Bakan Fakıbaba: "Zengin toprakların zengin çocukları olacağız"

Bakan Fakıbaba: ''Zengin toprakların zengin çocukları olacağız''

Yozgat'ın Kadışehri ilçesine bağlı Kabalı köyünde meyve bahçesinde incelemelerde bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, "Bizim bu kadar zengin topraklarımız var. Biz zengin toprakların fakir çocuklarıyız. Biz zengin toprakların zengin çocukları olacağız" dedi.

Yozgat'a bir dizi etkinlik için gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye'nin en büyük meyve bahçelerinden biri olan ve vatandaşların arazilerini toplulaştırma yöntemiyle birleştirerek 5 bin 345 dekar alanda oluşturduğu Kadışehri Kabalı Meyve Bahçesinde incelemelerde bulundu. Göreve geldiği günden itibaren böyle bir projenin hayalini kurduğunu söyleyen Bakan Fakıbaba, "Göreve geldiğim günden beri hayal etiğim olay buydu. Genelde insanlar 3-5 dönümle tarım yapmaya çalışıyorlar. Oysa dünyaya baktığınızda insanlar en az 5-6 bin dönümde en küçüğü bin dönümde tarım yapıyor. Burası örnek bir yer, parselleri birleştirmişler. Yine mal sahipleri tapuları kendi ceplerinde burası bir işletme. Eskiden buradan insanlar 1 lira kazanırken şimdi 10 lira kazanıyor. Eskiden burada köyden kente göç varken şimdi İstanbul'dan bu köye göç var. Gelirinde artış var, temiz bir yaşam var, sigortası var. Ayrıca Yozgat'ın üretmiş olduğu elmanın toplam miktarı 15 bin ton sadece bu köy de 4 bin tonu üretiliyor. Eğer biz gerçekten tarımda akıllı bir şekilde üretimi birleştirirsek bizim ihracatımız patlayacak. Bu elmada, şeftalide, buğdayda, baklagillerde ve hayvancılıkta da böyle olacak" dedi.

"Kabalı Projesi kalbimin attığı bir proje"

Kabalı Meyve Bahçesi Projesi'nin önemine değinen Bakan Fakıbaba, "Çok samimi olarak söylüyorum. Bu proje çok önemli. Benim kalbimin attığı, Türkiye'nin kalbinin atacağı bir proje. Üreticinin gerçekten efendilik yapabileceği mükemmel bir şekilde yaşayacağı bir proje. Biz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak bu projeyi destekleyeceğiz. Cumhurbaşkanımız da bu projeye destek verecektir. Burada iş var, burada üretim var, burada gerçek hayat var. Onun için bu projeye gereken desteği vereceğiz. Köylümüz üretecekler artan kısmı da inşallah biz ihraç edeceğiz" şeklinde konuştu.

"Bir olursak yapamayacağımız bir şey yok"

Kabalı'nın Yozgat'ta Avrupai bir köy görünümünde olduğunu açıklayan Bakan Fakıbaba, "Kabalı'da her şey var, burada sigortalı aileler var. 500'e yakın bu köy eleman çalıştırıyor. Burada istihdam var, hayat var, üretim var. Bunu görmek lazım onun için Türk halkının moralinin iyi olması lazım. Bizim eksikliğimiz birlik, beraberliğimiz. Eğer biz bir olursak emin olun yapamayacağımız hiçbir şey yok" ifadelerini kullandı.

Gerçekleştirecekleri projeler sayesinde zengin toprakların zengin çocukları olacaklarını da vurgulayan Bakan Fakıbaba, "Örnek olsun diye her ilden 3 köy düşünüyoruz. Köyün analizine, köyün durumuna göre bazısı zeytin bahçesi, bazısı tahıl, bazısı hayvancılık olur duruma göre Tarım Bakanlığı olarak destekleyeceğiz ve üretimi birleştireceğiz. Benim Avrupa'dan hiçbir farklılığım yok hatta daha fazla zenginliğimiz var. Bizim bu kadar zengin topraklarımız var ve ben şunu söylüyorum. Biz zengin toprakların fakir çocuklarıyız. Biz zengin toprakların zengin çocukları olacağız. Bizim hedefimiz bu. 2012'den 2017'ye kadar müthiş işler yapılmış. Ama bizim daha yapacak çok işimiz var. 2023 hedefleri çok önemli. Bu hedefler arasında Türkiye'nin birçok yerinde köylerden şehre göç olmayacak, şehirlerden köye göç olacak" dedi.

Bakan Fakıbaba, Kadışehri ilçesi Kabalı Meyve Projesi'nin ardından Yozgat Belediyesi Büyük Sinema Kültür ve Sanat Merkezinde sektör ve kurum toplantısına katıldı. Program basına kapalı devam etti.

Parasını ödediğiniz halde kaskonuz olmayabilir! Parasını ödediğiniz halde kaskonuz olmayabilir!

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Temmuz 2018 Pazartesi) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Temmuz 2018 Pazartesi)

Devlette çalışan doktora 200 bin TL'ye kadar maaş Devlette çalışan doktora 200 bin TL'ye kadar maaş

Silahlı saldırı: 2 ölü, 13 yaralı Silahlı saldırı: 2 ölü, 13 yaralı

İsmini değiştirdi! Narin öğretmen artık... İsmini değiştirdi! Narin öğretmen artık...

FETÖ benzerliği! Karanlık arşiv çözülüyor FETÖ benzerliği! Karanlık arşiv çözülüyor

İstanbul'da inanılmaz soygun! 10 kişiyle gelip... İstanbul'da inanılmaz soygun! 10 kişiyle gelip...

Eşiyle birlikte oğlunu takip etti... Sonrası korkunç! Eşiyle birlikte oğlunu takip etti... Sonrası korkunç!

Pes dedirten olay! Kızını tasmayla sokakta gezdirmiş Pes dedirten olay! Kızını tasmayla sokakta gezdirmiş

Balıkları böyle kurtardılar! Balıkları böyle kurtardılar!

Albayrak: Herkesin aklına ihtiyacımız var Albayrak: Herkesin aklına ihtiyacımız var

Liderler zirvesinde özel davetli! Liderler zirvesinde özel davetli!

Trump'tan Ruhani'ye çok sert cevap Trump'tan Ruhani'ye çok sert cevap

Fransızlar PKK'ya üniversite yapıyor Fransızlar PKK'ya üniversite yapıyor

Otomotiv devinin efsane CEO'su ölüm döşeğinde Otomotiv devinin efsane CEO'su ölüm döşeğinde

Bedelli askerlik bugün TBMM'de görüşülecek! Bedelli askerlik bugün TBMM'de görüşülecek!

MHP'nin mesajı: Pişman olan dönsün MHP'nin mesajı: Pişman olan dönsün

Ünlü oyuncu trafik kazası geçirdi Ünlü oyuncu trafik kazası geçirdi