Avrupa ve ABD borsaları şirket kazançlarından destekle yükseldi

 Avrupa ve ABD borsaları şirket kazançlarından destekle yükseldi

ABD kaynaklı ticaret savaşı endişelerinin gölgesinde Avrupa ve ABD borsaları ekonomideki genel büyüme ve iki haneli şirket kazançlarından destek bularak yükseldi.

ECB Başkanı Mario Draghi'nin de enflasyondaki güçlenmeye ilişkin "daha fazla kanıta ihtiyaç duyulduğunu" söylemesi piyasalarda "güvercin çıkış" olarak yorumlandı.

Dolar endeksi 8 Mart'tan bu yana görülen en düşük düzey olan 89.56'ya kadar gerileyerek bir ayın en düşük düzeyi olan 89.40'a yakınlaştıktan sonra düne göre yüzde 0.17 artışla 89.81 düzeyine yükseldi.

Euro/dolar paritesi ise dün doların küresel piyasalarda yaşadığı düşüşe bağlı olarak 1.24'ün de üzerine çıktıktan sonra yüzde 0.27 düşüşle 1.2353 düzeyine geriledi. 

Güvenli liman yene karşı da değer kaybeden dolar yüzde 0.14 düşüşün ardından tekrar güçlenerek 106.52 düzeyine geldi.

Önceki gün ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'ın istifasına bağlı düşüşlerle kapanan ABD borsalarında Dow Jones yüzde 0.19 yükselişle 25,054.88 puana çıktı. S&P 500 yüzde 0.23 artışla 2,771.76 düzeyine geriledi. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 0.32 yükselerek 7,535.33 düzeyine geriledi.

Kazançlarla ve ECB Başkanı Draghi'nin güvercin yorumlarıyla sevinen Avrupa Borsalarında ise Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.40 yükseldi. DAX yüzde 0.67 artışla 12,303.16 puana yükselirken, FTSE yüzde 0.38 yükselişle 7,166.02 düzeyine çıktı.  CAC 40 ise yüzde 0.24 artışla 5,255.30 puana çıktı.

Asya borsalarında hem "şahin" olarak nitelendirilen yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ticaret savaşı taraftarı olması endişeleriyle hem de Trump'ın 60 milyar dolara ulaşabileceği öngörülen Çin'den ithal edilen elektronik ve Telekom ürünlerine getireceği gümrük vergileri endişesiyle düştü. Pompei ABD Kongre üyesi olarak görev yaparken hükümetin Çin'e karşı sert ticaret yaptırımları uygulamasını talep ediyordu.

Nikkei yüzde 0.87 düşüşle 21,777.29 puana gerilerken, Shanghai yüzde 0.57 düşüşle 3,291.27 puana geriledi. Hong Kong'da HSI yüzde 0.53 düşüşle 31,435.01 puana gerilerken, Güney Kore'de KOSPI ise yüzde 0.34 düşüşle 2,486.08 puana çekildi.

ABD'de açıklanan üretici fiyatları verisinin ardından 10 yıllık ABD tahvil getirileri çok değişmedi ve yüzde 0.013 düşüşle yüzde 2.835 seviyesinde.

Bursa'da Yavuzselim Mahallesi'nde gergin gece Bursa'da Yavuzselim Mahallesi'nde gergin gece

Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında soruları yanıtladı Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında soruları yanıtladı

Fakıbaba'dan ''patates'' açıklaması Fakıbaba'dan "patates" açıklaması

Bursa'da tartıştığı kocasını bıçakla öldüren kadın tutuklandı Bursa'da tartıştığı kocasını bıçakla öldüren kadın tutuklandı

Bahçeli: TBMM'de güçlü bir MHP'nin temsil edilmesini istiyoruz Bahçeli: TBMM'de güçlü bir MHP'nin temsil edilmesini istiyoruz

Zonguldak'ta maden ocağında göçük meydana geldi Zonguldak'ta maden ocağında göçük meydana geldi

Korkunç ihmal! 2 işçi feci şekilde can verdi Korkunç ihmal! 2 işçi feci şekilde can verdi

Bursa'da tır sürücüsü alt geçitte mahsur kaldı Bursa'da tır sürücüsü alt geçitte mahsur kaldı

Kendini asan genci mezarlık bekçisinin dikkati kurtardı Kendini asan genci mezarlık bekçisinin dikkati kurtardı

Muharrem İnce'den broşür tepkisi Muharrem İnce'den broşür tepkisi

Bursa'yı sağanak yağış vurdu! Bursa'yı sağanak yağış vurdu!

Leyla'nın kaybolduğu gün görülen beyaz minibüsün sırrı çözüldü Leyla'nın kaybolduğu gün görülen beyaz minibüsün sırrı çözüldü

Bursa Güzelyalı'da engelleme değil hizmet var açıklaması Bursa Güzelyalı'da engelleme değil hizmet var açıklaması

Bursaray seferlerine festival düzenlemesi yapıldı! Bursaray seferlerine festival düzenlemesi yapıldı!

Tuvaletini iş merkezindeki çöp kutusuna yaptı Tuvaletini iş merkezindeki çöp kutusuna yaptı

Bursa Valiliği duyurdu: Hafta sonu açık olacak Bursa Valiliği duyurdu: Hafta sonu açık olacak

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu Bursa'da konuştu: Milletin dediği olacak Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu Bursa'da konuştu: Milletin dediği olacak

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali Bursada Bugün'ü ziyaret etti Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali Bursada Bugün'ü ziyaret etti