Alternatif ürün arayan Bursa'daki Batı Trakya Türklerine yaban mersini tavsiyesi

Alternatif ürün arayan Bursa'daki Batı Trakya Türklerine yaban mersini tavsiyesi

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi, Kestel İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevine getirilen hemşehrileri Hayrettin İnal'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, Batı Trakya'daki soydaşların büyük bölümünün çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağladığını alternatif olarak yaban mersini ekip kilosunu 35 liradan satıp büyük gelir kapısı olabileceği fikri ortaya çıktı. 

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi, yönetimi Bursa-Kestel İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevine getirilen hemşerileri Hayrettin İnal'ı makamında ziyaret etti. İnal'a hayırlı olsun dileklerini ileten dernek yöneticileri, Batı Trakya Türklerinin durumunu konuştu. Büyük çoğunluğu hayvancılıkla uğraşan Batı Trakya Türklerinin yaban mersini ekerek büyük gelir elde edebileceği konuşuldu. 
Ziyarette konuşan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi Başkanı Uzm. Dr. Ali Eminlatif, "Batı Trakya Türkler'nin Türkiye'deki meselelerine büyük ölçüde çare bulundu. Bundan sonra ağırlığı Batı Trakya'ya vereceğiz. Bölgedeki soydaşların büyük bölümünün çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağlıyor. Bu noktada da tütün ön plana çıkıyor. Ancak son yıllarda tütün para etmiyor. Ürüne yönelik destekler de azaldı. Hayvancılık da her geçen gün azalıyor. Yaka bölgesinde önemli geçim kaynağı kirazın geleneksel türünde ihracata yönelik bir değişim gündeme geldi. Bölgede merhum liderimiz Dr. Sadık Ahmet'in oğlu Levent Sadık Ahmet'in kurduğu tesis Batı Trakya için çok önemli bin hamle'' dedi. 

"Yaban mersini 35 liradan alıcı buluyor" 

Hayrettin İnal da, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "BTTDD Bursa Şubesi'nin şehirdeki en büyük ve önemli sivil toplum kuruluşları arasında yer alıyor. 'Faaliyetlerinizi ilgi ile izliyorum. Çok güzel işler yapıyorsunuz. İnşallah Batı Trakya'ya yönelik hep beraber güzey projelere imza atarız. Batı Trakya'ya gittim. Hayvancılıkla ilgili bir şeyler yapılabilir. Türkiye Balkanlar'dan hayvan alımı yapıyor. Bu bölge ekonomisine katkı sağlar. Ayrıca oradaki soydaşlara daha iyi kazanç sağlayacak tütüne alternatif ürünler sunulabilir. Mesela Bursa'da çileğin yanına bazı bölgelerle yaban mersinini gündeme aldık. Yaptığımız tahlillerde toprağın buna uygun olduğunu tespit ettik. Üretici kilogramını 35 liradan satıyor. Bu meyve Almanya'da market raflarında 80 TL civarından alıcı buluyor. Batı Trakya'da hep birlikte belirli bölgelerde toprak analizi yapıp bu tür ürünleri gündemle getirebiliriz. Bu noktada elimden geleni yapmaya hazırım'' şeklinde konuştu. 

Bursa'da kalaşnikoflu cinayette keşif kararı Bursa'da kalaşnikoflu cinayette keşif kararı

Bursa'da milyar dolarlık projeye Dubaili yatırımcı ilgisi Bursa'da milyar dolarlık projeye Dubaili yatırımcı ilgisi

Bursa'da önce böyle vurdular, sonra arabaya alıp hastaneye götürdüler Bursa'da önce böyle vurdular, sonra arabaya alıp hastaneye götürdüler

Afrin şehidinin vasiyetini Bursa'daki babası gerçekleştirdi Afrin şehidinin vasiyetini Bursa'daki babası gerçekleştirdi

Bursa'da yolcu otobüsüyle kafa kafaya çarpıştı Bursa'da yolcu otobüsüyle kafa kafaya çarpıştı

Sünnette sterilizasyon ve çocuk psikolojisine dikkat! Sünnette sterilizasyon ve çocuk psikolojisine dikkat!

Bursa'da topraksız tarımla 10 ay boyunca çilek üretiyor Bursa'da topraksız tarımla 10 ay boyunca çilek üretiyor

Bursa'da sokak arasında devrilen kamyonet kamerada Bursa'da sokak arasında devrilen kamyonet kamerada

Bursa'nın kayıp çinileri Londra'da ortaya çıktı: ''588 yıllık çinilerimizi geri verin'' Bursa'nın kayıp çinileri Londra'da ortaya çıktı: "588 yıllık çinilerimizi geri verin"

Bursa'da 3 genç mahsur kaldıkları asansörde yarım saat kurtarılmayı bekledi Bursa'da 3 genç mahsur kaldıkları asansörde yarım saat kurtarılmayı bekledi

Bursa'da iki bacağını kaybetti, azmini kaybetmedi Bursa'da iki bacağını kaybetti, azmini kaybetmedi