Alternatif ürün arayan Bursa'daki Batı Trakya Türklerine yaban mersini tavsiyesi

Alternatif ürün arayan Bursa'daki Batı Trakya Türklerine yaban mersini tavsiyesi

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi, Kestel İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevine getirilen hemşehrileri Hayrettin İnal'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, Batı Trakya'daki soydaşların büyük bölümünün çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağladığını alternatif olarak yaban mersini ekip kilosunu 35 liradan satıp büyük gelir kapısı olabileceği fikri ortaya çıktı. 

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi, yönetimi Bursa-Kestel İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevine getirilen hemşerileri Hayrettin İnal'ı makamında ziyaret etti. İnal'a hayırlı olsun dileklerini ileten dernek yöneticileri, Batı Trakya Türklerinin durumunu konuştu. Büyük çoğunluğu hayvancılıkla uğraşan Batı Trakya Türklerinin yaban mersini ekerek büyük gelir elde edebileceği konuşuldu. 
Ziyarette konuşan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi Başkanı Uzm. Dr. Ali Eminlatif, "Batı Trakya Türkler'nin Türkiye'deki meselelerine büyük ölçüde çare bulundu. Bundan sonra ağırlığı Batı Trakya'ya vereceğiz. Bölgedeki soydaşların büyük bölümünün çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağlıyor. Bu noktada da tütün ön plana çıkıyor. Ancak son yıllarda tütün para etmiyor. Ürüne yönelik destekler de azaldı. Hayvancılık da her geçen gün azalıyor. Yaka bölgesinde önemli geçim kaynağı kirazın geleneksel türünde ihracata yönelik bir değişim gündeme geldi. Bölgede merhum liderimiz Dr. Sadık Ahmet'in oğlu Levent Sadık Ahmet'in kurduğu tesis Batı Trakya için çok önemli bin hamle'' dedi. 

"Yaban mersini 35 liradan alıcı buluyor" 

Hayrettin İnal da, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "BTTDD Bursa Şubesi'nin şehirdeki en büyük ve önemli sivil toplum kuruluşları arasında yer alıyor. 'Faaliyetlerinizi ilgi ile izliyorum. Çok güzel işler yapıyorsunuz. İnşallah Batı Trakya'ya yönelik hep beraber güzey projelere imza atarız. Batı Trakya'ya gittim. Hayvancılıkla ilgili bir şeyler yapılabilir. Türkiye Balkanlar'dan hayvan alımı yapıyor. Bu bölge ekonomisine katkı sağlar. Ayrıca oradaki soydaşlara daha iyi kazanç sağlayacak tütüne alternatif ürünler sunulabilir. Mesela Bursa'da çileğin yanına bazı bölgelerle yaban mersinini gündeme aldık. Yaptığımız tahlillerde toprağın buna uygun olduğunu tespit ettik. Üretici kilogramını 35 liradan satıyor. Bu meyve Almanya'da market raflarında 80 TL civarından alıcı buluyor. Batı Trakya'da hep birlikte belirli bölgelerde toprak analizi yapıp bu tür ürünleri gündemle getirebiliriz. Bu noktada elimden geleni yapmaya hazırım'' şeklinde konuştu. 

Bursa'da kaynanasını sokak ortasında tekme tokat dövdü Bursa'da kaynanasını sokak ortasında tekme tokat dövdü

Sarıbal: Bursa'da 10 bini aşkın insan evsiz kaldı! Sarıbal: Bursa'da 10 bini aşkın insan evsiz kaldı!

Bursa'da lüks villaların yanında küle dönen bölge ağaçlandırılıyor Bursa'da lüks villaların yanında küle dönen bölge ağaçlandırılıyor

Bursa Nilüfer'de su kesintisi! Bursa Nilüfer'de su kesintisi!

Sokak ortasında anne şiddeti! Sokak ortasında anne şiddeti!

Silah vuruldu, bu paylaşımı yaptı: Bu semtte sabrın sonu cinayettir Silah vuruldu, bu paylaşımı yaptı: Bu semtte sabrın sonu cinayettir

Gelin dehşet saçtı: 3 yaralı Gelin dehşet saçtı: 3 yaralı

Kayıp uçağı National Geographic ekrana getirdi Kayıp uçağı National Geographic ekrana getirdi

10 yıldır seks yapamayan rahibe büyük şok! 10 yıldır seks yapamayan rahibe büyük şok!

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (25 Eylül 2018 Salı) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (25 Eylül 2018 Salı)

Vefat ettiği duyurulan CHP'li Bircan'ın oğlundan açıklama Vefat ettiği duyurulan CHP'li Bircan'ın oğlundan açıklama

Lüks site önünde yaptılar! Araç içinde... Lüks site önünde yaptılar! Araç içinde...

Kum zambağını koparana büyük ceza! Kum zambağını koparana büyük ceza!

Vatandaşa iki indirim müjdesi! Vatandaşa iki indirim müjdesi!