AP'den vize sisteminin güncellenmesine onay

AP'den vize sisteminin güncellenmesine onay

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği'nin (AB) vatandaşı olmayan kişilerin kayıtlarının tutulduğu Vize Bilgi Sistemi'nin (VIS) güncellenmesi ve geliştirilmesine yeşil ışık yaktı.

Strazburg'da düzenlenen AP Genel Kurulunda üyeler VIS'in  güncellenmesine ilişkin düzenlemeyi 122 "hayır" oyuna karşın 522 "evet" oyuyla onayladı.

AP üyeleri, VIS'in güncellenmesiye AB'nin güvenlik ve göçe ilişkin sınamalara daha iyi cevap verebileceğini kaydederek, bu çerçevede birliğin dış  sınırlarının daha iyi korunabileceğini savundu.

AB vatandaşı olmayan ve Schengen bölgesine giriş için vizeye ihtiyaç  duyan kişilere ilişkin kayıtların tutulduğu VIS'in, güncelleme sonrasında  düzensiz göçle mücadelede daha etkin rol oynaması öngörülüyor.

"Altın vizeler" de kayıt altına alınacak

Yeni VİS, üye ülkelerde verilen "altın vizeler", uzun dönemli vizeler  ve oturma izinlerini de kayıt altına alacak.

Güncellenmiş VİS'te aynı zamanda parmak izi ve yüz tarama zorunluluğu  12 yaştan 6'ya indirilecek, parmak izi uygulaması 70 yaş üstü kişiler için  gerekli olmayacak.

VİS'e Avrupa Polis Ofisi (EUROPOL) yetkililerinin daha kolay erişimi  sağlanacak, böylelikle ciddi suç ya da terör vakalarında daha hızlı hareket  edilecek.

AB'nin 2011'de kurduğu VİS'te halihazırda 60 milyondan fazla vize  başvurusu kaydı ve yaklaşık 40 milyon kişinin parmak izi bulunuyor.

 

Bursa'da uyuşturucu çetesine operasyon: 18 kişiye gözaltı Bursa'da uyuşturucu çetesine operasyon: 18 kişiye gözaltı

Malatya'da 4.5 şiddetinde deprem Malatya'da 4.5 şiddetinde deprem

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: ''Daha önce maça gitmeyenler en ateşli Bursasporlu oldu'' Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: "Daha önce maça gitmeyenler en ateşli Bursasporlu oldu"

Bursa İznik'te 120 dönümlük sazlık alan kül oldu Bursa İznik'te 120 dönümlük sazlık alan kül oldu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Bursa'da her yer eşit olacak Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Bursa'da her yer eşit olacak

Kıbrıs'ta hayatını kaybeden üniversiteli Yasin Bursa'da toprağa verildi Kıbrıs'ta hayatını kaybeden üniversiteli Yasin Bursa'da toprağa verildi

Avrupa Leylek Köyü, Bursa Eskikarağaç turist akınına uğruyor Avrupa Leylek Köyü, Bursa Eskikarağaç turist akınına uğruyor

Bursa'da motosiklet ticari araca çarptı: 1 yaralı Bursa'da motosiklet ticari araca çarptı: 1 yaralı

Cinsel ilişkiye girdiği kadını öldüren sanığa 18 yıl hapis Cinsel ilişkiye girdiği kadını öldüren sanığa 18 yıl hapis

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: ''Mudanya'da muhatap bulamıyoruz'' Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: "Mudanya'da muhatap bulamıyoruz"

Türk mübadilleri kültürlerini Bursa 'Mübadele Evi'nde yaşatıyor Türk mübadilleri kültürlerini Bursa 'Mübadele Evi'nde yaşatıyor

Bursa'da cesedi yakılarak ormana atılmıştı, katili 10 yıl sonra bulundu Bursa'da cesedi yakılarak ormana atılmıştı, katili 10 yıl sonra bulundu

Bursa'da şampiyon at icralık oldu Bursa'da şampiyon at icralık oldu