Bakan Turhan'dan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı

Bakan Turhan'dan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak elimizi taşın altına koyduk ve birbirinden önemli projeleri hayata geçirdik. Havalimanlarımızı, garlarımızı, limanlarımızı bir bir engelsiz hale getirdik." ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti hükümetlerinin göreve geldiği günden bu yana her alanda fırsat eşitliğini ön planda tuttuğuna dikkati çekti.

Bu kapsamda engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmaya, umut ve özlemlerini gerçekleştirmeye gayret ettiklerini aktaran Turhan, "Dinamik, üretken, çalışkan bir nüfusa sahip olan ülkemizin bir başka gerçeği de nüfusumuzun önemli bir kesiminin engelli vatandaşlarımızdan oluşmasıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Turhan, ülkenin sosyal hizmet alanındaki eksikliklerini gidermek, engellilerin sosyal hizmet ve güvenceye kavuşması ve sosyal devlet ilkesini en üst düzeyde işletebilmek için var güçleriyle çalıştıklarını ifade etti.

Engellilerin günlük yaşama katılabilmeleri, toplumla bütünleşebilmeleri, fırsat eşitliğine sahip olarak toplum için katma değer üretecek bir konuma gelmeleri için tüm imkanları seferber ettiklerini bildiren Turhan, şunları kaydetti:

"Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak elimizi taşın altına koyduk ve birbirinden önemli projeleri hayata geçirdik. Havalimanlarımızı, garlarımızı, limanlarımızı bir bir engelsiz hale getirdik. Engelli vatandaşlarımızın, ulaşım sistemlerine ulaşmasındaki engelleri kaldırdık. 'Ben de Varım' projesi ile tekerlekli sandalyedeki gençlerimize çağrı merkezlerinde iş olanağı sunduk. Ardından down sendromlu gençlerimizle daha büyük bir aile olduk. Bu da yetmez dedik, Gören Göz projesi ile görme engelli vatandaşlarımıza ışık olduk. Çünkü biz, hizmet politikamızın temeline 'önce insan' ilkesini aldık. Ne olursa olsun, kim olursa olsun, nerede olursa olsun önce insan dedik."

Turhan, bu yıl da Türkiye'de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişilebilirliği Projesi'ni hayata geçireceklerine işaret ederek, hareket kısıtlılığı olan vatandaşların yolcu taşıma hizmetlerine ve yaya alanlarına erişimini daha da kolaylaştıracaklarını bildirdi.

Bakanlık olarak tek tek bütün insanların her alanda "ulaşabilir ve ulaşılabilir" olmasına önem verdiklerini, bu konuda ülkeyi çağdaş bir düzeye getirene kadar çalışacaklarını vurgulayan Turhan, "3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün, engelli vatandaşlar ve tüm dünyadaki engelliler için farkındalık oluşturmasını diliyor, tüm vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum." ifadelerini kullandı.

Bursa'da ''Türkiye-Kazakistan Dostluk Gecesi'' Bursa'da "Türkiye-Kazakistan Dostluk Gecesi"

Bursa'da köylülerden biyokütle termik santral tepkisi Bursa'da köylülerden biyokütle termik santral tepkisi

Meclis'te sokağa çıkma tartışması Meclis'te sokağa çıkma tartışması

Eğlenmek için eve götürdüler! Sonrası korkunç Eğlenmek için eve götürdüler! Sonrası korkunç

Tramvay devrildi: Çok sayıda yaralı Tramvay devrildi: Çok sayıda yaralı

Bursa'da ticari araçla çarpışan otomobil iş yerine daldı: 2 yaralı Bursa'da ticari araçla çarpışan otomobil iş yerine daldı: 2 yaralı

Genç kadının arka cebinden telefonu çalmaya çalışınca.... Genç kadının arka cebinden telefonu çalmaya çalışınca....

İş makinesinin üzerine çöktü! Saniye saniye kaydedildi İş makinesinin üzerine çöktü! Saniye saniye kaydedildi

3 mühendis cinayetinden aranan Figen Yıldırım yakalandı 3 mühendis cinayetinden aranan Figen Yıldırım yakalandı

Galericilerin borç kavgası: 2 ölü, 1 yaralı Galericilerin borç kavgası: 2 ölü, 1 yaralı

Bursa'da tomrukların altında kalan kişi ağır yaralandı Bursa'da tomrukların altında kalan kişi ağır yaralandı

Bursa'da motosiklette tehlikeli yolculuk Bursa'da motosiklette tehlikeli yolculuk

Kebapçıda korkunç olay! Kebapçıda korkunç olay!

İnce, seçim çalışmalarına Orhangazi'den başladı İnce, seçim çalışmalarına Orhangazi'den başladı

Hiçbir şeyden haberi yoktu! Özgür'den acı haber geldi... Hiçbir şeyden haberi yoktu! Özgür'den acı haber geldi...

Bursa'da 5 katlı apartmanın çatı katında yangın Bursa'da 5 katlı apartmanın çatı katında yangın