Adnan Menderes ve arkadaşları dualarla anıldı

Adnan Menderes ve arkadaşları dualarla anıldı

Merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşları, idam edilişlerinin 56. yılında Topkapı Anıt Mezarda düzenlenen törenle anıldı. Törende konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Menderes'in ahı ve ettiği beddua, 15 Temmuz akşamı Menderes'i idam edenlerin torunlarından çıkmıştır" dedi.

Merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan için idam edilişlerinin 56. yılında Topkapı Anıt Mezarda anma töreni düzenlendi. Törene, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Adnan Menderes'in gelini Ümran Menderes katıldı.

Tören Menderes ve arkadaşları için saygı duruşunda bulunulması ve Kuran-ı Kerim okunması ile başladı. Törende bir konuşma yapan Adnan Menderes'in gelini Ümran Menderes, "Merhumların ülkeye hizmet etmekten başka bir amaçları yoktu. Ölüme giderken de ülkemizi düşünüyorlardı" diye konuştu.

"MİLLETİMİZ BU ÜÇ DEMOKRASİ KAHRAMANINI ASLA UNUTMADI"

"Başvekil Adnan Menderes, Hariciye vekili Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın suçu millete hizmet etmekti" diyen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Bu hizmetin cezası ise darağacı oldu. Milletimiz ise bu üç demokrasi kahramanını asla unutmadı. Onları daima hürmet ve rahmetle andı. Milletimiz esasen darbecileri de unutmadı. Milli iradeye uzanan elleri bir daha asla aklından çıkarmadı. Böyle olduğu içindir ki üzerinde darbeci izi, kokusu olan siyasi hareketlere 17 Eylül 1961'den beri bir daha asla iktidar olma hakkı hayat hakkı tanımadı. Darbeciler, Demokrat Partililer için düşük tabiri kullanıyordu ama asıl düşük olan onlar oldu. Türkiye son darbe girişimini 15 Temmuz'da yaşadı. Milletimiz bu defa darbecilere en ufak bir fırsat bile vermedi" dedi.

Yassıada yargılamalarının tiyatro olduğunu da sözlerine ekleyen Bakan Gül, "Bu tiyatro darbecilerin kontrollü mizansenleriyle sahnelendi. Açık sözlü fütursuz bir darbecinin söylediği 'Sizi buraya tıkan güç böyle istiyor' sözü ortada sergilenen bir yargılama olmadığını, adaletin olmadığını gözler önüne seriyordu" şeklinde konuştu.

"EN BÜYÜK HESAP ALLAH'IN HESABIDIR"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, "Her yanında zulüm, fitne ve insanlık dışı bir zihniyet akan bu hadisenin yıl dönümünde doğru tarafta olan insanlar olarak çok şükür yine buradayız. Bu anıt mezar yapıldığından beri hemen her yıl aynı günde burada toplanıyoruz. Çünkü buradan alacağımız dersler Menderes ve arkadaşlarının hikayesini bize anlatacakları hiç ama hiç bitmiyor. Buralara gidip gelmeseydik, buralardan ders almasaydık, bu aziz millet Menderes'in hatırasını yaşatmamış olsaydı 15 Temmuz gecesi çıplak elleriyle tankların karşısına geçmeyecekti. Belki de buna lüzum görmeyecekti. Ama öyle olmadı. Menderes'in ahı ve ettiği beddua 15 Temmuz akşamı Menderes'i idam edenlerin torunlarından çıkmıştır. Adnan Menderes 56 yıl sonra kendi hesabını milletin eliyle kapatmıştır. Bunu herkes böyle anlamalıdır. Herkes bir hesap yapar. Ama en büyük hesap Allah'ın hesabıdır. Ve illaki onun hesabı asıl olandır" dedi.

Konuşmalarından ardından Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan anma töreni, okunan dualar ve mozoleye karanfillerin bırakılması ile son buldu.

Altın yazmalı Tevrat ele geçirildi! Altın yazmalı Tevrat ele geçirildi!

Bursa'da traktör devrildi: 1 ölü, 1 yaralı! Bursa'da traktör devrildi: 1 ölü, 1 yaralı!

Bursa'da ekip aracının motor bölümüne giren kedi polisleri uğraştırdı! Bursa'da ekip aracının motor bölümüne giren kedi polisleri uğraştırdı!

13 yaşındaki çocuk, 14 yaşındaki çocuğu karakol bahçesinde vurdu! 13 yaşındaki çocuk, 14 yaşındaki çocuğu karakol bahçesinde vurdu!

Dolu böyle vurdu! Dolu böyle vurdu!

Atatürk ve Erdoğan'a hakaret eden şahıs tutuklandı Atatürk ve Erdoğan'a hakaret eden şahıs tutuklandı

Başkan Aktaş'tan Bursa'da özel halk otobüsündeki skandal hakkında açıklama! Başkan Aktaş'tan Bursa'da özel halk otobüsündeki skandal hakkında açıklama!

Yeğenine tecavüz eden dayı: Asıl o bana tecavüz etti Yeğenine tecavüz eden dayı: Asıl o bana tecavüz etti

Bursa'da park halindeki TIR'a çarptı! Bursa'da park halindeki TIR'a çarptı!

Balona röveşata atan çocuğu polis böyle buldu Balona röveşata atan çocuğu polis böyle buldu

Bursa'daki zeytin hırsızı polisten kaçamadı! Bursa'daki zeytin hırsızı polisten kaçamadı!

Efsaneye son görev! Naim Süleymanoğlu'nun cenazesi... Efsaneye son görev! Naim Süleymanoğlu'nun cenazesi...

İzmir'de deprem korkuttu! İzmir'de deprem korkuttu!

Bursa Yıldırım Belediyesi'nden son gün hatırlatması! Bursa Yıldırım Belediyesi'nden son gün hatırlatması!

Bursa'da silahla öldürdükleri kadını 'bayıldı' sanıp, soğan koklatmışlar! Bursa'da silahla öldürdükleri kadını 'bayıldı' sanıp, soğan koklatmışlar!

Bursa'da minibüs ile cip çarpıştı: 9 yaralı Bursa'da minibüs ile cip çarpıştı: 9 yaralı

Başkan Aktaş ve Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu'ndan Bursa'ya panoromik keşif Başkan Aktaş ve Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu'ndan Bursa'ya panoromik keşif

Bursa'da özel halk otobüsü şoförü yolcuyu otobüsten iterek aşağı attı! Bursa'da özel halk otobüsü şoförü yolcuyu otobüsten iterek aşağı attı!