Amniyosentez nedir? Amniyosentez neden yapılır?

Amniyosentez nedir? Amniyosentez neden yapılır?

Amniyosentez nedir? sorusu özellikle annelerin yanıtını en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Amniyosentez; bebeğin içinde bulunduğu amniyo sıvısından örnek alınma işlemi durumudur. Bu noktada bebeği de bir birey olarak düşünmeli onun da çeşit çeşit hastalıkları olabileceği unutulmamalıdır. Böyle durumlarda uzman hekimler; bebek doğmadan önce onu incelemek ister bu şartlarda bebeğin içinde bulunduğu sıvıdan iğne yardımıyla bir miktar sıvı alınır. Bu sıvı bir çok açıdan doktorların işini kolaylaştırıp hem çocuğa hem anneye fayda sağlamaktadır.

Amniyosentez ile alınan bilgiler özellikle genetik hastalıklar; kromozomal genetik hastalıklar, gen düzeyinde genetik hastalıklar, bazı enfeksiyon hastalıklarının tanısının konulmasında oldukça değerlidir.

Amniyosentez neden yapılır?

Amniyosentez neden yapılır? özellikle anne ve baba adayları bu sorunun yanıtını oldukça sık araştırırlar. Amniyosentez çok yaygın olarak önerilen bir işlemdir, örneğin down sendromu tarama testleri yapılma kararından sonra herhangi bir risk çıkarsa amniyosentez testi yapılır. Bebeği takip ederken bebekle ilgili yapısal sorunlara rastlanırsa, gelişme sorunu gözlemleniyorsa veya tanısı tahmin edilemeyen hastalıkları anlamak için amniyosentez işlemi uygulanır.

Amniyosentez riskleri nelerdir? Amniyosentez zararlı mıdır?

Anne adayları, anneler ve toplumun genelinde amniyosenteze karşı bir korku vardır. Bununla beraber anneler ve anne adayları Amniyosentez riskli midir? Amniyosentez zararlı mıdır? gibi soruları arama motoru Google'da araştırırlar. Amniyosentez önerildiğinde anne ve aile hemen telaşlanarak, bebekle ilgili önemli bir risk aldıklarını düşünürler. Doktorlar tarafından herhangi bir problem riski düşüncesi, aileyi haliyle gerer ve üzer ama çoğu kez amniyosentez, toplumda yaygın olarak bilindiğinin aksine elde edilen tecrübe ve varılan yer gereği artık yüksek kaygı duyulacak bir işlem değildir. 60 yıl kadar geçmişi olan bu işlemin son 15 - 20 yıldır deneyimli ellerde, bu konularla ilgilenen uzmanlar tarafından yapıldığında ailenin şüphe duyacağı bir düşük riski taşımamaktadır, düşük riskinin normal standartlarda olduğu kadar olduğu, işlemin kısa ve ağrısız olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir.

Bursa turizminde ortak akıl dönemi Bursa turizminde ortak akıl dönemi

Bursa'da skandal görüntüler. Köpeğe ne yaptığına inanamayacaksınız! (ÖZEL HABER) Bursa'da skandal görüntüler. Köpeğe ne yaptığına inanamayacaksınız! (ÖZEL HABER)

TÜGİAD, 2019'da Bursa'da büyüyecek TÜGİAD, 2019'da Bursa'da büyüyecek

Bursa'da sitede yangın paniği Bursa'da sitede yangın paniği

Bursalı Adem Amca ve Yaren Leylek'in hikayesi belgesel oluyor Bursalı Adem Amca ve Yaren Leylek'in hikayesi belgesel oluyor

Bursa'da 9 aylık hamile kadını öldüren sanık hakim karşısında Bursa'da 9 aylık hamile kadını öldüren sanık hakim karşısında

Bursa'da faciadan dönüldü! Aracın motoru yandı Bursa'da faciadan dönüldü! Aracın motoru yandı

Acun Ilıcalı'nın çalışanını öldüren katillere müebbet Acun Ilıcalı'nın çalışanını öldüren katillere müebbet

Aysın Komitgan; <br /> İnşaat sektörü çöküşte Aysın Komitgan;
İnşaat sektörü çöküşte

Bursa'da polis uyuşturucu operasyonunda kapıları böyle kırdı! Bursa'da polis uyuşturucu operasyonunda kapıları böyle kırdı!

Bursa İznik'teki dikilitaş, 2 bin yıldır ayakta Bursa İznik'teki dikilitaş, 2 bin yıldır ayakta

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19.12.2018) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19.12.2018)

Gecekondunun çatısı çöktü! Gecekondunun çatısı çöktü!

Bursa'da 13 yaşındaki Efe'den 2 gündür haber alınamıyor Bursa'da 13 yaşındaki Efe'den 2 gündür haber alınamıyor