AK Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Özel: "Belgelerimiz sağlam"

AK Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Özel: ''Belgelerimiz sağlam''

AK Parti'nin Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Recep Özel, Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) bu güne kadar verilmiş en kapsamlı dosyayı sunduklarını belirterek, "Bizim belgelerimiz, delillerimiz sağlam." dedi.

Özel, YSK'dan ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün  yapılan toplantıda İstanbul seçimiyle ilgili itiraz dilekçelerinin ele  alındığını, daha sonra kendisine söz verildiğini ifade etti.

Yaklaşık 2,5 saat süren bir sunum yaptığını aktaran Özel, şunları  söyledi:

"Sunumun içeriği dilekçemizin kısa bir özetiydi. Olaylar, iddialar,  ayrıca dilekçe ekindeki tüm belge ve bilgileri tek tek kurul üyelerine  göstererek, klasörler içinde, içi boş deliller, evraklar olmadığını, sonuca ne  denli etkili belgeler, bilgiler olduğunu ifade etmiş olduk. Bunların görsellerini  de sunarak bir sunum yaptım. Kurul üyelerimizin arada soruları oldu, onları da  cevapladık. Bu süreçle ilgili daha farklı hukuki görüşler elimizde vardı. Onları  da Kurul üyeleriyle paylaşma imkanı oldu."

Recep Özel, kendi sunumumun tamamlanmasının ardından diğer partilerin  temsilcilerine de cevap hakkı verildiğine işaret ederek, ardından Kurul  üyelerinin bir değerlendirme yapması için toplantının yarına bırakıldığını  kaydetti.

İddialarının tamamının sağlam olduğuna dikkati çeken Özel, "Belgenin  bilginin havada uçuştuğu bir şey yok. Tamamen sağlam." dedi.

"2014'teki Ankara seçimiyle mukayese etmemek gerekir"

Recep Özel, CHP'nin 2014'teki yerel seçimde Ankara seçimiyle ilgili  Kurul önüne getirdiği 10 iddia ile kendi iddialarının örtüşmediğini vurgulayarak,  şöyle devam etti:

"Bunu 2014'teki Ankara seçimiyle mukayese etmemek gerekir. Oradaki  iptal taleplerle bizim taleplerimiz tamamen farklı. Burada sayı, rakam, isim  veriyoruz. Şu kadar kısıtlı, ölü seçmen diyoruz. Sandık numaralarına kadar tam  liste halinde veriyoruz. Bugüne kadar YSK'ye verilmiş en kapsamlı dosyayı verdik.  Bizim belgelerimiz, delillerimiz sağlam. Kurul üyelerine bugün bunu anlatma  imkanımız oldu. Her iddiamızı Kurul üyeleri tartıştığı zaman tekrar hatırlatma,  yeni beyanlarda bulunma imkanımız da olacak."

Bundan sonraki süreç

AK Parti YSK Temsilcisi Özel, bundan sonraki sürecin sorulması üzerine  şu yanıtı verdi:

"Kurul üyelerimiz bundan sonra ara kararlar kurarak, bizim talep  ettiğimiz bilgileri belgeleri ilçe seçim kurullarından gerekirse savcılıktan,  memur olup olmadıkları konusunda Devlet Personel Başkanlığından isteyebilecek,  her yerden istenecek. Çünkü delillerimizi gösterdik, adresini de gösterdik,  delillerin adreslerinden istenmesi noktasında ara kararları sırasıyla vermesi  gerekecek, öyle bir süreci yaşayacağız."

KHK'lı seçmenler

KHK ile kamu hizmetinden çıkarılanların seçmen sayılmaması konusunda  başvuruyla ilgili bir soru üzerine de Özel, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri  ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun'un 8. maddesinin çok açık olduğunu, maddede,  "Kamu hizmetinden yasaklı olanlar seçmen olamaz" denildiğini hatırlattı.

Recep Özel, "Bunların da kamu hizmetinden yasaklı olduğu Danıştay  kararıyla da sabit olduğuna göre, bir kanun hükmü var, bir de Danıştay kararı  var. İkisini örtüştürmeleri gerekir. Bu konuda takdir YSK üyelerimizin." diye  konuştu.

"Bu istemin kabul edilmesi halinde, bunun Türkiye geneline yansıması  gerekmiyor mu?" sorusuna Özel, şu yanıtı verdi:

"Seçimin yenilenmesi kararı verilen yerlerde mesela Keskin'de kısıtlı  seçmen oy kullandığı için bu karar verildi. Diğer yerlerde de kısıtlı seçmenler  belki oy kullandı ama bu seçimin iptali muhtarlık seçiminin iptalini getirdi mi?  Başa baş çıkan sonuçlar da olmuştur. Bir seçim türü kesinleştikten sonra artık o  seçim türüne geri dönülerek 'vay burada da bu var' denmez. Kesinleşmiş seçim  türleriyle ilgili farklı bir durum ortaya çıkmaz."

Recep Özel, Kurul'da yarından itibaren önce AK Parti'nin ardından da  MHP'nin itirazının görüşüleceğini, İstanbul'dan iki bağımsız adayın da iptalle  ilgili başvuruları bulunduğunu, bunların da sonraki sıraya alındığını bildirdi.

Bursa'da devrilen vincin operatörü gözaltına alındı Bursa'da devrilen vincin operatörü gözaltına alındı

Meteoroloji duyurdu! Bursa 35 dereceyi görecek Meteoroloji duyurdu! Bursa 35 dereceyi görecek

Bursa'da ''kafa keseceğim'' diyen Suriyeli gözaltına alındı Bursa'da "kafa keseceğim" diyen Suriyeli gözaltına alındı

Muğla'da üst üste 3 deprem Muğla'da üst üste 3 deprem

3 gün boyunca dehşeti yaşattı! 'Kolları yorulduğunda tekmeliyordu' 3 gün boyunca dehşeti yaşattı! 'Kolları yorulduğunda tekmeliyordu'

'Sarhoş kafa ile eşime temas ediyorsun' dedi, sonrası dehşet! 'Sarhoş kafa ile eşime temas ediyorsun' dedi, sonrası dehşet!

Bursa'da kıraathane ve derneklerde kumar uygulaması Bursa'da kıraathane ve derneklerde kumar uygulaması

Genç kız 'neden fotoğrafımı çekiyorsun' diye bağırınca ortalık karıştı! Genç kız 'neden fotoğrafımı çekiyorsun' diye bağırınca ortalık karıştı!

Abdulkadir Nişancı'nın çektiği son görüntüler Abdulkadir Nişancı'nın çektiği son görüntüler

Bursa'da bayram telaşı başladı Bursa'da bayram telaşı başladı

Bursa'da cam silen işçilerin vinci devrildi: 2 ölü Bursa'da cam silen işçilerin vinci devrildi: 2 ölü

İstanbul'dan Kudüs'e yürüyen öğretmen Bursa'da mola verdi İstanbul'dan Kudüs'e yürüyen öğretmen Bursa'da mola verdi

Bursa'da yılanların dansı büyüledi Bursa'da yılanların dansı büyüledi

Geleceğin uçak bakım teknisyenleri Bursa'daki bu okulda yetişiyor Geleceğin uçak bakım teknisyenleri Bursa'daki bu okulda yetişiyor

Bursa'da para kazanmak için yapmıyor: ''Hastalıklarıma iyi geliyor'' Bursa'da para kazanmak için yapmıyor: "Hastalıklarıma iyi geliyor"

Yargıtay'dan BES birikimleriyle ilgili çok önemli karar Yargıtay'dan BES birikimleriyle ilgili çok önemli karar

Peru'da şiddetli deprem Peru'da şiddetli deprem