ABD izin verdi, Japonya hemen başladı!

ABD izin verdi, Japonya hemen başladı!

ABD yaptırımlardan muafiyet elde eden 8 ülkeden biri Japonya, İran'dan petrol ithalatına devam edeceğini duyurdu.

Japonya'nın Mainichi gazetesinde yer alan habere göre, Japonya  Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko,  başkent Tokyo'da düzenlediği  basın toplantısında gazetecilerin ABD'nin İran'a yaptırımlarıyla ilgili  sorularına yanıt verdi.

Japon şirketlerin ABD yaptırımları nedeniyle İran'dan petrol  sevkiyatlarını askıya aldığını hatırlatan Seko, yaptırımlardan muafiyet alınması  sonucunda şirketlerin Tahran'dan petrol ithalatına yeniden başlamayı  planladıklarını duyurdu.

Her şirketin konuyla ilgili kendi kararını vereceğini belirten Seko,  "Bu muafiyet kararına dayanarak, şirketler büyük olasılıkla İran'dan ham petrol  ithalatına yeniden başlayacak." dedi.

Japon bakan, ülkesinin İran'dan petrol ithalatının miktarı hakkında  ise bilgi vermekten kaçındı.

Öte yandan Japonya'nın en büyük enerji şirketlerinden JXTG Nippon  Petrol ve Enerji Şirketi, tedarikçilerin çeşitlendirilmesi ve ekonomik verimlilik  açısından İran'dan ithalata yeniden başlamayı düşündüklerini duyurdu.

ABD, dün itibarıyla devreye giren yaptırım paketinin ikinci aşaması  kapsamında 50 İran bankası ile 700'den fazla şirket ve kişiyi yaptırım listesine  eklemişti.

ABD yönetimi, Türkiye, Güney Kore, İtalya, Yunanistan, Çin, Tayvan,  Hindistan ve Japonya'nın en az 180 gün daha İran ile ticaret yapmasına izin  verdiklerini belirtmişti.Yaptırımlardan muafiyet elde edebilmek için uzun süre ABD'li yetkililerle görüşmelerini sürdüren Japonya, haziran ayında İran'dan günlük 183 bin varil petrol ithal ederken eylülde bu rakamı 43 bin varile kadar düşürmüştü. Japonya, Ekim'de İran'dan petrol sevkiyatlarını tamamen durdurmuştu.

İstanbul'da 3 işçinin cansız bedeni bulundu İstanbul'da 3 işçinin cansız bedeni bulundu

Ev yangınında anne ile oğlu öldü Ev yangınında anne ile oğlu öldü

Midibüs alev topuna döndü, yolcular canını son anda kurtardı Midibüs alev topuna döndü, yolcular canını son anda kurtardı

Bozbey'den İYİ Parti ve Saadet Parti Bursa İl Teşkilatlarına ziyaret Bozbey'den İYİ Parti ve Saadet Parti Bursa İl Teşkilatlarına ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fazıl Say'ın konserine katıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fazıl Say'ın konserine katıldı!

Karda donmuş halde bulunan köpek yürekleri sızlattı  Karda donmuş halde bulunan köpek yürekleri sızlattı

Bursa İnegöl'de sis kabusu, görüş mesafesi sıfıra düştü! Bursa İnegöl'de sis kabusu, görüş mesafesi sıfıra düştü!

Boğazına cisim kaçan bebek boğulma tehlikesi geçirdi Boğazına cisim kaçan bebek boğulma tehlikesi geçirdi

Takla atan otomobilin sürücüsü ölümden döndü Takla atan otomobilin sürücüsü ölümden döndü

Amasya'da polis memuru intihar etti Amasya'da polis memuru intihar etti

Didem Uslu cinayetinde yeni gelişme Didem Uslu cinayetinde yeni gelişme