Apple A12 Bionic işlemcisini duyurdu

Apple A12 Bionic işlemcisini duyurdu

Apple, yeni iPhone modelleri ile birlikte yeni nesil işlemci Apple A12 Bionic işlemcisini duyurdu. Sunduğu gelişmiş özellikler ile öne çıkan bu işlemci bizlere neler sunuyor?

Apple, A12 Bionic işlemcisi ile birlikte, dünyanın ilk 7 nm işlemcisini kullanan firma oldu. iPhone XS, XS Max ve XR modellerinde yer alan bu işlemci, TSMC tesislerinden çıkan bir model. Aynı tesislerden Kirin 980 işlemcisinin de çıktığın hatırlatalım.

Apple'ın tamamen kendi tasarımı olan 4 çekirdekli GPU ve 6 çekirdekli CPU kümelerinden meydana gelen işlemci, bünyesinde yer alan yapay zeka birimi ile 5 trilyon işlem yapabilme kapasitesine sahip.

6 çekirdekli CPU birimi, kendi içeresinde 4 çekirdek ve 2 çekirdek olmak üzere iki kümeden oluşuyor. 2x Vortex ve 4x Tempest adı verilen işlemci grupları, yüksek performans ve gündelik kullanım işlerini üstleniyor. Vortex çekirdekleri, A11 Bionic işlemcisine kıyasla yüzde 15 daha yüksek performans sunuyor. Tempest adı verilen verimlilik çekirdekleri de, yüzden 50 oranında daha verimli bir şekilde çalışıyor.

Yapay zeka ile güçlenen işlemci

İşlemcide yer alan Neural Engine adı verilen yapay zeka birimi, olağanüstü bir performans ortaya koyuyor. Gerçek zamanlı yapay öğrenme teknolojisinden yararlanarak fotoğraflar, oyunlar, artırılmış gerçeklik (AR) uygulamaları ve çok daha fazlasında yepyeni bir deneyim yaşamanızı sağlıyor

Saniyede beş trilyon işlem yapabilme kapasitesine sahip yapay zeka birimi, aynı zamanda oldukça verimli. Her türde yeni işlemi gerçek zamanlı olarak yapabilen bu birim, artırılmış gerçeklik deneyimleri yaşamak istediğinizde talebinizi anında yerine getiriyor. İçinde aradığınız nesnenin olduğu tüm fotoğraflarınızı bulmak istediğinizde bu birim, yeteneklerini gösteriyor.

Neural Engine'i Core ML platformuna da açıldı. Bu sayede geliştiriciler uygulamalarına güçlü, gerçek zamanlı yapay öğrenme özellikleri ekleyebilecekler.

A12 Bionic görüntü işlemcisinde de yenilikler sunuyor

A12 Bionic işlemcisinde yer alan ISP, yani görüntü sinyali işlemcisi, fotoğraf ve video çekim yeteneklerinde inanılmaz işler yapabilecek potansiyel sahip. Portre modundayken sıra dışı detaylar yakalayabilen, özenle geliştirilmiş bir derinlik motoruna sahip. Ve Akıllı HDR ile birlikte, fotoğraflarınızdaki dinamik aralığın nasıl işlendiğini görebilirsiniz. Bu ISP, tek kameralı iPhone XR modelinde bile muhteşem portre fotoğrafların çekilebilmesini sağlayacak.

Ön ve arka planı, alpha renklendirme ile ayırma becerisi sayesinde, alan derinliği, bulanık ve net alanlar gibi detaylar en iyi şekilde işlenebilecek. Video çekim yeteneklerinde de büyük bir artış sizleri bekliyor.

Rehabilitasyon merkezinde 10 yaşındaki çocuğa 'darp' iddiası Rehabilitasyon merkezinde 10 yaşındaki çocuğa 'darp' iddiası

Karı-kocanın hışmına uğradı! Karı-kocanın hışmına uğradı!

Durakta bekleyen insanların üzerine ateş açıldı: 6 yaralı Durakta bekleyen insanların üzerine ateş açıldı: 6 yaralı

ABD'li önemli isim noktayı koydu: Selman... ABD'li önemli isim noktayı koydu: Selman...

Kamyonet, sebze yüklü kamyon ile çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı Kamyonet, sebze yüklü kamyon ile çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı

Eski güzellik kraliçesi, 13 yaşındaki kızının bekaretini satışa çıkardı Eski güzellik kraliçesi, 13 yaşındaki kızının bekaretini satışa çıkardı

Korkunç! Karısını ve 4 çocuğunu... Korkunç! Karısını ve 4 çocuğunu...

Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 6 yaralı Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 6 yaralı

MHP 152 belediye başkan adayını açıkladı MHP 152 belediye başkan adayını açıkladı

Bursa'da 80 yaşındaki adam karısının boğazını kesti Bursa'da 80 yaşındaki adam karısının boğazını kesti

Mehmet Ali Ekmekçi; <br /> Bursaspor'un ruhuna Mevlüt okundu... Mehmet Ali Ekmekçi;
Bursaspor'un ruhuna Mevlüt okundu...

Öldürdüğü eşine, mezar kazıp fotoğrafını göndermiş! Öldürdüğü eşine, mezar kazıp fotoğrafını göndermiş!

Doçent cinayetinde sır perdesi aralanıyor Doçent cinayetinde sır perdesi aralanıyor

Bursa'da kayakçıları tipi bile durduramadı Bursa'da kayakçıları tipi bile durduramadı