ABD ordusundan 'rahatlatan' katil robot açıklaması

ABD ordusundan 'rahatlatan' katil robot açıklaması

Robotik silah platformlarına dair planların ortaya çıkması ve eleştirilerin yağmur gibi gelmesi üzerine geri adım atan ABD ordusu, hedefleme ve ateş etme sürecinin insanlar tarafından kontrol edileceğini belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı'nın savaş alanında hedefini kendi seçebilen robotik silah platformları kullanacağına dair planların ortaya çıkması, bakanlığın fazlasıyla eleştirilmesine neden olmuştu. Eleştirmenlerin bu konudaki en büyük kaygıları, hedefini kendi seçen robotların, kendi inisiyatifleri ile ateş etmeleri oldu.

Gelen eleştiriler üzerine bir açıklama yayınlayan ABD Savunma Bakanlığı, hedefleme ve ateşleme kontrolü sürecinde yetkinin daima insanlarda olacağını belirtti. Silahlı robotları yönetme kurallarının hala geçerli olduğunu dile getiren bakanlık, robotların hareketlerini veto etme gücünün insanlarda olacağını duyurdu.

Pentagon'un robotik silah platformları planları arasında  kara muharebe araçlarında silah kullanan askerlere yardımcı olan mevcut İleri Hedefleme ve Ölümcül Otomatik Sistemi'nin (Atlas) güncellenmesi bulunuyor. Bu planlarda robotik teknoloji için 'mevcut manuel süreçten üç kat daha hızlı hedefleri bulan, tespit eden ve kilitlenen' ifadelerine yer veriliyor.

Eleştirilerin ardından planları güncelleyen bakanlık,  insan-robot etkileşimini düzenleyen, her tetikte insan parmağı olmasını öngröen yönerge 3000.09'a bağlı olunduğunu belirtti ve 2 Mart'ta Atlas sisteminin nasıl güncellenebileceğinin ele alınacağı toplantıda, insan-robot etkileşimi alanında "konu başlıkları" yayınlanacağını açıkladı.

Otomobilde kanlı infaz! Otomobilde kanlı infaz!

Kreşte 'çimdikli işkence' iddiası Kreşte 'çimdikli işkence' iddiası

Üniversiteli Berfin'in ölümüyle ilgili korkunç ifadeler Üniversiteli Berfin'in ölümüyle ilgili korkunç ifadeler

ABD'den Türkiye açıklaması ABD'den Türkiye açıklaması

Bursa'da ticari araca çarpan motosiklet sürücüsü hastanede öldü Bursa'da ticari araca çarpan motosiklet sürücüsü hastanede öldü

Yine aynı rezalet! Dakikalarca tekme tokat dövdüler Yine aynı rezalet! Dakikalarca tekme tokat dövdüler

Kayseri Havaalanı'nda silah sesleri duyuldu, yaralı polisler var Kayseri Havaalanı'nda silah sesleri duyuldu, yaralı polisler var

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: Soruyorum sayacağınız 10 tane proje var mı? Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: Soruyorum sayacağınız 10 tane proje var mı?

Öpücük attığı adamın kendisini darp ettiğini iddia etti Öpücük attığı adamın kendisini darp ettiğini iddia etti

Bursa'da ziyarete açıldı denilen müze kapalı çıktı Bursa'da ziyarete açıldı denilen müze kapalı çıktı