Atık malzemeler gazinin elinde hayat buluyor

Atık malzemeler gazinin elinde hayat buluyor

Batman'da vatani görevini yaptığı sırada teröristlerle girdiği çatışmada gazi olan İrfan Öztürk, atık malzemelerden yaptığı dekoratif eşyalarla dikkati çekiyor.

Batman'da 1994 yılında vatani görevini yaptığı sırada teröristlerle girdiği çatışmada gazi olan İrfan Öztürk, atık metal ve ahşapları dekoratif eşyalara dönüştürüyor.

Vatani görevini yaptığı 1994 yılında terör örgütü PKK mensuplarıyla girdiği çatışmada sağ ayağına kurşun, sırtına ve sağ koluna ise şarapnel parçaları isabet eden Öztürk (45), o dönem Gülhane Askeri Tıp Akademisinde (GATA) 1,5 yıl süresince tedavi edildi.

Tedavisinin ardından bir süre ticaretle uğraşan, daha sonra Samsun Tarım ve Orman Müdürlüğünde memur olarak çalışmaya başlayan iki çocuk babası gazi Öztürk, evinin bir bölümüne kurduğu küçük atölyesinde atık malzemelerden dekoratif eşyalar yapıyor.

Komşuda gördüğü sehpa üzerine başladı

Öztürk, yaptığı açıklamada, iki yıl önce komşusunda gördüğü sehpanın fiyatının çok yüksek olduğunu öğrenince, "Bunu ben de yapabilirim" diyerek dekoratif eşya yapımına merak saldığını söyledi.

Sehpayı çok ucuza mal ettiğini, daha sonra yeni eşyalar yapmaya başladığını ifade eden Öztürk, zaman içinde evinde kurduğu küçük atölyede kendini bu alanda geliştirdiğini anlattı.

Atık ahşap ve metalden duvar panosu, sehpa, avize, lambader yapan Öztürk, ürünlerin çevresinde beğenildiğini, bazılarını sattığını, birçoğunu da yakınlarına hediye ettiğini belirtti.

Bir şeyler üretmenin keyifli olduğunu vurgulayan Öztürk, şunları dile getirdi:

"Yemek konusunda insanlar çok israf yapıyor. Evde kullandığımız eşyalarda da israf yapıyoruz. Özellikle doğada çok fazla israf yapıyoruz. Ben bu atıkları çöp olan eşyaları ve ağaçları aldım yeniden değerlendirdim. İnsanlar bunun çöp olduğunu düşünmüyorlar. Onları öyle bir hale getiriyorum ki eşyaların yeni olduğunu düşünüyorlar. Bunların hepsi birer çöp ve ben bunları çöpten toplayarak yapıyorum. İnsanların yaptığım eşyaları beğenmesi beni çok mutlu ediyor. Bir şey yapıp da ortaya koyuyorsunuz ya bunun mutluluğu, hazzı hiçbir şeyde yok. Yaptığım şeylerin bana geri dönüşü güzel olduğu zaman çok daha mutlu oluyorum."

Hayır kurumu için üretmek istiyor

Öztürk, evde kurduğu küçük atölyesini büyüterek, ağaçtan mutfak malzemeleri ve daha büyük ev eşyaları da yapmak istediğini ifade etti.

Evde eşi ve komşularını rahatsız etmekten çekindiğini belirten Öztürk, "İleriye dönük hayallerim var. Bir hayır kurumu için ürünler yapıp satmak istiyorum. Onu gerçekleştirirsem benim için zirve o olacak." diye konuştu.

Gazilere eve kapanmamalarını tavsiye eden Öztürk, "Ben gazi arkadaşlarımın evlerine kapanmalarını asla istemiyorum. En azından bir el sanatıyla, bir hobiyle uğraşsınlar ve hayata yeniden tutunsunlar." değerlendirmesinde bulundu.

İrfan Öztürk'ün eşi ev hanımı Perihan Öztürk, eşiyle gurur duyduğunu, onun yaptığı dekoratif eşyaların komşuları ve çevresi tarafından çok beğenildiğini anlattı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun: Bugün 4 şehidimizi toprağa verdik, unutmayacağız Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun: Bugün 4 şehidimizi toprağa verdik, unutmayacağız

Minibüs çarşı iznine çıkan askerlere çarptı Minibüs çarşı iznine çıkan askerlere çarptı

Bahçeli: Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıdan memnuniyet duymak mümkün değil Bahçeli: Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıdan memnuniyet duymak mümkün değil

Almanya'da 3 Türk genci hayatını kaybetti Almanya'da 3 Türk genci hayatını kaybetti

Vücuduna teknenin korkuluğu saplanan 14 yaşındaki çocuk ağır yaralandı Vücuduna teknenin korkuluğu saplanan 14 yaşındaki çocuk ağır yaralandı

Hafif ticari araçla otomobil çarpıştı: 2 ölü, 3 yaralı Hafif ticari araçla otomobil çarpıştı: 2 ölü, 3 yaralı

Bursa'da mangal yakmak isterken evini yaktı Bursa'da mangal yakmak isterken evini yaktı

Genç kız vahşice öldürülmüştü... Zanlı teslim oldu Genç kız vahşice öldürülmüştü... Zanlı teslim oldu

Bursaspor taraftarı umre yolcusu Bursaspor taraftarı umre yolcusu

Bursa'da 15 dönümlük alan küle döndü Bursa'da 15 dönümlük alan küle döndü

Kılıçdaroğlu: Bir milim geri adım atmayacağım Kılıçdaroğlu: Bir milim geri adım atmayacağım

Sri Lanka'da patlamalar: 2'si Türk 215 kişi hayatını kaybetti Sri Lanka'da patlamalar: 2'si Türk 215 kişi hayatını kaybetti

Bursalı firmadan müthiş üretim! Bu mermer kurşun geçirmiyor Bursalı firmadan müthiş üretim! Bu mermer kurşun geçirmiyor

Bursa'da definecilere jandarmadan suçüstü Bursa'da definecilere jandarmadan suçüstü

Konya'da korkutan deprem Konya'da korkutan deprem

İmamoğlu vatandaşlara seslendi İmamoğlu vatandaşlara seslendi