Alibaba kurucusu Jack Ma emekli oluyor

Alibaba kurucusu Jack Ma emekli oluyor

Ünlü Çinli e-ticaret devi Alibaba'nın kurucusu Jack Ma emekli olacağını açıkladı.

Dünyanın en zengin iş adamlarından biri olan ve e-ticaret devi Alibaba'yı sıfırdan kurarak bir dünya devi haline getiren Jack Ma, önümüzdeki Pazartesi günü emekli olacağını açıkladı.

Şirketin CEO'luk koltuğunu 2013 yılında bırakan Ma, o günden bugüne kadar Stratejik Yönetici ve Başkan sıfatıyla Alibaba'daki faaliyetlerine devam ediyordu. Ancak hayatına yeni bir yön çizmeye karar veren Ma, emekli olacağını ve zamanını hayır işlerine ayıracağını açıkladı.

Elbette bu emeklilik kararı Jack Ma'nın Alibaba'dan uzak duracağı anlamına gelmiyor. Yönetim kurulunda yer almaya devam edecek olan Ma, hayranı olduğu Bill Gates gibi kendi adına kurduğu vakıf ile insanların faydasına yönelik çalışmalar yapmaya devam edecek.

1999 yılında kurulan Alibaba'ya, herkes tarafından bilinen bir masalın kahramanı olduğu için bu isim konuldu. İnakçı kişiliğiyle bilinen Jack Ma, Alibaba'nın büyümesi için elinden geleni yaptı ve 19 yılda sıfırdan bir dünya şirketi haline gelmesini sağladı. Asıl adı Ma Younolan Jack Ma, birçok işe başvurup red cevabı aldıktan sonra kendi işini kurmaya karar verdi.

Günümüzde dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Alibaba kendi ödeme sistemi ve yüzlerce yan şirketi ile devasa bir büyüklüğe sahip.

Bursa'da Kalaşnikoflu cinayette keşif yapıldı  Bursa'da Kalaşnikoflu cinayette keşif yapıldı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'tan EYT açıklaması Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'tan EYT açıklaması

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: ''Dağ yöresine 12 tane eko turizm tesisi daha geliyor'' Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: "Dağ yöresine 12 tane eko turizm tesisi daha geliyor"

MHP Bursa'dan Dündar'a destek! MHP Bursa'dan Dündar'a destek!

Ahmet Kural'a takipsizlik kararı! Ahmet Kural'a takipsizlik kararı!

Bekâretini 14 milyon liraya sattı! Bekâretini 14 milyon liraya sattı!

Bursa'da köpek ile kuzunun görüntüsü görenleri şaşırtıyor Bursa'da köpek ile kuzunun görüntüsü görenleri şaşırtıyor

Bursa'daki saat kulesinin şalteri yanmış Bursa'daki saat kulesinin şalteri yanmış

Bursa'da bekçi adayları yemin etti Bursa'da bekçi adayları yemin etti

Bursa'da içeride müşterilerin bulunduğu sırada kıraathane kurşunlandı Bursa'da içeride müşterilerin bulunduğu sırada kıraathane kurşunlandı

Bursa Uludağ'ı hiç böyle görmediniz Bursa Uludağ'ı hiç böyle görmediniz

Bursa'da gözaltındaki DEAŞ'lı 2 kadın terörist adliyede Bursa'da gözaltındaki DEAŞ'lı 2 kadın terörist adliyede

Bursa'da Burak'ın ölümünde sanık polisler hakim karşısında Bursa'da Burak'ın ölümünde sanık polisler hakim karşısında