Altın anne tarih yazacak

Altın anne tarih yazacak

Akdeniz Oyunları'nda üst üste ikinci kez şampiyon olarak önemli bir başarıya imza atan milli karateci Tuba Yakan, kasım ayında İspanya'da düzenlenecek Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazanarak olimpiyat vizesi almayı hedefliyor.

Kızı Derin'e hamile olduğu süreçte aktif kariyerine 1,5 yıl ara veren ve Kocaeli'de düzenlenen 2017 Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazanarak eski günlerine hızlı bir dönüş yapan Tuba Yakan, tatamide elde ettiği başarılarla adından söz ettirmeye devam ediyor.

Son olarak haziran ayında İspanya'da düzenlenen Akdeniz Oyunları'nda altın madalya kazanarak 2013 yılındaki derecesini tekrarlayan Tuba, kasım ayında aynı ülkede gerçekleştirilecek Dünya Karate Şampiyonası'nda kürsüye çıkarak Tokyo biletini garantilemek istiyor.

ÜLKEM VE KIZIM İÇİN

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor'un başarılı karatecilerinden 27 yaşındaki Tuba Yakan,  2018'in önemli hedeflerle yola çıktıkları bir yıl olduğunu söyledi. Uzun ve zorlu kamplarla bu yılki şampiyonalara çok iyi hazırlandıklarını belirten Tuba, mayıs ayında Sırbistan'da düzenlenen Avrupa Karate Şampiyonası'nda üçüncü, haziranda İspanya'da düzenlenen Akdeniz Oyunları'nda ise şampiyon olduğunu anımsattı.

Tuba, Akdeniz Oyunları'nın zor geçtiğini belirterek, "İkinci turda dünya şampiyonuyla karşılaştım ama çok iyi motive olmuştum. Finalde de ev sahibi İspanyol rakibimi yendim. Finali çok rahat aldım. Bu sezonun son maçıydı, benim için çok önemliydi. Sezonu şampiyonlukla kapatmak benim için iyi bir motivasyon oldu." diye konuştu.

Eylül ayında olimpiyatlar için puanlama maçlarının başlayacağını, kasım ayında da İspanya'da Dünya Şampiyonası'nın gerçekleştirileceğine dikkati çeken Tuba Yakan, "Benim sıkletimde birçok iyi rakip var ama iyi motive olursam hepsini yenebiliyorum. Kürsü hep değişiyor bizde. Ben iyi motive olursam, iyi hazırlanırsam olimpiyatlara gidebileceğimi düşünüyorum. Anne olmanın gücüyle ülkem ve kızım için savaşacağım. Avrupa'da anne olarak Türkiye'ye ilk altın madalyayı getiren bendim, inşallah olimpiyatlarda da ilk ben olurum ve tarihe geçerim. Olimpiyatlarda şampiyon olup tarih yazmayı ve anne olarak altın madalya alan kadın sporcu olmayı çok istiyorum" ifadelerini kullandı.ANNELİĞİN ETKİSİ

Milli karateci Tuba, kızı Derin'in doğumu nedeniyle kariyerine verdiği araya ilişkin şöyle konuştu: "Kariyerime 1,5 sene ara verdim ama karateden hiç uzaklaşmadım, hep kulüpte çocuklarla ilgilendim. Yapabiliyorsam antrenman yapmaya çalıştım ve doğumdan hemen sonra döndüm. Antrenmanlara daha fazla asıldım. Arada verdiğim için daha çok özledim karateyi. Bir kere kürsüye çıkıp İstiklal Marşı'nı okutunca insan hep o duyguyu arıyor. Ben hep o duyguyu arayarak maçlara çıkıyorum ve yapabildiğimde çok mutlu oluyorum. Tek sırrım çalışmak. İyi motive oluyorum, iyi bir eş, iyi bir anne ve iyi bir sporcu olmaya çalışıyorum."

Kendisi gibi karateci olan eşi Mehmet Yakan'la olimpiyatlara hazırlandıklarını aktaran Tuba, "Fedakarlık yapıyoruz, çocuğumuzdan ayrı kalıyoruz. Birbirimize destek oluyoruz. Eşimin de benim de hedefimiz olimpiyatlarda altın madalyayı almak, çok istiyoruz. Eğer olursa tarih yazacağız." şeklinde konuştu.

Tuba, antrenmanlara getirdiği 2 yaşındaki kızı Derin'in de karateyi çok sevdiğini söyleyerek, "Tatamiden ayrılmıyor. Antrenmanlara birlikte geliyoruz, beni taklit ediyor. Gelecekte onun da iyi bir sporcu olacağını düşünüyorum. Altyapıdaki sporcularımıza iyi örnek olmaya çalışıyorum. Anne olup bırakıp, sonra şampiyon olarak dönmek zor bir iş." dedi.

Aktif sporculuk kariyerinin yanı sıra akademik eğitimini de sürdürdüğüne işaret eden Tuba, şu anda Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda son sınıfta olduğunu, gelecekte başarılı öğrenciler yetiştirmeyi hayal ettiğini sözlerine ekledi.

 

Bursa'da mağarada definecilerin can pazarı Bursa'da mağarada definecilerin can pazarı

Eşiyle tartışıp annesinin evini yaktı Eşiyle tartışıp annesinin evini yaktı

Soma faciası davasında Can Gürkan tahliye edildi Soma faciası davasında Can Gürkan tahliye edildi

Öğrenci servisi kamyona çarptı: 15 yaralı Öğrenci servisi kamyona çarptı: 15 yaralı

5 yıl önce İstanbul'da çalınmıştı, Suriye'de bulundu 5 yıl önce İstanbul'da çalınmıştı, Suriye'de bulundu

Terör örgütü PKK gözünü masum çocuklara dikti Terör örgütü PKK gözünü masum çocuklara dikti

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan önemli açıklamalar

Bursa'da trafiğe bisiklet turu ayarı Bursa'da trafiğe bisiklet turu ayarı

Bursa'da boş alana moloz döken kişiye 10 bin lira ceza Bursa'da boş alana moloz döken kişiye 10 bin lira ceza

Bursa'da odun keserken kanlar içerisinde kaldı Bursa'da odun keserken kanlar içerisinde kaldı

Bursa'da polis memuru intihar etti Bursa'da polis memuru intihar etti

Bursa'da altın ve yakut işlemeli halıyı satarken suçüstü yakalananlar serbest kaldı Bursa'da altın ve yakut işlemeli halıyı satarken suçüstü yakalananlar serbest kaldı

İmamoğlu'ndan ilk icraat: Menüyü eşitledi İmamoğlu'ndan ilk icraat: Menüyü eşitledi

Bursa'da gözaltına alınmıştı... Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir'in ifadesi ortaya çıktı Bursa'da gözaltına alınmıştı... Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir'in ifadesi ortaya çıktı