Bakan Soylu açıkladı: 21 kişinin cansız bedenine ulaşıldı

Bakan Soylu açıkladı: 21 kişinin cansız bedenine ulaşıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Kartal'da çöken binanın ardından oluşturulan kriz merkezinde yaptığı açıklamada can kaybının 21'e yükseldiğini ve 14 kişinin de yaralı olarak kurtarıldığını duyurdu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kartal'da çöken bina ile ilgili son bilgileri vermek üzere kameralar karşısına geçti. Basın toplantısında ilk açıklamayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptı. Bakan Soylu şunları söyledi:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Kartal'da çöken binada 35 kişi vardı.14 kişiyi yaralı olarak enkaz altından çıkardık,  21 kişinin de cansız bedenine ulaşıldı" açıklamasında bulundu.

İçişleri Bakanı Soylu "Burada kim hatalıysa gereği yapılacaktır" ifadesini de kullandı. 

"BİR VATANDAŞIMIZA ULAŞILDIĞI BİLGİSİ İLETİLDİ"

Buraya gelirken bir vatandaşımıza daha ulaşıldığı bilgisi arkadaşlarımız tarafından iletildi. Yani yeni tespit edildi. Herhalde bir yarım saat 1 saat onun çıkarılması konusunda bir zaman dilimi oluşur düşüncesindeyiz.

Adli soruşturma bütün süreciyle beraber devam etmektedir. Bu arada İçişleri Bakanlığı da teftiş kurulu başkanlığı bir soruşturma başlatmıştır. Meselenin hem adli, hem idari bölümü bir arada yürümektedir. Onun ötesinde arama-kurtarma çalışmaları aynı titizlikle devam etmektedir."

BAKAN KURUM: BİNA DENİZ KUMUYLA YAPILMIŞ...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum söz aldı. Bakan Kurum, yıkılan binanın deniz kumuyla yapıldığını aktardı ve şunları söyledi:

"Yıkılan binamız kırmızı ile işaretli binamız. Bu alanda 131 bağımsız bölüm var. Mevcut binamızda da 14 konut, 3 tane ticari ünitemiz var. Bu adada mevcutta mevcutta imar planına göre yapılaşma alanı 8 bin 390 metrekareyken fiili mevcut inşaat alanı bunun çok daha üzerinde. Bu detayları daha sonra bina bina hepsini vereceğiz. Ama ruhsat haricinde katlar ve ilave alanlar mevcut.

 "10 TANE BİNAYI BOŞALTTIK"

Şu an bu alanlarda, etrafındaki 10 tane binayı güvenlik gerekçesiyle boşalttık. Vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek şekilde koordineli bir şekilde süreci yürütüyoruz. 

Yıkılan binamızı inceleyecek olursak; aldığımız karot deneyleri, numuneleri sonucunda bu binamız normalde zemin artı 5 kat ruhsatlı projesi. Ancak yerinde zemin artı 7 kat olarak yapılmış. Ve kullanılan beton numunesi, C3 ila C10 arasında beton kalitesi çıkıyor. Şu an bu binanın yeniden yapılması durumundaki beton sınıfının C30 olması gerekiyor. 

"DENİZ KUMUYLA YAPILMIŞ"

Ve aldığımız; zaten gözle de görülen beton sınıfını incelediğimizde; deniz kumuyla yapılmış ve içinde deniz kabuklarının olduğu, nervürlü demirin kullanılmadığı bir statik durumu söz konusu. Hem beton dayanımı hem de çelik-çekme dayanımı oldukça düşük bir binamız. Ve buna ilişkin tespitleri de arkadaşlarımız, hem savcılarımız, hem bakanlığımız süreci yürütüyor.

"RUHSATTA 3, YERİNDE 10 KATLI BİNA"

Günlerdir takibini yaptığımız bina... Ruhsatta arkadaşlar bu bina üç katlı, yerinde 10 katlı bir bina. Gördüğünüz gibi sayın bakanımızla, valimizle gidip bodrum katında inceleme yaptığımız binanın bodrum katındaki kolonun durumu bu. Bu binanın yıkımının ardından yine hasarlar söz konusu. Hem bu binayı hem de yandaki binayı anlık takip ediyoruz. Ve bu kurtarma operasyonunu etkilemeyecek, orada çalışan arkadaşlarımızın hayati riskini taşımayacak şekilde yönetmeye gayret ediyoruz. 

VATANDAŞLARA ÇAĞRI: BAKANLIĞIMIZA BAŞVURUN...

Şuradan sizin aracılığınızla şu çağrıyı yapmak istiyorum. Bölgede ne kadar riskli bina var ise vatandaşımız riskli binaların tespitini yapmak istiyorsa, bakanlığımız ücretsiz hızlı şekilde yapacak. Bu riskli binaların tespitinin yapılmasına müteakip de burada kentsel dönüşüm anlamında yapılması gereken projeyi de ilgili bakanlıklarımız hep birlikte bu süreci yöneteceğiz. Artık mühendislik, mimarlık hizmeti almış sağlam binalarda oturmamız gerektiğini de hepimizin bilmesi gerekiyor."

Lösemi tedavisi gören milli dansçı yaşamını yitirdi Lösemi tedavisi gören milli dansçı yaşamını yitirdi

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı ve Adayı Dündar'ın ilk seçim bürosu törenle açıldı Bursa Osmangazi Belediye Başkanı ve Adayı Dündar'ın ilk seçim bürosu törenle açıldı

3 çocuk annesi kadının korkunç ölümü! 3 çocuk annesi kadının korkunç ölümü!

Bursa'da AK Partili adaydan CHP seçim ofisine ziyaret Bursa'da AK Partili adaydan CHP seçim ofisine ziyaret

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey vatandaşların sorunlarını Bursaray'da dinledi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey vatandaşların sorunlarını Bursaray'da dinledi

Bursa'da fare zehri içip, bileğini keserek intihara kalkıştı Bursa'da fare zehri içip, bileğini keserek intihara kalkıştı

Bursa İznik Gölü'nde 105 kiloluk yayın balığı yakalandı Bursa İznik Gölü'nde 105 kiloluk yayın balığı yakalandı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: Dağ Yolu, ekonomiyi katlayacak Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: Dağ Yolu, ekonomiyi katlayacak

Bursa'da eski belediye başkanı, çantasını çalanı sosyal medyadan arıyor Bursa'da eski belediye başkanı, çantasını çalanı sosyal medyadan arıyor

Bursa'da parçalanan araçtan sağ çıktı Bursa'da parçalanan araçtan sağ çıktı

Bursa'da dernekleşen köy kadınları bin kişiye istihdam sağladı Bursa'da dernekleşen köy kadınları bin kişiye istihdam sağladı

Yargıtay'dan Bursa'da emsal karar: Kiracı eve yaptığı masrafları alamayacak Yargıtay'dan Bursa'da emsal karar: Kiracı eve yaptığı masrafları alamayacak

Bakan Selçuk 'Bursa İş Dünyası ile İstihdam Buluşması' programına katıldı Bakan Selçuk 'Bursa İş Dünyası ile İstihdam Buluşması' programına katıldı

Bursa'da iki kadının öldüğü kazada suçlu 'gaz pedalı' çıktı Bursa'da iki kadının öldüğü kazada suçlu 'gaz pedalı' çıktı