Apple A12 Bionic işlemcisini duyurdu

Apple A12 Bionic işlemcisini duyurdu

Apple, yeni iPhone modelleri ile birlikte yeni nesil işlemci Apple A12 Bionic işlemcisini duyurdu. Sunduğu gelişmiş özellikler ile öne çıkan bu işlemci bizlere neler sunuyor?

Apple, A12 Bionic işlemcisi ile birlikte, dünyanın ilk 7 nm işlemcisini kullanan firma oldu. iPhone XS, XS Max ve XR modellerinde yer alan bu işlemci, TSMC tesislerinden çıkan bir model. Aynı tesislerden Kirin 980 işlemcisinin de çıktığın hatırlatalım.

Apple'ın tamamen kendi tasarımı olan 4 çekirdekli GPU ve 6 çekirdekli CPU kümelerinden meydana gelen işlemci, bünyesinde yer alan yapay zeka birimi ile 5 trilyon işlem yapabilme kapasitesine sahip.

6 çekirdekli CPU birimi, kendi içeresinde 4 çekirdek ve 2 çekirdek olmak üzere iki kümeden oluşuyor. 2x Vortex ve 4x Tempest adı verilen işlemci grupları, yüksek performans ve gündelik kullanım işlerini üstleniyor. Vortex çekirdekleri, A11 Bionic işlemcisine kıyasla yüzde 15 daha yüksek performans sunuyor. Tempest adı verilen verimlilik çekirdekleri de, yüzden 50 oranında daha verimli bir şekilde çalışıyor.

Yapay zeka ile güçlenen işlemci

İşlemcide yer alan Neural Engine adı verilen yapay zeka birimi, olağanüstü bir performans ortaya koyuyor. Gerçek zamanlı yapay öğrenme teknolojisinden yararlanarak fotoğraflar, oyunlar, artırılmış gerçeklik (AR) uygulamaları ve çok daha fazlasında yepyeni bir deneyim yaşamanızı sağlıyor

Saniyede beş trilyon işlem yapabilme kapasitesine sahip yapay zeka birimi, aynı zamanda oldukça verimli. Her türde yeni işlemi gerçek zamanlı olarak yapabilen bu birim, artırılmış gerçeklik deneyimleri yaşamak istediğinizde talebinizi anında yerine getiriyor. İçinde aradığınız nesnenin olduğu tüm fotoğraflarınızı bulmak istediğinizde bu birim, yeteneklerini gösteriyor.

Neural Engine'i Core ML platformuna da açıldı. Bu sayede geliştiriciler uygulamalarına güçlü, gerçek zamanlı yapay öğrenme özellikleri ekleyebilecekler.

A12 Bionic görüntü işlemcisinde de yenilikler sunuyor

A12 Bionic işlemcisinde yer alan ISP, yani görüntü sinyali işlemcisi, fotoğraf ve video çekim yeteneklerinde inanılmaz işler yapabilecek potansiyel sahip. Portre modundayken sıra dışı detaylar yakalayabilen, özenle geliştirilmiş bir derinlik motoruna sahip. Ve Akıllı HDR ile birlikte, fotoğraflarınızdaki dinamik aralığın nasıl işlendiğini görebilirsiniz. Bu ISP, tek kameralı iPhone XR modelinde bile muhteşem portre fotoğrafların çekilebilmesini sağlayacak.

Ön ve arka planı, alpha renklendirme ile ayırma becerisi sayesinde, alan derinliği, bulanık ve net alanlar gibi detaylar en iyi şekilde işlenebilecek. Video çekim yeteneklerinde de büyük bir artış sizleri bekliyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan Mustafa Bozbey'e vakıf ve proje eleştirisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan Mustafa Bozbey'e vakıf ve proje eleştirisi

Bursa'da tekme tokat muhtarlık kavgası kamerada Bursa'da tekme tokat muhtarlık kavgası kamerada

Bursa'da protokolün ateşle imtihanı Bursa'da protokolün ateşle imtihanı

Irak'ta tekne faciası: 40 ölü Irak'ta tekne faciası: 40 ölü

Mehmet Ali Ekmekçi; <br /> İttifaka ihtiyaç yok ama... Mehmet Ali Ekmekçi;
İttifaka ihtiyaç yok ama...

Bursa Başsavcı Vekili Özel, son yolculuğuna uğurlandı Bursa Başsavcı Vekili Özel, son yolculuğuna uğurlandı

Bursa'da abi kardeş kavgasında kan aktı Bursa'da abi kardeş kavgasında kan aktı

Ruhsatsız maden ocağında göçük: 1 ölü Ruhsatsız maden ocağında göçük: 1 ölü

Pes dedirten olay! Uçakta öyle bir şey yaptı ki... Pes dedirten olay! Uçakta öyle bir şey yaptı ki...

Bursa'da seyir halindeki otomobil alev alev yandı Bursa'da seyir halindeki otomobil alev alev yandı

E-Devlet üzerinden 5 yeni hizmet daha yapılabilecek E-Devlet üzerinden 5 yeni hizmet daha yapılabilecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Bursaspor, Atatürk Stadı'nda yaşatılacak Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Bursaspor, Atatürk Stadı'nda yaşatılacak