Alibaba kurucusu Jack Ma emekli oluyor

Alibaba kurucusu Jack Ma emekli oluyor

Ünlü Çinli e-ticaret devi Alibaba'nın kurucusu Jack Ma emekli olacağını açıkladı.

Dünyanın en zengin iş adamlarından biri olan ve e-ticaret devi Alibaba'yı sıfırdan kurarak bir dünya devi haline getiren Jack Ma, önümüzdeki Pazartesi günü emekli olacağını açıkladı.

Şirketin CEO'luk koltuğunu 2013 yılında bırakan Ma, o günden bugüne kadar Stratejik Yönetici ve Başkan sıfatıyla Alibaba'daki faaliyetlerine devam ediyordu. Ancak hayatına yeni bir yön çizmeye karar veren Ma, emekli olacağını ve zamanını hayır işlerine ayıracağını açıkladı.

Elbette bu emeklilik kararı Jack Ma'nın Alibaba'dan uzak duracağı anlamına gelmiyor. Yönetim kurulunda yer almaya devam edecek olan Ma, hayranı olduğu Bill Gates gibi kendi adına kurduğu vakıf ile insanların faydasına yönelik çalışmalar yapmaya devam edecek.

1999 yılında kurulan Alibaba'ya, herkes tarafından bilinen bir masalın kahramanı olduğu için bu isim konuldu. İnakçı kişiliğiyle bilinen Jack Ma, Alibaba'nın büyümesi için elinden geleni yaptı ve 19 yılda sıfırdan bir dünya şirketi haline gelmesini sağladı. Asıl adı Ma Younolan Jack Ma, birçok işe başvurup red cevabı aldıktan sonra kendi işini kurmaya karar verdi.

Günümüzde dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Alibaba kendi ödeme sistemi ve yüzlerce yan şirketi ile devasa bir büyüklüğe sahip.

CHP 3. havalimanı için suç duyurusunda bulundu! CHP 3. havalimanı için suç duyurusunda bulundu!

Bursa'da Mehmetçik Vakfı'na 150 TL bağış yaptırttı, şikayetten vazgeçti Bursa'da Mehmetçik Vakfı'na 150 TL bağış yaptırttı, şikayetten vazgeçti

Bursa'da jandarma moloz döken sürücüyü suçüstü yakaladı Bursa'da jandarma moloz döken sürücüyü suçüstü yakaladı

''500 milyar dolarlık rezerv'' Bursa OSB ile dünyaya açılacak "500 milyar dolarlık rezerv" Bursa OSB ile dünyaya açılacak

Hayatını kaybeden ünlü oyuncu Yakup Yavru, 4,5 ay önce kendine mezar yaptırmış Hayatını kaybeden ünlü oyuncu Yakup Yavru, 4,5 ay önce kendine mezar yaptırmış

Bursa'da komadaki hakim, sadece kızının sesine tepki veriyor Bursa'da komadaki hakim, sadece kızının sesine tepki veriyor

Bursa gerçekten de yaşam standartları yüksek bir şehir mi? Bursa gerçekten de yaşam standartları yüksek bir şehir mi?

Bursa'da kaynanasını sokak ortasında tekme tokat dövdü Bursa'da kaynanasını sokak ortasında tekme tokat dövdü

Babadan şok ifade! 'Kızım ile yatıyorum, yatamaz mıyım' Babadan şok ifade! 'Kızım ile yatıyorum, yatamaz mıyım'

Çok önemli uyarı! Yanınıza poşet almayı unutmayın Çok önemli uyarı! Yanınıza poşet almayı unutmayın

Tavuk eti fiyatı esnafı isyan ettirdi! ''Böyle devam ederse...'' Tavuk eti fiyatı esnafı isyan ettirdi! "Böyle devam ederse..."

Şüphelenip gizli kamera kurdu, gerçek kendisini de şaşırttı Şüphelenip gizli kamera kurdu, gerçek kendisini de şaşırttı

Bursa'da mahallenin kanalizasyonu ağaçları kuruttu Bursa'da mahallenin kanalizasyonu ağaçları kuruttu

Mersin'de ruhsatsız kahvehanede fuhuş Mersin'de ruhsatsız kahvehanede fuhuş