Adalet Bakanı Gül'den kur saldırılarına ilişkin açıklama

Adalet Bakanı Gül'den kur saldırılarına ilişkin açıklama

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "16 yıllık birikimimiz, güçlü ekonomi yapımızla son günlerde özellikle kur üzerinden yapılan saldırıları da boşa çıkartacağımıza hiçbir şüphemiz yok. Türk milleti bin yıldır, hiçbir gücün boyunduruğu altına girmemiştir, bir gün bile esaret yaşamamıştır, kıyamete kadar da özgür ve bağımsız şekilde yaşamaya devam edecektir." dedi.

Bakan Gül, SETA tarafından ATO Congresium'da düzenlenen "Kuruluşundan  Bugüne AK Parti Sempozyumu"nda, AK Parti'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın liderliğinde Türk siyasetinin en güçlü ve prestijli markası olduğunu  söyledi.

AK Parti'nin bütün renkleri ve sesleriyle bir Türkiye partisi olduğunu  ifade eden Gül, şunları kaydetti:

"AK Parti, dili, mezhebi, etnik kimliği ne olursa olsun 81 milyonun  tamamını benzer hayaller ve ortak hedefler doğrultusunda buluşturan bir milli  merkezin adıdır. İşte siyasetteki bu milli merkez, 16 yıllık tek başına iktidarı  döneminde icraat odaklı politikalarıyla hep öne çıkmıştır. Bu icraatları sadece  maddi kalkınma anlamında düşünmek anlamak da elbette hatalı olur. AK Parti bu  ülkede tüneller, köprüler yapmadı, aynı zamanda vatandaşıyla asla ama asla  kopmayacak gönül köprüleri kurdu. Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi, bu  siyasi hareket devlet ile millet arasındaki makası birleştirdi, devlet ile  milleti bütünleştirdi."

"MİLLET İLK DEFA KENDİSİNİ BİRİNCİ SINIF VATANDAŞ OLARAK HİSSETTİ"

Türkiye'nin AK Parti ile sivilleştiğini, özgürleştiğini ve özgüven  kazandığını aktaran Gül, ana dilde savunma, farklı dil ve lehçelerde akademik  çalışma ve bu dilleri özgürce öğrenme hayalinin AK Parti sayesinde gerçeğe  dönüştüğünü dile getirdi.

Bakan Gül, 16 yılda ülkenin demokrasisinin güçlendiğini ve her alanda  özgürlüklerin genişlediğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bu millet uzun yıllar sonra ilk defa kendisini birinci sınıf vatandaş  olarak hissetti. Düşüncesi, yaşam tarzı, etnik aidiyeti ne olursa olsun bu ülkede  yaşayan 81 milyonun hepsi AK Parti ile kendisini birinci sınıf vatandaş olarak  hissetti. Elbette bunlar kolay olmadı. Pek çok tehdide, antidemokratik birtakım  girişimlere rağmen hiçbir zorluğu mazeret görmeksizin, tüm engelleri aştık. 27  Nisan e-muhtırasından Gezi kalkışmasına, 17-25 Aralık'tan, 15 Temmuz darbe  girişimine kadar bütün bu saldırılarcumhurbaşkanlığımızın liderliğinde  demokrasinin ve millet iradesinin daha da güçlenmesine sebebiyet vermiştir."

"KUR ÜZERİNDEN SALDIRI BOŞA ÇIKARILACAK"

Türkiye'nin dünyanın 17'nci Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisi olduğunun  altını çizen Gül, "16 yıllık birikimimiz, güçlü ekonomi yapımızla son günlerde  özellikle kur üzerinden yapılan saldırıları da boşa çıkartacağımıza hiçbir  şüphemiz yok. Türk milleti bin yıldır, hiçbir gücün boyunduruğu altına  girmemiştir, bir gün bile esaret yaşamamıştır, kıyamete kadar da özgür ve  bağımsız şekilde yaşamaya devam edecektir. Keza, bin yıllık geçmişimizde hiçbir  milleti emperyal duygularla esaret altına alma girişimimiz de asla olmamıştır, bu  bizim özümüzden gelen özgürlükçü yaklaşımımızdır." dedi.

Bakan Gül, Türkiye'de uluslararası tahkim hukukunun işlediğine vurgu  yaparak, "Mülkiyetin ve haklının teminatı olan hukuk devleti çerçevesini  koruyacak ve güçlendirmeye de devam edeceğiz. Hukukun yatırımları kolaylaştıran,  yatırımcıyı güven içerisinde hissettiren işlevini korumaya devam edeceğiz. Hukuk  güvenliğinden de asla taviz vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

"YAPISAL DÖNÜŞÜMÜNDE 16 NİSAN REFERANDUMU EN ÖNEMLİ MİLAT"

Hukuk ve yargı sisteminin insana hizmet eden bir araç olarak işler  hale getirmek için çok önemli reformlar yapıldığına dikkati çeken Gül,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Elbette Türkiye'deki hukuk sisteminin yasal ve yapısal dönüşümünde  kuşkusuz 16 Nisan Referandumu en önemli milattır. Sadece 16 yılın değil, siyasi  tarihimizin bu en büyük reformuyla Türkiye'nin ihtiyaçlarına cevap verebilecek  yeni bir sistemi, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini milletimizin tercihi ve  kararıyla yine hayata geçirdik. AK Parti'nin bu ülkeye yapmış olduğu en büyük  siyasi ve hukuki reformların başında 16 Nisan Reformunun geldiğini tarih elbette  yazacaktır. Kuvvetler ayrılığı prensibine etkin bir garanti sunamayan, bunun  yerine sandıktan çıkan iktidar gücünün vesayet odaklarınca dengelenmesiz ve  frenlenmesini amaçlayan kurgu nihayet 16 Nisan Referandumuyla sona erdirilmiştir.  Bu tarihi reform, devlet iktidarıyla millet arasındaki gerilimleri ve tarihsel  çelişkilerin aşmanın fırsatına dönüşmüştür. Aynı zamanda her üç organın da  meşruiyetini güçlendirmiştir."

Abdulhamit Gül, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yargıdan ihraç  edilen hakim savcı sayısını son alımlarla birlikte dengelediklerini bildirerek,  elektronik tebligat uygulamasıyla 40 milyon adli tebligatın 28 milyonunu  elektronik ortamdan yaparak yargının hızlanmasını sağlayacaklarını sözlerine  ekledi.

Bursa'da içeride müşterilerin bulunduğu sırada kıraathane kurşunlandı Bursa'da içeride müşterilerin bulunduğu sırada kıraathane kurşunlandı

Bursa'da gözaltındaki DEAŞ'lı 2 kadın terörist adliyede Bursa'da gözaltındaki DEAŞ'lı 2 kadın terörist adliyede

Bursa'da Burak'ın ölümünde sanık polisler hakim karşısında Bursa'da Burak'ın ölümünde sanık polisler hakim karşısında

Günün yürek burkan fotoğrafı Bursa'dan Günün yürek burkan fotoğrafı Bursa'dan

Bursa'da mahkeme heyeti, hamile kadının vurulduğu yerde keşif kararı aldı Bursa'da mahkeme heyeti, hamile kadının vurulduğu yerde keşif kararı aldı

Bursa İznik'teki tarihi Roma Tiyatrosu, 10 yıldır kapalı Bursa İznik'teki tarihi Roma Tiyatrosu, 10 yıldır kapalı

Bursa'da kaza saniye saniye görüntülendi Bursa'da kaza saniye saniye görüntülendi

Yıllardır yanlış biliniyordu. Aslında botoks... (ÖZEL HABER) Yıllardır yanlış biliniyordu. Aslında botoks... (ÖZEL HABER)

Serkan Yetişmişoğlu; <br /> Kolay mı, olay mı? Serkan Yetişmişoğlu;
Kolay mı, olay mı?

Bursa'da alacağını isteyen şahsı baltayla öldüren sanık mahkemeye çıktı Bursa'da alacağını isteyen şahsı baltayla öldüren sanık mahkemeye çıktı

Polis otosunda tecavüz davasında flaş gelişme! Polis otosunda tecavüz davasında flaş gelişme!

Seyir halindeyken alev alan otomobil küle döndü Seyir halindeyken alev alan otomobil küle döndü

AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı belli oldu AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı belli oldu