Bakan Ersoy: "2019'da müzecilik ön plana çıkacak"

Bakan Ersoy: ''2019'da müzecilik ön plana çıkacak''

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Müzenin tanıtımda ve kültürde çok ciddi bir değer olduğunun, özellikle de turizmin ana destekçisi olduğunun farkındayız. O yüzden de 2019 itibariyle yapacağımız tanıtım toplantılarında ve tanıtım politikalarımızda kültürel faaliyetler ve başta müzecilik ön plana çıkacak. Bundan sonraki politikalarımızı bu şekilde değiştirip geliştireceğiz." dedi.

Kültür ve Turizm  Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: "Müzenin tanıtımda ve kültürde çok ciddi bir değer  olduğunun, özellikle de turizmin ana destekçisi olduğunun farkındayız. O yüzden de 2019 itibariyle yapacağımız tanıtım toplantılarında ve tanıtım politikalarımızda kültürel faaliyetler ve başta müzecilik ön plana çıkacak."

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer:  "Bizim endişe ve kaygılarımız, tamamiyle onlar tarafından da görülüyor, biliniyor ve buna çare bulunmaya çalışılıyor"

Özel müzeler ile sanat vakıflarının temsilcileriyle bir araya gelen Ersoy, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşen toplantının ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, tüm katılımcılara teşekkür etti.

Bakan Ersoy, bu toplantıların düzenli bir şekilde devam edeceğini dile getirerek, amaçlarına ilişkin şu bilgileri verdi:

"Buradaki birinci hedefimiz, Türkiye'de müze algısını değiştirmek ve toplumun, halkın müzeye olan ilgisini ciddi oranlarda arttırmak. İkinci aşamada  da Türkiye'ye gelen, Türkiye'yi ziyaret eden turistlerin müze ziyaret etme oranlarını yükseltmek. Müzenin tanıtımda ve kültürde çok ciddi bir değer  olduğunun, özellikle de turizmin ana destekçisi olduğunun farkındayız. O yüzden  de 2019 itibariyle yapacağımız tanıtım toplantılarında ve tanıtım  politikalarımızda kültürel faaliyetler ve başta müzecilik ön plana çıkacak. Bundan sonraki politikalarımızı bu şekilde değiştirip geliştireceğiz."

"Bizim endişe ve kaygılarımız onlar tarafından da biliniyor"

Etkinliğe katılan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü  Nazan Ölçer de iyi bir toplantı yapıldığını söyleyerek, "Müzelerin, yaşamın gündemine nasıl daha çok oturacağı, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olması  gerektiğini ve bunu geliştirmek için neler yapabileceğimizi görüştük. Sayın  Bakan'ın ve ekibinin değerli görüşlerinin bizim hayal bile edemeyeceğimiz kadar  yakın bir ifadeyle dile gelmesinden müthiş bir mutluluk duyduk. Bizim endişe ve  kaygılarımız, tamamıyla onlar tarafından da görülüyor, biliniyor ve buna çare  bulunmaya çalışılıyor." ifadelerini kullandı.

Bundan sonra eğitim alanıyla da daha sıkı çalışma içinde olacaklarını kaydeden Ölçer, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın pek çok alanında müzelerin, eğitimin  bir parçası olarak yer alabileceği ihtimalini duymak bizi son derece mutlu etti.  Her şeyin eğitimden geldiğini ve algı yaratılmasından geldiğini biliyoruz. Öyle  zannediyorum ki müzeler gelecekte hayatın çok daha içinde yer alacak." diye  konuştu.

Etkinliğe, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcıları Prof. Dr. A. Haluk  Dursun ve Nadir Alpaslan ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Gürül, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Müzeler Dairesi Başkanı  Mustafa Yaşar Güneş, Rahmi Koç Müzesi Genel Müdürü Ertuğrul Duru, Suna ve İnan  Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü M. Özalp Birol, İstanbul  Modern Sanat Müzesi Genel Direktörü Levent Çalıkoğlu, Akbank Sanat  Müdürü Derya  Bigalı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Genel Müdürü Görgün Taner, Salt  Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner de katıldı.

 

Bursa'da muhtarlar korosu dinleyenleri coşturdu  Bursa'da muhtarlar korosu dinleyenleri coşturdu

Bursa'da kayıp engelli genç için ekipler seferber oldu Bursa'da kayıp engelli genç için ekipler seferber oldu

Bursa'da FETÖ soruşturmasında 10 kişi tutuklandı Bursa'da FETÖ soruşturmasında 10 kişi tutuklandı

Kayınvalidesini doktora götürürken kazada öldü Kayınvalidesini doktora götürürken kazada öldü

İşte PKK'nın gerçek yüzü İşte PKK'nın gerçek yüzü

Gözyaşı içinde kalan arkadaşlarının sözleri yürek dağladı Gözyaşı içinde kalan arkadaşlarının sözleri yürek dağladı

Bursa'da suya yüzde 10'luk üçüncü indirim Bursa'da suya yüzde 10'luk üçüncü indirim

Kızı ihbar etti, polis ipten aldı Kızı ihbar etti, polis ipten aldı

Levyeyle otomobilin camını kıran kişi kameraya yakalandı Levyeyle otomobilin camını kıran kişi kameraya yakalandı

Hasarlı kaza sonrası otomobilin çarptığı baba ve oğlu öldü Hasarlı kaza sonrası otomobilin çarptığı baba ve oğlu öldü

Bursa Mudanya Zeytin Kooperatifi Yıldız'ı yeniden başkan seçti Bursa Mudanya Zeytin Kooperatifi Yıldız'ı yeniden başkan seçti

Bursa'da yıkama yağlamacıdan kaçak akaryakıt çıktı Bursa'da yıkama yağlamacıdan kaçak akaryakıt çıktı

Bursa miğferle ölüm sanığı astsubay, FETÖ üyeliğinden de tutuklandı Bursa miğferle ölüm sanığı astsubay, FETÖ üyeliğinden de tutuklandı