Adnan Sezgin sessizliğini bozdu

Adnan Sezgin sessizliğini bozdu

Galatasaray Kulübü eski yöneticisi ve futbol camiasının yakından tanıdığı bir isim olan Adnan Sezgin uzun süredir sessiz kalmıştı. Galatasaray'da görev yaptığı dönemde başarılara imza atan Sezgin, suskunluğunu bozdu.

Adnan Sezgin, UEFA'nın Sarı-kırmızılı evrensel hukuk kurallarına aykırı bir ceza verdiğini belirterek, "Allah, Başkan, yönetim ve Fatih Hoca'nın yardımcısı olsun. Bu şöyle bir ceza; bir yüzme yarışına giriyorsunuz, sizin eliniz kolunuz bağlı, diğerleriyle eşit şartlarda yüzmenizi istiyorlar. Galatasaray'a verilen ceza da aynı bu nitelikte. Yani öldürmeyen ama süründüren bir ceza" dedi.

"ÖLDÜRMEYEN AMA SÜRÜNDÜREN BİR CEZA"

Galatasaray'ın 2 sezon önce Avrupa Kupaları'ndan men edilmesi ve şu anda da UEFA'nın sıkı gözetiminde olmasıyla ilgili yöneltilen soruya Sezgin, "Bana göre UEFA'nın verdiği ceza evrensel hukuk kurallarına aykırı. Allah, başkan, yönetim ve Fatih hocanın yardımcısı olsun. Bu şöyle bir ceza; bir yüzme yarışına giriyorsunuz, sizin eliniz kolunuz bağlı, diğerleriyle eşit şartlarda yüzmenizi istiyorlar. Galatasaray'a verilen ceza da aynı bu nitelikte. Yani öldürmeyen ama süründüren bir ceza. Çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Çünkü, bir futbol müsabakasında eşit koşullarda yarışma olanağının tanınması lazım. Bunun için şiddetle reddediyorum. Bunun da fair-play ceza olduğunu düşünmüyorum. UEFA da hep finansal fair-play'den bahseder ama bunun uygun bir ceza olduğunu düşünmüyorum" yanıtını verdi.

"TÜRKİYE'DE FİNANSAL AÇIDAN DA BİR STANDARTIN OLMASI LAZIM"

Kulüplerin finansal açıdan daha dikkatli bir şekilde yol çizmesinin önemine vurgu yapan Galatasaray'ın eski yöneticisi, "Bu, senelerin verdiği bir birikim. Bu aslında çok yeni bir şey değil. Yani olması gerekeni UEFA bir yerde dikte ettirdi. Bu 90'lı yıllardan bu yana gerek Futbol Federasyonu'nun, gerekse ilgili kuruluşların Türkiye'de finansal açıdan da bir standartı olması lazım. UEFA'nın temel prensibi, futboldan elde ettiğiniz kadar harcama yapılmasıdır. Futboldan üretmeniz gerekmektedir. Fakat Türkiye'deki en büyük yanlışlardan biri, transferde yapılan yanlış harcamalar. Bunun sonucunda da kulüpler veya yeni yönetimler büyük bir yükle karşı karşıya kalıyor göreve geldiklerinde. Sistem olarak üzerinde çalışılması gereken konu da budur. Türkiye'de iyi örnekler de var. İzmir'de Altınordu Kulübü var. Kendi öz kaynaklarıyla üretip faaliyetine devam ediyor ve giderek başarılı bir sürecin içine girdiler. Onları da gururla takip ediyorum ve tebrik de ediyorum" şeklinde konuştu.

"ALTINORDU ÇOK İYİ BİR ÖRNEK"

Altınordu'nun Türk futbolu için çok iyi bir örnek olduğunu ifade eden Adnan Sezgin, "Türkiye'de insan olarak fazla araştırmacı olmadığımız için iyi örnekler her zaman diğerleri tarafından takip edilip, kopya ediliyor. Dolayısıyla Altınordu çok iyi bir örnek. Umarım sayıları da artarak devam eder ve diğer kulüpler de bu süreç içine girerler. Baktığımız zaman kadrolarında da hiç yabancı oyuncu yok. Ama her yıl futbolcu satabilecek durumdalar ve altyapıya yaptığı yatırımların meyvelerini alıyorlar. Umarım bu şekilde de devam eder" diye konuştu.

"GÖZTEPE KABUĞUNU KIRARAK SÜPER LİG'E ÇIKTI"

İzmir'in büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve mutlaka Süper Lig'de takımının yer alması gerektiğini belirten Sezgin, "Göztepe kısa sürede çok şey başardı. Ama şunun altını çizmek lazım; İzmir'de büyük bir potansiyel var. Sadece İzmir de değil. Ege bölgesini de içine katarsanız büyük bir potansiyele sahip. Zaten İzmir'i temsil eden bir takımın Süper Lig'de olmaması büyük bir dezavantajdı. Büyük bir hataydı. Tabii ki bu İzmir'deki bu sorun neden kaynaklandı? İzmir'de 7-8 tane takım var, belki de kısır çekişme yüzünden bir türlü bir yerlere gelemediler. Göztepe bu kabuğunu kırarak çıktı. Belki diğerleri de onu takip eder. Ama İzmir, mutlaka Süper Lig'de takımının olması gereken bir kent" dedi.

"ŞU AN ÇOK YOĞUNUM"

Adnan Sezgin,  yönetim kurulu başkanlığını yaptığı AS Visa Solutions'un İzmir Şubesi açılışındaki açıklamalarında, "Spor yöneticiliğini şu an yapmıyorsunuz, aklınızda yine futbola dönmek var mı?" şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi: "Benim yaşamımın büyük bir futbolun içinde geçti. Futboldaki hemen hemen her görevde yer aldım. Fakat şu an çok yoğunum. İşlerim çok yoğun. Bu şirket 2017 Kasım ayından bu yana faaliyet gösteriyor. İstanbul ve Ankara'dan sonra İzmir'e de hizmet götürüyoruz. Artık İzmir ve çevre illerdeki insanlar da İstanbul ve Ankara'ya parmak izi vermeye gitmeyecek. Umarım kaliteli hizmet, İzmirlileri memnun edecek."

 

Uludağ tatili; Sosyetenin gözdesi, garibanın hayali! (ÖZEL HABER) Uludağ tatili; Sosyetenin gözdesi, garibanın hayali! (ÖZEL HABER)

Bursa İnegöl'de sis ve gizli buzlanma tehlikesi Bursa İnegöl'de sis ve gizli buzlanma tehlikesi

Yüksek Hızlı Tren kazası: 7 kişi hayatını kaybetti, 46 kişi yaralandı Yüksek Hızlı Tren kazası: 7 kişi hayatını kaybetti, 46 kişi yaralandı

Mesut Demir; <br /> Yerel seçimlerde Bursalılar ne karar verecek? Mesut Demir;
Yerel seçimlerde Bursalılar ne karar verecek?

Youtuber ve sosyal medya fenomenlerine gözaltı Youtuber ve sosyal medya fenomenlerine gözaltı

Metehan Demir; <br /> 3 noktada kriz uyarısı Metehan Demir;
3 noktada kriz uyarısı

Aysın Komitgan; <br /> TOKİ-Doğanbey yeni krizin eşiğinde Aysın Komitgan;
TOKİ-Doğanbey yeni krizin eşiğinde

Türk bilim insanı bebek ağlamasına çözüm buldu! Türk bilim insanı bebek ağlamasına çözüm buldu!

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (13 Aralık 2018 Perşembe) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (13 Aralık 2018 Perşembe)

Üvey oğlunu açlığa mahkum etti Üvey oğlunu açlığa mahkum etti

Holding binasında zaman ayarlı bomba bulundu Holding binasında zaman ayarlı bomba bulundu

Şişli Belediyesi Kültür Merkezi'ne silahlı saldırı Şişli Belediyesi Kültür Merkezi'ne silahlı saldırı

Yabancı uyruklu çift evlerinde ölü bulundu Yabancı uyruklu çift evlerinde ölü bulundu

AB'nin 2019 bütçesi belli oldu: Türkiye'ye mali yardımlarda 147 milyon euroluk kesinti AB'nin 2019 bütçesi belli oldu: Türkiye'ye mali yardımlarda 147 milyon euroluk kesinti

Soma maden ocağında göçük: Yaralılar var Soma maden ocağında göçük: Yaralılar var