Arakanlı Müslümanlara yönelik zulümler 'sistematik ve planlı'

Arakanlı Müslümanlara yönelik zulümler 'sistematik ve planlı'

Tayland merkezli Fortify Rights İnsan Hakları örgütü, Arakanlı Müslümanlara uygulanan zulümlerin önceden hazırlanmış "kapsamlı ve sistematik" olduğunu açıkladı.

Tayland merkezli Fortify Rights İnsan Hakları örgütü, Myanmar güvenlik güçlerinin Arakan'da Müslüman sivillere yönelik şiddetin önceden hazırlanmış, kapsamlı ve sistematik olduğunu bildirdi.

Merkezi Tayland'ın başkenti Bangkok'ta bulunan Fortify Rights tarafından yayımlanan "Onlara Uzun Kılıçlar Verdiler" başlıklı raporda, Arakan'daki Müslümanlara yönelik Myanmar güçleri tarafından "insanlığa karşı soykırım ve suçlar işlendiğini gösteren haklı gerekçeler" olduğu belirtildi.

Myanmar güçlerinin, Müslüman topluma yönelik saldırı düzenlenmesi amacıyla Budist rahip ve kitlelere kesici aletler dağıttığı iddiası nedeniyle raporuna "Onlara Uzun Kılıçlar Verdiler" başlığını tercih eden Fortify Rights, saldırıların 22 polis ve askerin emir-komuta zincirinde gerçekleştirildiğini tespit etti. Örgüt, bunun insanlığa karşı suç teşkil ettiğini belirterek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden (BMGK) konuyu Uluslararası Ceza Mahkemesine taşımasını istedi.

Hazırlıklar sistematikti

Raporda, Arakanlılara uygulanan şiddet ve saldırılar öncesi Myanmar güçlerince sistematik hazırlıklar yapıldığı vurgulanarak bunlara ilişkin detaylar paylaşıldı.

Örgüt raporunda, saldırılar başlamadan önce Arakanlı sivillerden kendilerini savunabilecekleri malzemelerin toplanması, Arakanlı olmayan yerel sivillerin silahlandırılarak eğitilmesi, Müslümanların evlerinin etrafındaki çit ve benzeri yapıların yıkılması, saldırılara direnci azaltmak için kasıtlı olarak Müslüman sivillerin yiyecek ve hayati gıdalardan mahrum bırakılması ve Arakan bölgesine yoğun güvenlik gücü sevkiyatı gibi bir dizi eylemin saldırılar başlamadan planlandığını gösterdiği bildirildi.

Raporda, Myanmar güçlerinin söz konusu hazırlıklarının BM'nin Kitlesel Suçları Analiz Çerçevesi'nde belirtilen soykırım ve insanlığa karşı suçlar için "hazırlık eylemlerine" benzediğine işaret edildi.

Fortify Rights CEO'su Matthew Smith, "Soykırım aniden başlamaz. Bu suçların cezasız kalması gelecekte daha fazla şiddet ve saldırıya kapı açacaktır. Dünya hiçbir şey yapmadan, yerinde oturup bir soykırımın daha ortaya çıkışını izleyemez. Ancak şu an olan tam da bu." yorumunu yaptı.

Katliamdan 22 üst düzey asker ve polis sorumlu

Raporda, Ağustos 2017'den sonra Arakan'da başlayan saldırılara 11 bin askerden oluşan en az 27 askeri tabur ve üç muharebe polis taburunun katıldığı, bunlardan sorumlu 22 üst düzey askeri ve polis yetkilisinin yargılanması gerektiği vurgulandı.

Yargılanmaları istenenler arasında Genel Kurmay Başkanlığı komutanlarından General Min Aung Hlaing, Yardımcısı General Soe Win ile General Mya Tun Oo bulunuyor.

Uluslararası Af Örgütü de geçen ay, 13 Myanmar asker ve polis yetkilisinin Arakanlılara yönelik şiddetli saldırılarda kilit rol oynadığı tespitini yapmıştı.

Öte yandan dünyanın çeşitli yerlerinde örgütlenmiş 26 Arakan derneği, bugün yaptıkları ortak açıklamada, Myanmar güçlerince uygulanan zulüm ve şiddetin bir an önce durdurularak sorumluların "soykırım ve insanlığa karşı suçlardan" yargı önüne çıkarılmasını talep etti.

Bursaspor, Göztepe'yi ağırlıyor Bursaspor, Göztepe'yi ağırlıyor

Erdoğan Samsun'da konuştu: ''Güvenlik ve ekonomide saldırı dalgası bitmiş değil'' Erdoğan Samsun'da konuştu: "Güvenlik ve ekonomide saldırı dalgası bitmiş değil"

Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi açıklandı Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi açıklandı

Doktor koca dehşeti! Avukat eşine kurşun yağdırdı Doktor koca dehşeti! Avukat eşine kurşun yağdırdı

Bursa'da belediye pazarı kamyonlarla kapattı, esnaf mallarını yaktı Bursa'da belediye pazarı kamyonlarla kapattı, esnaf mallarını yaktı

8 gündür aranan küçük Nurcan'dan acı haber 8 gündür aranan küçük Nurcan'dan acı haber

Çocukları izleyip mastürbasyon yaparken yakalandı Çocukları izleyip mastürbasyon yaparken yakalandı

Bursa'da 19 Mayıs coşkusu Bursa'da 19 Mayıs coşkusu

Bursa'da doğalgaz sızıntısı! Kükürtlü Caddesi trafiğe kapatıldı Bursa'da doğalgaz sızıntısı! Kükürtlü Caddesi trafiğe kapatıldı

Bursa'da 200 kişi seferber oldu, drone ile arandı, bulunduğu yer herkesi şok etti Bursa'da 200 kişi seferber oldu, drone ile arandı, bulunduğu yer herkesi şok etti

Bakan Varank'tan gençlere müjde! Bakan Varank'tan gençlere müjde!

Bursa'da zebra ailesine 3 yeni üye Bursa'da zebra ailesine 3 yeni üye

Bursa'da 2 kişinin öldüğü hamam faciasında sanıkların 15 yıl hapsi istendi Bursa'da 2 kişinin öldüğü hamam faciasında sanıkların 15 yıl hapsi istendi

Bursaspor - Göztepe maçı kaç kaç biter? Bursaspor - Göztepe maçı kaç kaç biter?

Bursa'da ulaşım bugün öğrencilere ücretsiz Bursa'da ulaşım bugün öğrencilere ücretsiz

4 farklı bölgenin malzemelerini Bursa'da közün üzerinde birleştirdi 4 farklı bölgenin malzemelerini Bursa'da közün üzerinde birleştirdi