Bal orman sayısı hızla artıyor

Bal orman sayısı hızla artıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) uygulamaya koyduğu Bal Ormanları Eylem Planı ile ülkemizin bal orman sayısını artırmaya devam ediyor. Bal üretimine verilen destek kapsamında bal ormanı tesisi 424'e çıktı.

2018 Yılı İçerisinde 28 Adet Bal Ormanı Kuruldu

Orman Genel Müdürlüğü'nün 2013 yılında başlattığı ve 2017'de son bulan Bal Ormanları Eylem Planı'nın süresi uzatıldı. 2018-2019 yılları arasında da devam edecek plan kapsamında bu yıl 28 adet bal ormanı kuruldu.

Ülkemizin bal üretim miktarını, kovan başına düşen bal verimini artırmak ve arıcılık sektörünü desteklemek maksadıyla hayata geçirilen Bal Ormanları Projesi ile ülkemiz son 10 yılda dünya bal üretiminde 6'ncı sıradan 2'nci sıraya yükseldi.

"2018-2019 Yıllarında Toplam 108 Adet Bal Ormanı Daha Kuracağız"

Muğla'dan Elazığ'a kadar her ilde bal ormanı kurduklarını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli "Ülke genelinde bugüne kadar tesis edilen 424 adet bal ormanı sayısını artırmayı hedefliyoruz. Eylem Planı kapsamında 2018-2019 yıllarında toplam 108 adet bal ormanı daha kuracağız" dedi.

Türkiye, Bal Üretiminde Dünya'da Çin'den Sonra 2. Sırada Geliyor

Türkiye, bal üretiminde dünyada Çin'den sonra 2. sırada geliyor. Ülkemizde bal üretiminin yüzde 80'i orman içi ve kenarlarındaki boşluklarda yapılıyor.

Bal arılarının tabiattaki tozlaşmanın yüzde 85'ini gerçekleştirdiğini belirten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli "Arıcılık, biyolojik çeşitliliğimizin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında, sürdürülebilir gıda güvenliği ve aynı zamanda topraklarımızın büyük bir kısmını tehdit eden erozyonun önlenmesi bakımından çok önemli bir faaliyettir" diye konuştu.

Bal ormanlarının kurulması ile verimsiz alanlardan yararlanılacak, ekolojik denge gözetilecek, verimli üst topraklarımız erozyona karşı korunmuş olacak. Ayrıca orman köylüsüne ekonomik açıdan büyük bir katkı sağlanacak. Orman köylüsünün ekonomik olarak kalkınması ile ormana olan baskı da azaltılmış olacak.

Terör örgütüne bir darbe daha! Son dört günde 57 terörist öldürüldü Terör örgütüne bir darbe daha! Son dört günde 57 terörist öldürüldü

Ünlü Youtuber Emre Özkan ve kız arkadaşı yangında öldü Ünlü Youtuber Emre Özkan ve kız arkadaşı yangında öldü

Lokantada çalışan komiyi sırtından bıçakladı Lokantada çalışan komiyi sırtından bıçakladı

Bursa'da adliyede mübaşire kafa atan genç tutuklandı Bursa'da adliyede mübaşire kafa atan genç tutuklandı

Bursa'da akü fareleri işbaşında! Sürücüler şokta... (ÖZEL HABER) Bursa'da akü fareleri işbaşında! Sürücüler şokta... (ÖZEL HABER)

Aysın Komitgan; <br /> Sarıbal için ilginç iddialar Aysın Komitgan;
Sarıbal için ilginç iddialar

İstanbul - Bursa - İzmir otoyolu Cumhuriyet Bayramı'nda açılacak! İstanbul - Bursa - İzmir otoyolu Cumhuriyet Bayramı'nda açılacak!

Korkunç ölüm! Birkaç saniye sonra... Korkunç ölüm! Birkaç saniye sonra...

Bursa'da zehir tacirleri nefes kesen kovalamacayla yakalandı Bursa'da zehir tacirleri nefes kesen kovalamacayla yakalandı

Bursa Osmangazi'nin 2019 yılı bütçesi belli oldu Bursa Osmangazi'nin 2019 yılı bütçesi belli oldu

Bursa'da sıfır otomobiller 30 bin lira ucuzladı, ikinci el elde kaldı Bursa'da sıfır otomobiller 30 bin lira ucuzladı, ikinci el elde kaldı

Bursa Aktopraklık'ta 7 bin 500 yıllık ''ayak izleri'' bulundu Bursa Aktopraklık'ta 7 bin 500 yıllık "ayak izleri" bulundu

AK Parti'den oda ve borsa başkanları için yasa teklifi AK Parti'den oda ve borsa başkanları için yasa teklifi

Polis, astsubay ve gardiyanın aşk üçgeninde şoke eden detaylar! Polis, astsubay ve gardiyanın aşk üçgeninde şoke eden detaylar!