"ABD'nin Suriye'deki Rus güçlerini vurması öngörülemez sonuçlar doğurur, biz her türlü senaryoya hazırız"

''ABD'nin Suriye'deki Rus güçlerini vurması öngörülemez sonuçlar doğurur, biz her türlü senaryoya hazırız''

Wall Street Journal'ın ABD'nin İdlib'de Rusya ve İran mevzilerini hedef alabileceği yönündeki haberinin ardından Rusya Federasyon Konseyi Savunma Komitesi üyesi Franz Klintseviç, böyle bir adımın öngörülemez sonuçlar doğurabileceğini, ancak Rus güçlerinin her türlü senaryoya hazır olduğunu vurguladı.

Wall Street Journal gazetesinin ismi belirtilmeyen ABD'li kaynaklara dayandırdığı haberinde ABD Başkanı Donald Trump'ın, Suriye ordusunun İdlib operasyonunda klor gazı kullanması durumunda Rus ve İran güçlerinin hedef alınması ihtimalini değerlendirdiği belirtildi.

Konuyla ilgili yorumda bulunan Klintseviç "Bunun yalan haber olduğundan neredeyse hiç şüphem yok. Gazete yine bir talimatı yerine getirerek durumu körüklüyor" dedi.

Trump'ın özelinde konuşmadığını belirten Klintseviç, ABD gibi bir ülkenin devlet başkanının Suriye'de Rus güçlerine vurulmasının öngörülemez sonuçları olacağını anlaması gerektiğini, gerekçenin de 'uydurmaca' olduğunu ifade etti.

'SURİYE ORDUSUNUN KLOR GAZI KULLANMASINA GEREK YOK'

lintseviç "Suriye hükümet güçlerinin İdlib'deki teröristleri temizlemesi için klor gazı kullanmasına gerek yok. Teröristlerin sonu geldi. Bir gün önce ya da bir gün sonra onları durdurmanın bir farkı yok" dedi.

'SAVAŞ SAVAŞTIR'

Klintseviç ayrıca, olası bir saldırıyla ilgili "Savaş savaştır, savaşta her şey mümkündür. Suriye'deki Rus güçleri her türlü gelişmeye hazır" dedi.

Wall Street Journal'in haberinde İdlib'de teröristlere karşı operasyonunda klor gazı kullanması durumunda Washington'ın Suriye ordusunu vurabileceği belirtildi. Haberde, ABD güçlerinin, Suriye'deki Rus ve İran güçlerini de hedef alabileceği kaydedildi.

Haberde, Pentagon'un askeri seçenekleri değerlendirdiğini, Trump'ın ise henüz nasıl bir karşılık verileyeceği ya da Rus ve İran güçlerinin hedef alınması konusunda bir karar almadığı belirtildi.

Habere göre, Washington, klor gazı kullanımının ABD'nin Suriye ordusunu vurmasını gerektirip gerektirmeyeceği konusunda da henüz net bir karar almış değil. Ancak böyle bir durumda hükümet güçlerine maksimum düzeyde zarar verilmesi için Rus hava savunma sistemlerine bir saldırı olasılığı düşünülebilir.

Bursa'da televizyondan uyuşturucu çıktı Bursa'da televizyondan uyuşturucu çıktı

Trump Ortadoğu ülkelerini tehdit etti Trump Ortadoğu ülkelerini tehdit etti

Bursa'da T2 hattına 3 aylık süre Bursa'da T2 hattına 3 aylık süre

Yargıtay'dan Enis Berberoğlu kararı Yargıtay'dan Enis Berberoğlu kararı

İngilizler Rus uçaklarını engelledi İngilizler Rus uçaklarını engelledi

90 bin lirasını polis kurtardı 90 bin lirasını polis kurtardı

Bursa'daki FETÖ operasyonunda 7 tutuklama! Bursa'daki FETÖ operasyonunda 7 tutuklama!

Bursa'da gece güreşleri moda oldu Bursa'da gece güreşleri moda oldu

Mabel Matiz'e FETÖ soruşturmasında karar! Mabel Matiz'e FETÖ soruşturmasında karar!

Profesör Sakınç: ''Marmara'da 7,2 ile 7,4 civarında deprem olacak'' Profesör Sakınç: "Marmara'da 7,2 ile 7,4 civarında deprem olacak"

Bursa'da polisi metrelerce sürükledi Bursa'da polisi metrelerce sürükledi

Bursa'da tartıştığı abisini vurmuştu, adliyeye sevk edildi Bursa'da tartıştığı abisini vurmuştu, adliyeye sevk edildi

Günde 2 bardak idrar içiyor! Günde 2 bardak idrar içiyor!

Çalıştığı bankayı milyonlarca lira dolandırdı Çalıştığı bankayı milyonlarca lira dolandırdı

Bursa'da oto farelerini yakalamak için 60 güvenlik kamerasını incelediler Bursa'da oto farelerini yakalamak için 60 güvenlik kamerasını incelediler

İşitme engelli kadına saldırdı İşitme engelli kadına saldırdı

Bursa'da kamyonet çalan şahıslar yakayı ele verdi Bursa'da kamyonet çalan şahıslar yakayı ele verdi

Bursa'ya yeni şehitlik anıtı Bursa'ya yeni şehitlik anıtı