"ABD'nin Suriye'deki Rus güçlerini vurması öngörülemez sonuçlar doğurur, biz her türlü senaryoya hazırız"

''ABD'nin Suriye'deki Rus güçlerini vurması öngörülemez sonuçlar doğurur, biz her türlü senaryoya hazırız''

Wall Street Journal'ın ABD'nin İdlib'de Rusya ve İran mevzilerini hedef alabileceği yönündeki haberinin ardından Rusya Federasyon Konseyi Savunma Komitesi üyesi Franz Klintseviç, böyle bir adımın öngörülemez sonuçlar doğurabileceğini, ancak Rus güçlerinin her türlü senaryoya hazır olduğunu vurguladı.

Wall Street Journal gazetesinin ismi belirtilmeyen ABD'li kaynaklara dayandırdığı haberinde ABD Başkanı Donald Trump'ın, Suriye ordusunun İdlib operasyonunda klor gazı kullanması durumunda Rus ve İran güçlerinin hedef alınması ihtimalini değerlendirdiği belirtildi.

Konuyla ilgili yorumda bulunan Klintseviç "Bunun yalan haber olduğundan neredeyse hiç şüphem yok. Gazete yine bir talimatı yerine getirerek durumu körüklüyor" dedi.

Trump'ın özelinde konuşmadığını belirten Klintseviç, ABD gibi bir ülkenin devlet başkanının Suriye'de Rus güçlerine vurulmasının öngörülemez sonuçları olacağını anlaması gerektiğini, gerekçenin de 'uydurmaca' olduğunu ifade etti.

'SURİYE ORDUSUNUN KLOR GAZI KULLANMASINA GEREK YOK'

lintseviç "Suriye hükümet güçlerinin İdlib'deki teröristleri temizlemesi için klor gazı kullanmasına gerek yok. Teröristlerin sonu geldi. Bir gün önce ya da bir gün sonra onları durdurmanın bir farkı yok" dedi.

'SAVAŞ SAVAŞTIR'

Klintseviç ayrıca, olası bir saldırıyla ilgili "Savaş savaştır, savaşta her şey mümkündür. Suriye'deki Rus güçleri her türlü gelişmeye hazır" dedi.

Wall Street Journal'in haberinde İdlib'de teröristlere karşı operasyonunda klor gazı kullanması durumunda Washington'ın Suriye ordusunu vurabileceği belirtildi. Haberde, ABD güçlerinin, Suriye'deki Rus ve İran güçlerini de hedef alabileceği kaydedildi.

Haberde, Pentagon'un askeri seçenekleri değerlendirdiğini, Trump'ın ise henüz nasıl bir karşılık verileyeceği ya da Rus ve İran güçlerinin hedef alınması konusunda bir karar almadığı belirtildi.

Habere göre, Washington, klor gazı kullanımının ABD'nin Suriye ordusunu vurmasını gerektirip gerektirmeyeceği konusunda da henüz net bir karar almış değil. Ancak böyle bir durumda hükümet güçlerine maksimum düzeyde zarar verilmesi için Rus hava savunma sistemlerine bir saldırı olasılığı düşünülebilir.

D 100 Karayolunda kaza: Sürücü sıkıştığı araçtan 1,5 saatte çıkarılabildi D 100 Karayolunda kaza: Sürücü sıkıştığı araçtan 1,5 saatte çıkarılabildi

Otomobil ile otobüsün çarpışma anı kamerada Otomobil ile otobüsün çarpışma anı kamerada

Antalya'daki cinayetin zanlısı Konya'da menfezde yakalandı Antalya'daki cinayetin zanlısı Konya'da menfezde yakalandı

TSK'dan ''KIŞ-2019'' Tatbikatı TSK'dan "KIŞ-2019" Tatbikatı

'100'ün üzerinde komiser yardımcısı tutuklandı' '100'ün üzerinde komiser yardımcısı tutuklandı'

Mavi bereliler terörist inini imha etti Mavi bereliler terörist inini imha etti

DSP'nin Ankara adayı belli oldu DSP'nin Ankara adayı belli oldu

Üniversiteli genç kızdan acı haber Üniversiteli genç kızdan acı haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Emek tanzim satış noktasına Bursalılar büyük ilgi gösterdi  Emek tanzim satış noktasına Bursalılar büyük ilgi gösterdi

CHP Nilüfer Belediye Başkan Adayı Erdem ''Merhaba Nilüfer'' dedi CHP Nilüfer Belediye Başkan Adayı Erdem "Merhaba Nilüfer" dedi

Bursa'da Bozbey'den ruhsat açıklaması Bursa'da Bozbey'den ruhsat açıklaması

İstanbul'da silahla başından vurulan kişi ağır yaralandı İstanbul'da silahla başından vurulan kişi ağır yaralandı

Bursa İznik Müzesi'nin 7 yıldır kapalı olmasına tepki Bursa İznik Müzesi'nin 7 yıldır kapalı olmasına tepki