Bakan Kurum'dan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'ne övgü

Bakan Kurum'dan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'ne övgü

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ziyaret ettiği Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'nin Bursa'nın tanıtımına ve turizmine önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bursa'ya gelen Bakan Kurum, Bursa'nın beylikten cihan devletine giden tarihsel yolculuğunu anlatan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'ni de gezdi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, dünyanın tam panoramik en büyük müzesinde ağırladığı Bakan Kurum'a ilk olarak müzenin girişinde sergilenen Bursa'daki önemli olayların resmedildiği 16 büyük tablo hakkında bilgi verdi. Daha sonra bina içindeki kütüphane, okuma ve sinema salonlarını gezen Bakan Kurum, dev kubbe içine çıktığında ise şaşkınlığını gizleyemedi. Fetih gününün üç boyutlu canlandırıldığı panoramik resmi hayranlıkla inceleyen Bakan Kurum ve beraberindekiler, tarih ve kültür şehri Bursa'ya böyle önemli bir eseri kazandırmasından dolayı Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'a teşekkür etti. Bakan Kurum, Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi'nin Bursa'nın tanıtımına ve turizmine önemli katkı sağlayacağını ifade etti. 

Dev yapının yapım süreci hakkında Bakan Kurum'a bilgiler veren Başkan Dündar, müzenin haricinde binanın kendine has özelliği olduğunu belirterek, "Fetih Müzesi, yeşil bina konseptinde yağmur suyundan güneş enerjisine kadar faydalanıldığı, kütüphanelerin, bin kişilik gösteri merkezlerinin bulunduğu kültür yaşam merkezi olarak hizmet verecek" dedi. 

Müze için özel olarak üretilen çinileri de yakından inceleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, önümüzdeki günlerde ziyarete açılacak anıt eserin tam anlamıyla tarih ve kültür merkezi olduğunu kaydetti. Başkan Dündar, ziyaretin sonunda Bakan Kurum'a hatıra olarak bir vazo hediye ederken, ayrıca Osmangazi'de üretilen ve 'Bursa Karası' olarak bilinen siyah incirden ikram etti. 

Bursa'da 4 katlı binanın çatısı yandı Bursa'da 4 katlı binanın çatısı yandı

Yargıtay'dan ticari hayatı etkileyecek karar! Yargıtay'dan ticari hayatı etkileyecek karar!

Maaşı bin liranın altında olan emeklilere seyyanen zam yapılacak Maaşı bin liranın altında olan emeklilere seyyanen zam yapılacak

İnşaata dalıp iskeleye saplandı! İnşaata dalıp iskeleye saplandı!

Dur ihtiyarına uymadı! Hepsi bagajından çıktı Dur ihtiyarına uymadı! Hepsi bagajından çıktı

Orhan Gencebay: Erdoğan harika işler yapıyor, Allah razı olsun Orhan Gencebay: Erdoğan harika işler yapıyor, Allah razı olsun

Hz. İsa'nın 1500 yıllık resmi bulundu Hz. İsa'nın 1500 yıllık resmi bulundu

Korkunç olay! Kaçırıp cinsel istismarda bulundular iddiası Korkunç olay! Kaçırıp cinsel istismarda bulundular iddiası

300 koyunla kaybolan çoban çadırda bulundu 300 koyunla kaybolan çoban çadırda bulundu

Pet shop'ta yangın... Üzücü görüntüler Pet shop'ta yangın... Üzücü görüntüler

Suudi Velihat Prensin etkili iki danışmanı tartışılıyor Suudi Velihat Prensin etkili iki danışmanı tartışılıyor

Bursa'da eli silahlı şahıs polisi alarma geçirdi Bursa'da eli silahlı şahıs polisi alarma geçirdi

Bursa kumaşından üretilen tasarımlar dünyaya tanıtılacak Bursa kumaşından üretilen tasarımlar dünyaya tanıtılacak

Ünlü iş adamı Ali Rıza Gültekin silahlı saldırı sonucu öldürüldü Ünlü iş adamı Ali Rıza Gültekin silahlı saldırı sonucu öldürüldü

Bursa'da gümrük kaçakçılarına darbe! Bursa'da gümrük kaçakçılarına darbe!

İstanbul Unkapanı Köprüsü'nde şüpheli ölüm İstanbul Unkapanı Köprüsü'nde şüpheli ölüm