ABD izin verdi, Japonya hemen başladı!

ABD izin verdi, Japonya hemen başladı!

ABD yaptırımlardan muafiyet elde eden 8 ülkeden biri Japonya, İran'dan petrol ithalatına devam edeceğini duyurdu.

Japonya'nın Mainichi gazetesinde yer alan habere göre, Japonya  Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko,  başkent Tokyo'da düzenlediği  basın toplantısında gazetecilerin ABD'nin İran'a yaptırımlarıyla ilgili  sorularına yanıt verdi.

Japon şirketlerin ABD yaptırımları nedeniyle İran'dan petrol  sevkiyatlarını askıya aldığını hatırlatan Seko, yaptırımlardan muafiyet alınması  sonucunda şirketlerin Tahran'dan petrol ithalatına yeniden başlamayı  planladıklarını duyurdu.

Her şirketin konuyla ilgili kendi kararını vereceğini belirten Seko,  "Bu muafiyet kararına dayanarak, şirketler büyük olasılıkla İran'dan ham petrol  ithalatına yeniden başlayacak." dedi.

Japon bakan, ülkesinin İran'dan petrol ithalatının miktarı hakkında  ise bilgi vermekten kaçındı.

Öte yandan Japonya'nın en büyük enerji şirketlerinden JXTG Nippon  Petrol ve Enerji Şirketi, tedarikçilerin çeşitlendirilmesi ve ekonomik verimlilik  açısından İran'dan ithalata yeniden başlamayı düşündüklerini duyurdu.

ABD, dün itibarıyla devreye giren yaptırım paketinin ikinci aşaması  kapsamında 50 İran bankası ile 700'den fazla şirket ve kişiyi yaptırım listesine  eklemişti.

ABD yönetimi, Türkiye, Güney Kore, İtalya, Yunanistan, Çin, Tayvan,  Hindistan ve Japonya'nın en az 180 gün daha İran ile ticaret yapmasına izin  verdiklerini belirtmişti.Yaptırımlardan muafiyet elde edebilmek için uzun süre ABD'li yetkililerle görüşmelerini sürdüren Japonya, haziran ayında İran'dan günlük 183 bin varil petrol ithal ederken eylülde bu rakamı 43 bin varile kadar düşürmüştü. Japonya, Ekim'de İran'dan petrol sevkiyatlarını tamamen durdurmuştu.

Bursa'da facianın eşiğinden dönüldü Bursa'da facianın eşiğinden dönüldü

Bursa'da su kesintisi Bursa'da su kesintisi

Meteoroloji uyarı üstüne uyarı yayınlıyor! Hem sel hem buzlanma var Meteoroloji uyarı üstüne uyarı yayınlıyor! Hem sel hem buzlanma var

Osmaniye'de belediye başkanına silahlı saldırı Osmaniye'de belediye başkanına silahlı saldırı

Maskeli iki grup çatıştı Maskeli iki grup çatıştı

Yeğeninin evini yaktı! Yeğeninin evini yaktı!

Antalya'da 'spin' ve 'drift'e 115 bin lira ceza Antalya'da 'spin' ve 'drift'e 115 bin lira ceza

Bin 400 yıllık kilise ot ve saman deposu olarak kullanılıyor Bin 400 yıllık kilise ot ve saman deposu olarak kullanılıyor

Bursa'da korku dolu anlar! Otobüs durağında intihar girişimi Bursa'da korku dolu anlar! Otobüs durağında intihar girişimi

Kılıçdaroğlu - Akşener görüşmesi sona erdi Kılıçdaroğlu - Akşener görüşmesi sona erdi

Bursa'da bebeğin boğazına 50 kuruş takıldı Bursa'da bebeğin boğazına 50 kuruş takıldı

Hukuk İşleri Müdürü evinde ölü bulundu Hukuk İşleri Müdürü evinde ölü bulundu

Terör örgütüne bir darbe daha! Son dört günde 57 terörist öldürüldü Terör örgütüne bir darbe daha! Son dört günde 57 terörist öldürüldü

Ünlü Youtuber Emre Özkan ve kız arkadaşı yangında öldü Ünlü Youtuber Emre Özkan ve kız arkadaşı yangında öldü