Akıllı telefonlarda terabayt sınırı aşıldı

Akıllı telefonlarda terabayt sınırı aşıldı

Samsung, beşinci nesil V-NAND bellekleriyle, 64 GB dâhili depolama alanından 20 kat daha fazla alan ve standart microSD kartlardan 10 kat daha yüksek hız sunacak. Akıllı telefonlar için geliştirilen ilk 1 TB'lik gömülü bellek bu yıl gelecek.

Akıllı telefonların yanısıra bellek teknolojilerine de odaklanan Güney Koreli Samsung Electronics, sektördeki ilk 1 TB gömülü Evrensel Flash Depolama (eUFS) 2.1'i duyurdu. Yeni çözüm bir sonraki nesil mobil uygulamalarda kullanılacak

Böylece Samsung, ilk UFS çözümünü (128 GB eUFS) sunduktan 4 yıl sonra akıllı telefonlarda terabyte sınırını geride bırakmış oldu. Bu çözümle akıllı telefon kullanıcıları üst düzey dizüstü bilgisayarlara benzer bir depolama kapasitesine, telefonlarına ek bellek kartları almadan erişebilecek.

Samsung Electronics Bellek Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Cheol Choi, 1 TB kapasiteli eUFS'nin, yeni nesil mobil cihazlarda dizüstü bilgisayar benzeri bir deneyim sunmada kritik bir yol oynayacağını söyledi.

1 TB eUFS, Samsung'un 512-gigabit V-NAND flash belleklerinden 16 katmanı ve yeni geliştirdiği kontrolcüyü bir araya getirerek, 512 GB'lık önceki sürüm ile aynı boyutlarda (11.5 mm x 13 mm) iki kat kapasite sunabiliyor.

Bu bellek çözümüyle akıllı telefon kullanıcıları artık 10 dakikalık 260 adet 4K UHD (3840x2160) videoyu cihazlarına kaydedebilecek. Günümüzde üst düzey akıllı telefonlarda yaygın olarak kullanılan 64 GB eUFS ile aynı boyutta 13 adet video saklanabiliyor.

ÜRETİMİNE ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA BAŞLANACAK

Yeni eUFS, 1000 MB/sn'ye varan hızıyla standart bir 2.5 inç SATA SSD'den iki kata kadar daha yüksek sıralı okuma hızı sunuyor. 5 GB boyutunda Full HD videolar bir NVMe SSD'ye 5 saniye içinde aktarılabiliyor. Bu da standart bir microSD karta göre 10 kata kadar daha yüksek hız anlamına geliyor.

Ayrıca, rastgele okuma hızı da 512 GB'lık sürüme göre yüzde 38'e varan oranlarda artırılarak 58.000 IOPS düzeyine ulaşabiliyor. Rastgele yazma ise 50.000 IOPS'a varan bir microSD karttan (100 IOPS) 500 kata kadar hızlı hale geldi.

Rastgele hızlar sayesinde saniyede 960 kare yüksek hızlı kesintisiz çekim yapmak mümkün hale geliyor. Samsung, 2019'un ilk yarısında beşinci nesil 512 Gb V-NAND belleklerinin üretimini Kore'deki Pyeongtaek tesisinde de yapmaya başlayacak.

Demir korkuluklara bağlı erkek cesedi bulundu Demir korkuluklara bağlı erkek cesedi bulundu

Erdoğan ve Trump '75 milyar dolarlık ticaret hedefi' için mutabık kaldı Erdoğan ve Trump '75 milyar dolarlık ticaret hedefi' için mutabık kaldı

Kayınvalidesini tüfekle yaraladı Kayınvalidesini tüfekle yaraladı

Ekonomide düzenlemeler içeren teklif yasalaştı Ekonomide düzenlemeler içeren teklif yasalaştı

Teröristlere ait 9 mağara, 13 sığınak ve 11 barınak imha edildi Teröristlere ait 9 mağara, 13 sığınak ve 11 barınak imha edildi

TIR ikiye bölündü: 1 ölü TIR ikiye bölündü: 1 ölü

Riskli tarihi Rum evin bitişindeki evde iki aile tahliye edildi Riskli tarihi Rum evin bitişindeki evde iki aile tahliye edildi

''Başka yerlere de yapacağız... 27 bin metrekarelik 'eko köy' kuruluyor'' "Başka yerlere de yapacağız... 27 bin metrekarelik 'eko köy' kuruluyor"

200 kiloluk top mermisi bulundu 200 kiloluk top mermisi bulundu

14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar iddiası: 7 gözaltı 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar iddiası: 7 gözaltı

Kepçeyle kazı yaparak define arayan kişi, suçüstü yakalandı
Kepçeyle kazı yaparak define arayan kişi, suçüstü yakalandı

Otlattığı tekenin boynuz darbeleriyle öldü Otlattığı tekenin boynuz darbeleriyle öldü

Ruhsat mağdurlarına Bursa Büyükşehir'den su jesti Ruhsat mağdurlarına Bursa Büyükşehir'den su jesti

Bursa'da Suriyeli kadınlara ''aile içi iletişim'' eğitimi verildi Bursa'da Suriyeli kadınlara "aile içi iletişim" eğitimi verildi