dinleyenleri coşturdu  Bursa'da muhtarlar korosu dinleyenleri coşturdu

Bursa'da kayıp engelli genç için ekipler seferber oldu Bursa'da kayıp engelli genç için ekipler seferber oldu

Bursa'da FETÖ soruşturmasında 10 kişi tutuklandı Bursa'da FETÖ soruşturmasında 10 kişi tutuklandı

Kayınvalidesini doktora götürürken kazada öldü Kayınvalidesini doktora götürürken kazada öldü

İşte PKK'nın gerçek yüzü İşte PKK'nın gerçek yüzü

Gözyaşı içinde kalan arkadaşlarının sözleri yürek dağladı Gözyaşı içinde kalan arkadaşlarının sözleri yürek dağladı

Bursa'da suya yüzde 10'luk üçüncü indirim Bursa'da suya yüzde 10'luk üçüncü indirim

Kızı ihbar etti, polis ipten aldı Kızı ihbar etti, polis ipten aldı

Levyeyle otomobilin camını kıran kişi kameraya yakalandı Levyeyle otomobilin camını kıran kişi kameraya yakalandı

Hasarlı kaza sonrası otomobilin çarptığı baba ve oğlu öldü Hasarlı kaza sonrası otomobilin çarptığı baba ve oğlu öldü

Bursa Mudanya Zeytin Kooperatifi Yıldız'ı yeniden başkan seçti Bursa Mudanya Zeytin Kooperatifi Yıldız'ı yeniden başkan seçti

Bursa'da yıkama yağlamacıdan kaçak akaryakıt çıktı Bursa'da yıkama yağlamacıdan kaçak akaryakıt çıktı

Bursa miğferle ölüm sanığı astsubay, FETÖ üyeliğinden de tutuklandı Bursa miğferle ölüm sanığı astsubay, FETÖ üyeliğinden de tutuklandı