Akciğerindeki lades kemiğiyle 10 ay yaşamış

Akciğerindeki lades kemiğiyle 10 ay yaşamış

Manisa'nın Salihli ilçesinde yaşayan Şerif Tan'ın (54) 10 ay önce akciğerine kaçan; ancak farkına varmadığı lades kemiği, İzmir'deki Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, yaklaşık 1 saatlik operasyonla çıkarıldı. Sağlığına kavuşan Tan, "Sanki ölümle lades tutuştuk; ama ben kazandım" dedi.

Şerif Tan, 10 ay önce yediği tavuk yemeğinin içindeki lades kemiğini yutma tehlikesi yaşadı. Öksürerek, lades kemiğinin bir parçasını çıkaran Tan'ın akciğerine diğer parça kaçtı. Kemiğin tek parçalı olduğunu sanan Tan, 10 ay boyunca kalan diğer parçanın akciğerinde olduğundan habersiz yaşadı. 1 hafta sonra ses kısıklığı yaşayan Şerif Tan, bu durumu ciddiye almadı. Sonraki dönemlerde ise Tan, nefes darlığı, öksürük, ateş ve halsizlik şikayetleri ile defalarca hastaneye başvurdu. Kan tahlilleri yapıldı, röntgen çekildi, bronşit sanılarak, ilaç tedavisi uygulandı; ancak Tan'ın şikayetleri aylarca devam etti.

Sağlık merkezinde çekilen tomografisinde, akciğerinde kemik olduğu görülen Şerif Tan, Manisa'dan İzmir'deki Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gönderildi. Hastanede yapılan değerlendirmenin ardından Tan'a, 'rijit bronkoskopi' denilen yöntemle müdahale edildi. Tan'ın akciğerine yapışan kemik çıkarıldı.

'ÖLÜMLE LADESE TUTUŞTUK, BEN KAZANDIM'

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özgür Samancılar ve ekibinin gerçekleştirdiği yaklaşık 1 saatlik operasyon sonrası sağlığına kavuşan Şerif Tan, "Akciğerimde kemik olduğunu duyunca çok şaşırdım ve birden 10 ay öncesine, iş yerinde yemek yediğim o ana geri döndüm. O gün yemek yerken boğazıma bir şey kaçtığını hissettim, aksırıp, öksürdükten sonra bir parça kemik çıkardım. Meğerse lades kemiğiymiş ve bir parçasını çıkarırken diğer parçayı yutmuşum. Akciğerime yerleşmiş. Doktorum bunu söyleyince şok yaşadım. Sanki ölümle lades tutuştuk; ama ben kazandım. Şu an çok rahatım, doktoruma ve operasyonumda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

'ÇOK CİDDİ AKCİĞER KAYBINA NEDEN OLABİLİRDİ'

Doç. Dr. Özgür Samancılar ise zamanında müdahale edilmese kemiğin, Şerif Tan'da akciğer kaybına neden olabileceğini söyledi. Samancılar, "Hastanın akciğerine yerleşmiş olan kemik parçası zamanla oradaki dokuya gömülmüş ve o bölgede iltihaplanmaya yol açmış. Şerif bey, bize başvurduğunda her iki akciğer lobunun havalanması iyi değildi. Yabancı cisim bir süre daha kalmış olsaydı çok ciddi akciğer kaybına neden olabilirdi. Genel anestezi altında 'rijit bronkoskopi' yöntemini uyguladık. Yaklaşık 1 saat süren operasyon sonrasında yabancı cismi çıkardık. Hastamız şu an oldukça iyi, hiçbir sıkıntısı yok. Yarın taburcu olacak" diye konuştu. 

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Kasım 2018 Pazartesi) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Kasım 2018 Pazartesi)

Bursa'da 8 Katlı binada yangın paniği Bursa'da 8 Katlı binada yangın paniği

Bursa'da ağlayan çocuk ailesini ölümden kurtardı Bursa'da ağlayan çocuk ailesini ölümden kurtardı

Hükümetten 12 milyon emekliye ek güvence Hükümetten 12 milyon emekliye ek güvence

İstanbul'da kadın yolcu raylara atladı İstanbul'da kadın yolcu raylara atladı

Ege Denizi'nde operasyon! Ege Denizi'nde operasyon!

103 şehidin katili 18 PKK'lı teröristi ''eşek arısı'' öldürdü 103 şehidin katili 18 PKK'lı teröristi "eşek arısı" öldürdü

Tüketici Mahkemesi'nin kararı: Ev bitmediyse... Tüketici Mahkemesi'nin kararı: Ev bitmediyse...

Ayakları kesik halde bulunan kedi tedavi altına alındı Ayakları kesik halde bulunan kedi tedavi altına alındı

KKTC'den kaçırılan tarihi eser Monaco'da bulundu KKTC'den kaçırılan tarihi eser Monaco'da bulundu

Neye uğradıklarını şaşırdılar! Birbirlerini ezip kaçmaya çalıştılar Neye uğradıklarını şaşırdılar! Birbirlerini ezip kaçmaya çalıştılar

Eğlence mekanında şüpheli ölüm! Eğlence mekanında şüpheli ölüm!

Balkondan evine girmek isteyen genç kadın öldü Balkondan evine girmek isteyen genç kadın öldü

Sevgilisiyle uyuşturucu satıcısını birlikte yakaladı! Sonrası korkunç Sevgilisiyle uyuşturucu satıcısını birlikte yakaladı! Sonrası korkunç

Maersk: Ticaret savaşlarının bir bedeli olacak Maersk: Ticaret savaşlarının bir bedeli olacak

Bursa'da gece yarısı iş yerine silahlı saldırı! Bursa'da gece yarısı iş yerine silahlı saldırı!

19 yaşındaki genç ölü bulundu 19 yaşındaki genç ölü bulundu