Arçelik sensör üretimine odaklanacak

Arçelik sensör üretimine odaklanacak

CEO Club Endüstri 4.0 Zirvesi'ne katılan Arçelik CEO'su Hakan Bulgurlu, "Arçelik olarak sensör üretimi konusunda fikir önderliği yapacağız. Önümüzdeki birkaç yılda bu doğrultuda adımlarımız olacak" dedi.

Arçelik CEO'su Hakan Bulgurlu, 2020'de kurmayı planladıkları Ar-Ge Merkezi ile yerli sensör üretimine eğileceklerini söyledi. CEO Club çatısı altında düzenlenen "Endüstri 4.0 Zirvesi"nde konuşan Bulgurlu, "Arçelik olarak sensör üretimi konusunda fikir önderliği yapacağız. Önümüzdeki birkaç yılda bu doğrultuda adımlarımız olacak" dedi.

Arçelik'in Çayırova'da üretim tesisinde kurduğu hızlı prototipleme merkezi Arçelik Garage'ın pek çok şirket ve şahısla beraber ortak projeler geliştirdiğini aktaran Bulgurlu, Arçelik Garage'a dışarıdan da fikirlerin kabul edildiğini ifade etti.

'GÖRÜCÜ EVLİLİĞİN SONU...'

Arçelik'in Romanya fabrikasında makineleri üretim süreçlerinde yoğun olarak kullandıklarını aktaran Bulgurlu, "Arkadaşlar buna bir isim de takmışlar, 'Görücü evliliğin sonu' diyorlar. Romanya'daki fabrikamızla ilgili inovatif çok fazla bileşen var" diye konuştu.

Zirve kapsamında düzenlenen "Holdinglerin Ajandası" panelinde konuşan Koç Holding Dijital Dönüşüm Lideri Murad Ardaç, Sanayi 4.0'ın sadece üretim tesislerinde yapılan iyileştirmelerden ibaret olmadığını belirterek, "Nesnelerin internetini IoT'yi özellikle satış sonrası kanallarda doğru kullanmak oldukça önemli" dedi.

'TÜRKİYE'DE İŞLER YAVAŞ İLERLİYOR'

Almanya ziyaretlerinde elektrikli bir aracın prototipini gördüklerini, bir yıl sonra seri üretime geçildiği haberini aldıklarını anlatan Ardaç, "Türkiye'de maalesef işler biraz daha yavaş ilerliyor. Almanya'da öğrendiğimize göre müşteri aracının siparişine üretim bandındayken bile müdahale edebiliyor. Bizde korkarım sonradan değişiklik yapmayı bırakın siparişinizin tam istediğiniz gibi gelmemesi bile görülebiliyor" değerlendirmesini yaptı.

'ZİNCİRİN EN ZAYIF HALKASI KADAR KUVVETLİSİNİZ'

Panelde, Sanayi 4.0 dönüşümü için insanın merkezde olduğu bir yapının kurgulanması gerektiğinin altını çizen Sabancı Holding Dijital Lideri Burak Aydın ise "Datayı üreten makinelerdir ama o bilgileri sağlayan teknisyendir. Dolayısıyla zincirin en zayıf halkası kadar kuvvetlisiniz. İnsan kaynağı oldukça önemli" dedi.

Endüstri 4.0 dönüşümünün ekonomiyi de büyüteceğini ifade eden VodafoneTürkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin ise, "Özellikle Endüstri 4.0'ın temelinde yer alan Nesnelerin İnterneti Teknolojisi (IoT) sayesinde birbirleriyle iletişim kurarak hayatımızı kolaylaştıracak makineler, sistemler, hayatın hemen hemen her alanında kendini göstermeye devam edecek" diye konuştu.

 

ABD'nin skandal kararına Türkiye'den ilk tepki ABD'nin skandal kararına Türkiye'den ilk tepki

Trump skandal kararnameyi imzaladı Trump skandal kararnameyi imzaladı

İsrail, Gazze'deki Hamas hedeflerini vuruyor İsrail, Gazze'deki Hamas hedeflerini vuruyor

Bursa'da kurusıkıdan gerçek silah yapıyorlardı, yakalandılar Bursa'da kurusıkıdan gerçek silah yapıyorlardı, yakalandılar

Sofuoğlu, 560 bin liralık kol saatini çaldırdı Sofuoğlu, 560 bin liralık kol saatini çaldırdı

İstanbul'da trafikte şoke eden anlar! Gözaltına alındılar İstanbul'da trafikte şoke eden anlar! Gözaltına alındılar

Bursa'da zincirleme kaza! 2 kişi yaralandı Bursa'da zincirleme kaza! 2 kişi yaralandı

Bursa'da uyuşturucu çetesine operasyon: 18 kişiye gözaltı Bursa'da uyuşturucu çetesine operasyon: 18 kişiye gözaltı

'İlk deneyim korkunçtu' deyip evde doğum yaptı! Yetmedi bir de canlı yayınladı 'İlk deneyim korkunçtu' deyip evde doğum yaptı! Yetmedi bir de canlı yayınladı

Hindistan'da yoğun bakımdaki hasta toplu tecavüze uğradı Hindistan'da yoğun bakımdaki hasta toplu tecavüze uğradı

Malatya'da 4.5 şiddetinde deprem Malatya'da 4.5 şiddetinde deprem

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: ''Daha önce maça gitmeyenler en ateşli Bursasporlu oldu'' Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: "Daha önce maça gitmeyenler en ateşli Bursasporlu oldu"

Bursa İznik'te 120 dönümlük sazlık alan kül oldu Bursa İznik'te 120 dönümlük sazlık alan kül oldu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Bursa'da her yer eşit olacak Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Bursa'da her yer eşit olacak