Apple A12 Bionic işlemcisini duyurdu

Apple A12 Bionic işlemcisini duyurdu

Apple, yeni iPhone modelleri ile birlikte yeni nesil işlemci Apple A12 Bionic işlemcisini duyurdu. Sunduğu gelişmiş özellikler ile öne çıkan bu işlemci bizlere neler sunuyor?

Apple, A12 Bionic işlemcisi ile birlikte, dünyanın ilk 7 nm işlemcisini kullanan firma oldu. iPhone XS, XS Max ve XR modellerinde yer alan bu işlemci, TSMC tesislerinden çıkan bir model. Aynı tesislerden Kirin 980 işlemcisinin de çıktığın hatırlatalım.

Apple'ın tamamen kendi tasarımı olan 4 çekirdekli GPU ve 6 çekirdekli CPU kümelerinden meydana gelen işlemci, bünyesinde yer alan yapay zeka birimi ile 5 trilyon işlem yapabilme kapasitesine sahip.

6 çekirdekli CPU birimi, kendi içeresinde 4 çekirdek ve 2 çekirdek olmak üzere iki kümeden oluşuyor. 2x Vortex ve 4x Tempest adı verilen işlemci grupları, yüksek performans ve gündelik kullanım işlerini üstleniyor. Vortex çekirdekleri, A11 Bionic işlemcisine kıyasla yüzde 15 daha yüksek performans sunuyor. Tempest adı verilen verimlilik çekirdekleri de, yüzden 50 oranında daha verimli bir şekilde çalışıyor.

Yapay zeka ile güçlenen işlemci

İşlemcide yer alan Neural Engine adı verilen yapay zeka birimi, olağanüstü bir performans ortaya koyuyor. Gerçek zamanlı yapay öğrenme teknolojisinden yararlanarak fotoğraflar, oyunlar, artırılmış gerçeklik (AR) uygulamaları ve çok daha fazlasında yepyeni bir deneyim yaşamanızı sağlıyor

Saniyede beş trilyon işlem yapabilme kapasitesine sahip yapay zeka birimi, aynı zamanda oldukça verimli. Her türde yeni işlemi gerçek zamanlı olarak yapabilen bu birim, artırılmış gerçeklik deneyimleri yaşamak istediğinizde talebinizi anında yerine getiriyor. İçinde aradığınız nesnenin olduğu tüm fotoğraflarınızı bulmak istediğinizde bu birim, yeteneklerini gösteriyor.

Neural Engine'i Core ML platformuna da açıldı. Bu sayede geliştiriciler uygulamalarına güçlü, gerçek zamanlı yapay öğrenme özellikleri ekleyebilecekler.

A12 Bionic görüntü işlemcisinde de yenilikler sunuyor

A12 Bionic işlemcisinde yer alan ISP, yani görüntü sinyali işlemcisi, fotoğraf ve video çekim yeteneklerinde inanılmaz işler yapabilecek potansiyel sahip. Portre modundayken sıra dışı detaylar yakalayabilen, özenle geliştirilmiş bir derinlik motoruna sahip. Ve Akıllı HDR ile birlikte, fotoğraflarınızdaki dinamik aralığın nasıl işlendiğini görebilirsiniz. Bu ISP, tek kameralı iPhone XR modelinde bile muhteşem portre fotoğrafların çekilebilmesini sağlayacak.

Ön ve arka planı, alpha renklendirme ile ayırma becerisi sayesinde, alan derinliği, bulanık ve net alanlar gibi detaylar en iyi şekilde işlenebilecek. Video çekim yeteneklerinde de büyük bir artış sizleri bekliyor.

Bursa'da sınıfa izinsiz girdi, ceza yedi Bursa'da sınıfa izinsiz girdi, ceza yedi

Baro Başkanından centilmenlik mesajı Baro Başkanından centilmenlik mesajı

Kendi ölüm ilanını hazırladı, babası yakalattı Kendi ölüm ilanını hazırladı, babası yakalattı

Bursa'da çekicinin iş kazası kamerada Bursa'da çekicinin iş kazası kamerada

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (16 Ekim 2018 Salı) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (16 Ekim 2018 Salı)

Sakallı kadın değişimiyle şaşırttı! Sakallı kadın değişimiyle şaşırttı!

Emekliye 456 lira zam! Emekliye 456 lira zam!

İnternette fazla vakit geçirmek gençleri mutsuz ediyor İnternette fazla vakit geçirmek gençleri mutsuz ediyor

Instagram modeli sosyal medyada star olmanın karanlık taraflarını anlattı
Instagram modeli sosyal medyada star olmanın karanlık taraflarını anlattı

Dedodorantlarda kanser tehlikesi! Dedodorantlarda kanser tehlikesi!

İstanbul'da operasyon! Çok sayıda askere gözaltı kararı... İstanbul'da operasyon! Çok sayıda askere gözaltı kararı...

Ekmekte zam tartışması: İflaslar başladı, üretim 1 hafta içinde durabilir Ekmekte zam tartışması: İflaslar başladı, üretim 1 hafta içinde durabilir

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda incelemeler sona erdi Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda incelemeler sona erdi

FETÖ'nün kritik ismi HTS ile yakalandı FETÖ'nün kritik ismi HTS ile yakalandı

İşte indirim yapılacak ürünlerin listesi İşte indirim yapılacak ürünlerin listesi

İlginç olay! 'Tabanca senin...' İlginç olay! 'Tabanca senin...'

BM'den Kıbrıs açıklaması BM'den Kıbrıs açıklaması