Adnan Menderes ve arkadaşları dualarla anıldı

Adnan Menderes ve arkadaşları dualarla anıldı

Merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşları, idam edilişlerinin 56. yılında Topkapı Anıt Mezarda düzenlenen törenle anıldı. Törende konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Menderes'in ahı ve ettiği beddua, 15 Temmuz akşamı Menderes'i idam edenlerin torunlarından çıkmıştır" dedi.

Merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan için idam edilişlerinin 56. yılında Topkapı Anıt Mezarda anma töreni düzenlendi. Törene, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Adnan Menderes'in gelini Ümran Menderes katıldı.

Tören Menderes ve arkadaşları için saygı duruşunda bulunulması ve Kuran-ı Kerim okunması ile başladı. Törende bir konuşma yapan Adnan Menderes'in gelini Ümran Menderes, "Merhumların ülkeye hizmet etmekten başka bir amaçları yoktu. Ölüme giderken de ülkemizi düşünüyorlardı" diye konuştu.

"MİLLETİMİZ BU ÜÇ DEMOKRASİ KAHRAMANINI ASLA UNUTMADI"

"Başvekil Adnan Menderes, Hariciye vekili Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın suçu millete hizmet etmekti" diyen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Bu hizmetin cezası ise darağacı oldu. Milletimiz ise bu üç demokrasi kahramanını asla unutmadı. Onları daima hürmet ve rahmetle andı. Milletimiz esasen darbecileri de unutmadı. Milli iradeye uzanan elleri bir daha asla aklından çıkarmadı. Böyle olduğu içindir ki üzerinde darbeci izi, kokusu olan siyasi hareketlere 17 Eylül 1961'den beri bir daha asla iktidar olma hakkı hayat hakkı tanımadı. Darbeciler, Demokrat Partililer için düşük tabiri kullanıyordu ama asıl düşük olan onlar oldu. Türkiye son darbe girişimini 15 Temmuz'da yaşadı. Milletimiz bu defa darbecilere en ufak bir fırsat bile vermedi" dedi.

Yassıada yargılamalarının tiyatro olduğunu da sözlerine ekleyen Bakan Gül, "Bu tiyatro darbecilerin kontrollü mizansenleriyle sahnelendi. Açık sözlü fütursuz bir darbecinin söylediği 'Sizi buraya tıkan güç böyle istiyor' sözü ortada sergilenen bir yargılama olmadığını, adaletin olmadığını gözler önüne seriyordu" şeklinde konuştu.

"EN BÜYÜK HESAP ALLAH'IN HESABIDIR"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, "Her yanında zulüm, fitne ve insanlık dışı bir zihniyet akan bu hadisenin yıl dönümünde doğru tarafta olan insanlar olarak çok şükür yine buradayız. Bu anıt mezar yapıldığından beri hemen her yıl aynı günde burada toplanıyoruz. Çünkü buradan alacağımız dersler Menderes ve arkadaşlarının hikayesini bize anlatacakları hiç ama hiç bitmiyor. Buralara gidip gelmeseydik, buralardan ders almasaydık, bu aziz millet Menderes'in hatırasını yaşatmamış olsaydı 15 Temmuz gecesi çıplak elleriyle tankların karşısına geçmeyecekti. Belki de buna lüzum görmeyecekti. Ama öyle olmadı. Menderes'in ahı ve ettiği beddua 15 Temmuz akşamı Menderes'i idam edenlerin torunlarından çıkmıştır. Adnan Menderes 56 yıl sonra kendi hesabını milletin eliyle kapatmıştır. Bunu herkes böyle anlamalıdır. Herkes bir hesap yapar. Ama en büyük hesap Allah'ın hesabıdır. Ve illaki onun hesabı asıl olandır" dedi.

Konuşmalarından ardından Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan anma töreni, okunan dualar ve mozoleye karanfillerin bırakılması ile son buldu.

Bursa'da zayıflatan ''eşek'' zeytini el yakıyor Bursa'da zayıflatan "eşek" zeytini el yakıyor

Doğum gününde dehşet anları! Doğum gününde dehşet anları!

Gülsüm annenin Umut'una acı veda... 'Hazır değildim' Gülsüm annenin Umut'una acı veda... 'Hazır değildim'

Setcard'a siber saldırı! 400 bin kişiyi mağdur ettiler Setcard'a siber saldırı! 400 bin kişiyi mağdur ettiler

Alkollü çıkınca polisleri tehdit eden doktor için idari soruşturma Alkollü çıkınca polisleri tehdit eden doktor için idari soruşturma

Afrin'de bir nokta daha terör örgütünden alındı Afrin'de bir nokta daha terör örgütünden alındı

Afrin'den ikinci şehit haberi geldi! Afrin'den ikinci şehit haberi geldi!

Bursa'da demir yığını araçla trafikte gezdi Bursa'da demir yığını araçla trafikte gezdi

Yaman Kaya; <br /> Bursa ölüm tehdidi altında! Yaman Kaya;
Bursa ölüm tehdidi altında!

Amatör maçta darp! Jandarma havaya ateş açtı Amatör maçta darp! Jandarma havaya ateş açtı

Paçavralar operasyonla indirildi! Paçavralar operasyonla indirildi!

Bursa'da takma sakalla müdür olduğu iş yerinden 1 milyon liralık hırsızlık yaptı Bursa'da takma sakalla müdür olduğu iş yerinden 1 milyon liralık hırsızlık yaptı

Sosyal medyada aşık olduğu erkek kadın çıktı! Sosyal medyada aşık olduğu erkek kadın çıktı!

Hizmetliye, 5 kız öğrenciye tacizden 50 yıl hapis Hizmetliye, 5 kız öğrenciye tacizden 50 yıl hapis

Bursa'da PKK propagandası yapan 3 kişi gözaltına alındı Bursa'da PKK propagandası yapan 3 kişi gözaltına alındı

Bursa polisi uyuşturucuya geçit vermiyor! 11 kişi gözaltında Bursa polisi uyuşturucuya geçit vermiyor! 11 kişi gözaltında

Bursalı Minik Kayra sağlına kavuşmak için yardım bekliyor Bursalı Minik Kayra sağlına kavuşmak için yardım bekliyor

Bursa'da hayvanat bahçesinde Afrika'dan getirilen hayvanlara kış uygulaması Bursa'da hayvanat bahçesinde Afrika'dan getirilen hayvanlara kış uygulaması