ABD'nin çelik hamlesi ne kadar maliyet getirecek?

ABD'nin çelik hamlesi ne kadar maliyet getirecek?

ABD'nin Türkiye'den çelik ithalatına getirdiği ilave vergi ton başına 90-100 dolar maliyet artışı yaratacak.

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, ABD'nin Türkiye'den ithal edilen çeliğe uyguladığı vergiyi yüzde 50'ye yükseltmesinin ton başına 90-100 dolarlık maliyet artışı anlamına geldiğini belirterek, bu maliyetlerle Türk çeliğinin ABD'deki fiyat avantajını kaybedeceğini söyledi.

Aslan, bu doğrultuda Türkiye'nin ABD'ye yapacağı çelik ihracatında yılın ilk yarısında yaşanan sert düşüşe benzer bir ihracat kaybı riski bulunduğunu belirtti.

ÇİB verilerine göre, ABD 2017 yılında 1.83 milyon ton ile Türk çelik sektörünün en büyük ihracat pazarı konumundaydı. İlave gümrük vergilerinin ardından ABD Türk çeliğinin ihracat pazarları arasında 3. sıraya gerilerken; yılın ilk yarısında ABD'ye yapılan ihracat da yarı yarıya düştü.

ABD, 13 Ağustos'tan geçerli olmak üzere Türkiye'ye yönelik olarak çelik ve alüminyumdaki gümrük vergilerini iki katına çıkardı. Buna göre, ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı gümrük vergisi alüminyumda yüzde 20'ye, çelikte yüzde 50'ye yükseldi.

ABD, 23 Mart'ta Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere çelikte 25, alüminyuma yüzde 10 ilave gümrük vergisi uygulamaya başlamış, bazı ülkelere ise istisna getirmişti. İlave vergiye maruz kalan Türk çeliği yılın ilk yarısında rekabet avantajını kaybetmiş ve ABD'ye ihracatta sert düşüş yaşamıştı.

Ancak ABD'nin Haziran ayında Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika'ya tanıdığı muafiyeti kaldırması ve tüm ülkelere eşit oranda vergi uygulamaya başlamasıyla birlikte Türkiye kaybettiği pazarı geri kazanmaya başlamıştı.

Aslan, söz konusu verginin yüzde 50'ye çıkarılmasının etkisi ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "İlave verginin ton başına 90-100 dolar ilave maliyet getireceğini hesaplıyoruz... Bu durumda Türk çeliği ABD pazarındaki rekabet avantajını da kaybediyor" dedi.

"İlk yarıdakine benzer bir düşüş olabilir"

Aslan, ABD'ye ihracatta ne kadarlık bir kayıp yaşanabileceği ile ilgili soru üzerine ise, "Yılın ilk yarısında gördüğümüz düşüşe benzer bir kayıp olabilir" dedi.

Aslan, birlik olarak ABD'nin bu kararına karşı herhangi bir hukuki süreç başlatmalarının ise söz konusu olmadığını belirterek, "Birlik olarak herhangi bir dava açmak gibi bir düşüncemiz yok. Avukatlarımız konuyu araştırdı. Daha önce yine bu konuyla ilgili olarak Rusya'nın ABD'ye açmış olduğu davada Rusya haksız bulunmuş. Bizim bu durumda dava açmamız boşa kürek çekmek olacak. Ancak Türkiye Dünya Ticaret Örgütü'ne başvuru yapacaktır" dedi.

Basında yer alan haberlerde, ilave vergi uygulaması nedeniyle ÇİB'in Uluslararası Ticaret Mahkemesi'ne başvuracağı yönünde haberler yer almıştı.

Bursa'da deprem oldu! Bursa'da deprem oldu!

Ünlü oyuncu Melek Baykal hastaneye kaldırıldı Ünlü oyuncu Melek Baykal hastaneye kaldırıldı

 Reyhanlı bombacısı Yusuf Nazik tutuklandı Reyhanlı bombacısı Yusuf Nazik tutuklandı

Mavi listedeki terörist öldürüldü Mavi listedeki terörist öldürüldü

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Bekliyoruz ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Bekliyoruz

3 kişiyi öldürmekten cezaevine giren şahıs, bu kez karısını ve çocuğunu katletti  3 kişiyi öldürmekten cezaevine giren şahıs, bu kez karısını ve çocuğunu katletti

Suriyelilerin yüzde 92'si ayrımcılığa uğradıklarını düşünüyor Suriyelilerin yüzde 92'si ayrımcılığa uğradıklarını düşünüyor

Bursa'da satılık Cami elde kaldı, dernek başkanı 10 lira kampanyası başlattı Bursa'da satılık Cami elde kaldı, dernek başkanı 10 lira kampanyası başlattı

Mesut Demir; <br /> Bursa'da Fetö'nün hastanesiydi, şimdi... Mesut Demir;
Bursa'da Fetö'nün hastanesiydi, şimdi...

Başkan Aktaş; ''Bursa'daki firmalarımızla gurur duyuyoruz'' Başkan Aktaş; "Bursa'daki firmalarımızla gurur duyuyoruz"

Sedanur Güzel soruşturmasında flaş gelişme! Sedanur Güzel soruşturmasında flaş gelişme!

Zamları böyle protesto etti Zamları böyle protesto etti

Ataşehir'de karı-koca birbirlerini bıçakladı Ataşehir'de karı-koca birbirlerini bıçakladı

İnternet randevusu kötü bitti! İnternet randevusu kötü bitti!

Dolmuşta taciz! ''Eve gidip ne yapacsaksın, gel...'' Dolmuşta taciz! "Eve gidip ne yapacsaksın, gel..."