Bal orman sayısı hızla artıyor

Bal orman sayısı hızla artıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) uygulamaya koyduğu Bal Ormanları Eylem Planı ile ülkemizin bal orman sayısını artırmaya devam ediyor. Bal üretimine verilen destek kapsamında bal ormanı tesisi 424'e çıktı.

2018 Yılı İçerisinde 28 Adet Bal Ormanı Kuruldu

Orman Genel Müdürlüğü'nün 2013 yılında başlattığı ve 2017'de son bulan Bal Ormanları Eylem Planı'nın süresi uzatıldı. 2018-2019 yılları arasında da devam edecek plan kapsamında bu yıl 28 adet bal ormanı kuruldu.

Ülkemizin bal üretim miktarını, kovan başına düşen bal verimini artırmak ve arıcılık sektörünü desteklemek maksadıyla hayata geçirilen Bal Ormanları Projesi ile ülkemiz son 10 yılda dünya bal üretiminde 6'ncı sıradan 2'nci sıraya yükseldi.

"2018-2019 Yıllarında Toplam 108 Adet Bal Ormanı Daha Kuracağız"

Muğla'dan Elazığ'a kadar her ilde bal ormanı kurduklarını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli "Ülke genelinde bugüne kadar tesis edilen 424 adet bal ormanı sayısını artırmayı hedefliyoruz. Eylem Planı kapsamında 2018-2019 yıllarında toplam 108 adet bal ormanı daha kuracağız" dedi.

Türkiye, Bal Üretiminde Dünya'da Çin'den Sonra 2. Sırada Geliyor

Türkiye, bal üretiminde dünyada Çin'den sonra 2. sırada geliyor. Ülkemizde bal üretiminin yüzde 80'i orman içi ve kenarlarındaki boşluklarda yapılıyor.

Bal arılarının tabiattaki tozlaşmanın yüzde 85'ini gerçekleştirdiğini belirten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli "Arıcılık, biyolojik çeşitliliğimizin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında, sürdürülebilir gıda güvenliği ve aynı zamanda topraklarımızın büyük bir kısmını tehdit eden erozyonun önlenmesi bakımından çok önemli bir faaliyettir" diye konuştu.

Bal ormanlarının kurulması ile verimsiz alanlardan yararlanılacak, ekolojik denge gözetilecek, verimli üst topraklarımız erozyona karşı korunmuş olacak. Ayrıca orman köylüsüne ekonomik açıdan büyük bir katkı sağlanacak. Orman köylüsünün ekonomik olarak kalkınması ile ormana olan baskı da azaltılmış olacak.

Almanya'daki kritik toplantıdan sonra flaş mesajlar Almanya'daki kritik toplantıdan sonra flaş mesajlar

Yaşlı adam evinde ölü bulundu Yaşlı adam evinde ölü bulundu

Bursa'da yaşlı adam kendisine çarpan ambulansla hastaneye kaldırıldı Bursa'da yaşlı adam kendisine çarpan ambulansla hastaneye kaldırıldı

Bursa'da ormanda kaybolan adam için 'şehir merkezinde' ihbarı Bursa'da ormanda kaybolan adam için 'şehir merkezinde' ihbarı

Bursa Keles'te ulaşıma zam Bursa Keles'te ulaşıma zam

Bursa'da otomobille çarptığı kadını dövdü, serbest kaldı Bursa'da otomobille çarptığı kadını dövdü, serbest kaldı

Türkiye'de bir ilk! Azalan taksimetre Türkiye'de bir ilk! Azalan taksimetre

Bursa'da BTSO Camisi ve TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi hizmete açıldı Bursa'da BTSO Camisi ve TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi hizmete açıldı

Nazlı Ilıcak savunmasını gözyaşlarıyla yaptı: ''Aldandım'' Nazlı Ilıcak savunmasını gözyaşlarıyla yaptı: "Aldandım"

Bursalı öğretmen çift göz yaşları içinde son yolculuklarına uğurlandı Bursalı öğretmen çift göz yaşları içinde son yolculuklarına uğurlandı

Anoreksiya hastası Kristina Karyagina 17 kilo
Anoreksiya hastası Kristina Karyagina 17 kilo

'Sigara içme' diyen karısını boğarak öldürdü 'Sigara içme' diyen karısını boğarak öldürdü

İnternetten alışverişe tövbe ettiler! Kiminin göğsü açıkta kaldı, kiminin kalçası
İnternetten alışverişe tövbe ettiler! Kiminin göğsü açıkta kaldı, kiminin kalçası

Lavrov'dan İdlib açıklaması Lavrov'dan İdlib açıklaması

Eski kedicik Ayça Pars: ''Adnan Oktar'ın istediği belli bir kadın modeli var'' Eski kedicik Ayça Pars: "Adnan Oktar'ın istediği belli bir kadın modeli var"

Bursa'da camide projeksiyon eşliğinde vaaz Bursa'da camide projeksiyon eşliğinde vaaz

Beta Ayakkabı da konkordato başvurusu yaptı Beta Ayakkabı da konkordato başvurusu yaptı

Kağıt krizine çözüm: Gazete boyutları küçülecek, satış miktarı azalacak Kağıt krizine çözüm: Gazete boyutları küçülecek, satış miktarı azalacak