Bakan Ersoy: "2019'da müzecilik ön plana çıkacak"

Bakan Ersoy: ''2019'da müzecilik ön plana çıkacak''

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Müzenin tanıtımda ve kültürde çok ciddi bir değer olduğunun, özellikle de turizmin ana destekçisi olduğunun farkındayız. O yüzden de 2019 itibariyle yapacağımız tanıtım toplantılarında ve tanıtım politikalarımızda kültürel faaliyetler ve başta müzecilik ön plana çıkacak. Bundan sonraki politikalarımızı bu şekilde değiştirip geliştireceğiz." dedi.

Kültür ve Turizm  Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: "Müzenin tanıtımda ve kültürde çok ciddi bir değer  olduğunun, özellikle de turizmin ana destekçisi olduğunun farkındayız. O yüzden de 2019 itibariyle yapacağımız tanıtım toplantılarında ve tanıtım politikalarımızda kültürel faaliyetler ve başta müzecilik ön plana çıkacak."

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer:  "Bizim endişe ve kaygılarımız, tamamiyle onlar tarafından da görülüyor, biliniyor ve buna çare bulunmaya çalışılıyor"

Özel müzeler ile sanat vakıflarının temsilcileriyle bir araya gelen Ersoy, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşen toplantının ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, tüm katılımcılara teşekkür etti.

Bakan Ersoy, bu toplantıların düzenli bir şekilde devam edeceğini dile getirerek, amaçlarına ilişkin şu bilgileri verdi:

"Buradaki birinci hedefimiz, Türkiye'de müze algısını değiştirmek ve toplumun, halkın müzeye olan ilgisini ciddi oranlarda arttırmak. İkinci aşamada  da Türkiye'ye gelen, Türkiye'yi ziyaret eden turistlerin müze ziyaret etme oranlarını yükseltmek. Müzenin tanıtımda ve kültürde çok ciddi bir değer  olduğunun, özellikle de turizmin ana destekçisi olduğunun farkındayız. O yüzden  de 2019 itibariyle yapacağımız tanıtım toplantılarında ve tanıtım  politikalarımızda kültürel faaliyetler ve başta müzecilik ön plana çıkacak. Bundan sonraki politikalarımızı bu şekilde değiştirip geliştireceğiz."

"Bizim endişe ve kaygılarımız onlar tarafından da biliniyor"

Etkinliğe katılan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü  Nazan Ölçer de iyi bir toplantı yapıldığını söyleyerek, "Müzelerin, yaşamın gündemine nasıl daha çok oturacağı, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olması  gerektiğini ve bunu geliştirmek için neler yapabileceğimizi görüştük. Sayın  Bakan'ın ve ekibinin değerli görüşlerinin bizim hayal bile edemeyeceğimiz kadar  yakın bir ifadeyle dile gelmesinden müthiş bir mutluluk duyduk. Bizim endişe ve  kaygılarımız, tamamıyla onlar tarafından da görülüyor, biliniyor ve buna çare  bulunmaya çalışılıyor." ifadelerini kullandı.

Bundan sonra eğitim alanıyla da daha sıkı çalışma içinde olacaklarını kaydeden Ölçer, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın pek çok alanında müzelerin, eğitimin  bir parçası olarak yer alabileceği ihtimalini duymak bizi son derece mutlu etti.  Her şeyin eğitimden geldiğini ve algı yaratılmasından geldiğini biliyoruz. Öyle  zannediyorum ki müzeler gelecekte hayatın çok daha içinde yer alacak." diye  konuştu.

Etkinliğe, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcıları Prof. Dr. A. Haluk  Dursun ve Nadir Alpaslan ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Gürül, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Müzeler Dairesi Başkanı  Mustafa Yaşar Güneş, Rahmi Koç Müzesi Genel Müdürü Ertuğrul Duru, Suna ve İnan  Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü M. Özalp Birol, İstanbul  Modern Sanat Müzesi Genel Direktörü Levent Çalıkoğlu, Akbank Sanat  Müdürü Derya  Bigalı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Genel Müdürü Görgün Taner, Salt  Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner de katıldı.

 

19 yıllık Adnan Oktar davasında karar çıktı 19 yıllık Adnan Oktar davasında karar çıktı

Yerli üretim logosu belli oldu Yerli üretim logosu belli oldu

Katar, dev Türk gıda zincirine talip Katar, dev Türk gıda zincirine talip

Trafik canavarı Bursa'da 63 can aldı! Trafik canavarı Bursa'da 63 can aldı!

Bursa'da Demirtaş İle Avdancık mahalleleri birleşiyor! Bursa'da Demirtaş İle Avdancık mahalleleri birleşiyor!

Bursa'yı dolandıran 'Ponzi Arzu'nun mağdurları günden güne artıyor Bursa'yı dolandıran 'Ponzi Arzu'nun mağdurları günden güne artıyor

ABD'den modern bir 'peri masalı': Karısıyla tanıştığı gün şeftali fidanı dikti, dokuz yıl sonra oğulları ilk meyveyi yedi ABD'den modern bir 'peri masalı': Karısıyla tanıştığı gün şeftali fidanı dikti, dokuz yıl sonra oğulları ilk meyveyi yedi

Sokak ortasında mastürbasyon yaptı! Sokak ortasında mastürbasyon yaptı!

'İğneli çilek krizi' sektörü vurdu 'İğneli çilek krizi' sektörü vurdu

22 yıl sonra yeniden evlendiler 22 yıl sonra yeniden evlendiler

İzinsiz kullanılan fotoğrafla 7 bin lira tazminat kazandı İzinsiz kullanılan fotoğrafla 7 bin lira tazminat kazandı

Küçük kızları taciz eden sanıktan ilginç savunma Küçük kızları taciz eden sanıktan ilginç savunma

Bu fotoğrafın kahramanı o anları anlattı! Bu fotoğrafın kahramanı o anları anlattı!

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Eylül 2018 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Eylül 2018 Çarşamba)

3. havalimanı eyleminde 24 işçiye tutuklama 3. havalimanı eyleminde 24 işçiye tutuklama

Lüks araç trafik levhalarına saplandı Lüks araç trafik levhalarına saplandı

Fuhuş operasyonu: 14 kişiye gözaltı Fuhuş operasyonu: 14 kişiye gözaltı