Asimilasyon kampanyası liderinin büstünün açılışına iptal

Asimilasyon kampanyası liderinin büstünün açılışına iptal

Bulgaristan'da Türk ve Müslümanlara karşı asimilasyon kampanyasının liderlerinden Kubadinski'nin büstü için planlanan açılış töreni iptal edildi.

Bulgaristan'da 1944-1989 yılları arasında iktidarda kalan Komünist Partisinin (BKP) ülkedeki Türk ve Müslümanlara karşı yürüttüğü asimilasyon kampanyasının ideolojik liderlerinden olan Penço Kubadinski'nin anısına yapılan büstün açılışı için iptal kararı alındı.

Kubadinski'nin doğum yeri olan ülkenin kuzeydoğusunda Şumnu kentine bağlı Loznitza kasabasında 31 Mayıs'ta Belediye Meclisinin kararıyla dikilen büstün 6 Eylül'de yapılacağı açıklanan resmi açılışı iptal edildi.

Şehir merkezindeki bir yeşil alana dikilen 3 metrelik büste bazı kültür çevreleri ve parlamento dışı muhalefet partilerinin tepki göstermesi sonrası Belediye Meclisi büstün açılışını iptal kararı aldı.

"Suç rejimi" ilan eden yasa gerekçe gösterildi

Loznitza Belediye Meclisi, iptal kararı için 2000 yılında kabul edilen, komünizm dönemindeki iktidarı "suç rejimi" ilan eden yasayı gerekçe gösterdi.

Karar, "Kubadinski'nin bu rejime bağlı bir kişi olmasından ötürü anısına anıt dikilmesi yasalara aykırıdır." şeklinde açıklandı.

Kubadinski'nin 100. yaş günü dolayısıyla 6 Eylül'de açılması planlanan büstün, iptal kararının ardından ne olacağı belli değil.

Bölgede yaşayan 24 aydının imzaladığı protesto mektubunda komünizm döneminin son diktatörü Todor Jivkov'un memleketi olan Pravetz şehrinde dikilen heykele benzer bir anıtın Loznitza'nın merkezinde dikilmesinin "komünizmin vahşetlerine bir saygı jesti olduğu" ifade edilmişti.

Penço Kubadinski kimdir?

Loznitza'da 1918'de dünyaya gelen Penço Kubadinski, 1966-1990 döneminde, ülkedeki komünizm rejiminin çöküşüne dek diktatör Todor Jivkov'un sağ kolu olarak Politbüro üyeliğini yaptı.

Kubadinski, Todor Jivkov'un himayesinde 1985 yılında ülkedeki 1,5 milyona yakın Türk ve Müslümana karşı başlatılan asimilasyon kampanyasının ideolojik liderliğini ve koordinasyonunu yapmıştı.

Kubadinski, Jivkov'a yakınlığından dolayı özel bir statüye kavuşmuş ve çok sayıda devlet nişanın layık görülmüştü. Kubadinski'ye Loznitza tarafından 2004 yılında verilen "fahri vatandaşlık" da yine çıkan tepkilerden dolayı iptal edilmişti.

Kubadinski 1995 yılında vefat etmişti.

Serkan Yetişmişoğlu; <br /> Kurtuluş için en güzel örnek! Serkan Yetişmişoğlu;
Kurtuluş için en güzel örnek!

Bursa'da yangına uykuda yakalandılar, komşuları kurtardı Bursa'da yangına uykuda yakalandılar, komşuları kurtardı

Kritik nokta erkeklerde 94, kadınlarda 88 santim (ÖZEL HABER) Kritik nokta erkeklerde 94, kadınlarda 88 santim (ÖZEL HABER)

YÖK'ten 'Suriyeli öğrenci' açıklaması YÖK'ten 'Suriyeli öğrenci' açıklaması

Mesut Demir; <br /> Seçim yarışı kızıştı! Vatandaş proje bekliyor... Mesut Demir;
Seçim yarışı kızıştı! Vatandaş proje bekliyor...

Bursa'da hayalleri uğruna mesleğinden vazgeçerek, kuklabaz oldu Bursa'da hayalleri uğruna mesleğinden vazgeçerek, kuklabaz oldu

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (18 Şubat 2019 Pazartesi) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (18 Şubat 2019 Pazartesi)

Satış bedelini düşük gösterenler tek tek çağrıldı! Satış bedelini düşük gösterenler tek tek çağrıldı!

Kadın polise taciz! ''Güzelim rakının yanında güzel gidersin'' Kadın polise taciz! "Güzelim rakının yanında güzel gidersin"

Sevgilisini tokatlayan avukatın 3 yıl hapsi istendi Sevgilisini tokatlayan avukatın 3 yıl hapsi istendi

Emekliye müjde! Bugün hesaplara yatıyor Emekliye müjde! Bugün hesaplara yatıyor

'Camide siyaset yaptı' denen AK Partili Şahin: Organizasyonu ben düzenlemedim 'Camide siyaset yaptı' denen AK Partili Şahin: Organizasyonu ben düzenlemedim

Alevler kısa sürede yayıldı! Alevler kısa sürede yayıldı!

Kanser tedavisinde yeni yöntem Kanser tedavisinde yeni yöntem