ABD, Esed rejimi ve Rusya'nın 'kimyasal silah' iddiasını yalanladı

ABD, Esed rejimi ve Rusya'nın 'kimyasal silah' iddiasını yalanladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Beşşar Esed rejimi ve Rusya'nın "Suriye'deki muhalif grupların kimyasal saldırı yaptığı" iddiasının yalanlayarak, Moskova'yı sahte kimyasal saldırı iddiaları uydurarak gerçekleri saklamaya çalışmakla suçladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Robert Palladino, Suriye'nin  Halep şehrinde yapıldığı iddia edilen kimyasal saldırılara ilişkin yazılı  açıklama yaptı.

Palladino, açıklamasında, Esad rejimi ve Rusya'nın, muhalif grupların  Halep'in kuzeybatısında kimyasal saldırı yaptığı iddiasının doğru olmadığını  belirtirken, "ABD bu söylemi kesin bir şekilde reddederken, rejim yanlısı  güçlerin 24 Kasım'da Halep'te sivillere yönelik muhtemelen göz yaşartıcı gaz  kullandığına ilişkin sağlam bilgilere sahiptir." değerlendirmesini yaptı.

"İdlib'de sağlanan ateşkes baltalanıyor"

Moskova ve Şam'ın bu tarz iddialarla İdlib'de sağlanan ateşkes  anlaşmasını baltalamaya çalıştığına da dikkat çeken Palladino, "ABD, bu iddiaları  şiddetle reddetmektedir." ifadesini kullandı.

Palladino, saldırı bölgesini kontrol altında tutan rejim yanlısı  yetkililerin, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OCPW)  tarafından düzgün  bir araştırma yapılmadan örnek uydurma ve alanı tahrif etmesinden endişeli  olduklarının da altını çizdi.

Ayrıca Palladino, "Rusya ve Esed rejimini, şüpheli saldırı bölgesinde  değişiklikler yapmamaları konusunda uyarıyoruz ve bağımsız müfettişlerin  güvenliğini sağlamalarını böylelikle sorumluların mesul tutulabilmesi için onları  uyarmasını istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Esed rejimi kimyasal saldırılar için muhalifleri suçlamıştı

Esed rejimi ve destekçisi Rusya, Esed ordusu kontrolündeki Halep'in El  Halidiye mevkisine 24 Kasım'da kimyasal silah saldırısı yapıldığını duyurmuş ve  100'den fazla sivilin etkilendiğini öne sürmüştü.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcülüğü de İdlib gerginliği azaltma  bölgesinden rejim kontrolündeki Halep'in kuzeybatı kırsalına saldırı  düzenlendiğini iddia etmişti. Sözcülük, klor gazı kullanılan saldırının rejim  karşıtı silahlı grup Heyet Tahrir Şam'ın kontrolündeki yerleşim birini El  Buraykat'tan 120 milimetrelik havan topları kullanılarak yapıldığını savunmuştu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan Mustafa Bozbey'e vakıf ve proje eleştirisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan Mustafa Bozbey'e vakıf ve proje eleştirisi

Bursa'da tekme tokat muhtarlık kavgası kamerada Bursa'da tekme tokat muhtarlık kavgası kamerada

Bursa'da protokolün ateşle imtihanı Bursa'da protokolün ateşle imtihanı

Irak'ta tekne faciası: 40 ölü Irak'ta tekne faciası: 40 ölü

Mehmet Ali Ekmekçi; <br /> İttifaka ihtiyaç yok ama... Mehmet Ali Ekmekçi;
İttifaka ihtiyaç yok ama...

Bursa Başsavcı Vekili Özel, son yolculuğuna uğurlandı Bursa Başsavcı Vekili Özel, son yolculuğuna uğurlandı

Bursa'da abi kardeş kavgasında kan aktı Bursa'da abi kardeş kavgasında kan aktı

Ruhsatsız maden ocağında göçük: 1 ölü Ruhsatsız maden ocağında göçük: 1 ölü

Pes dedirten olay! Uçakta öyle bir şey yaptı ki... Pes dedirten olay! Uçakta öyle bir şey yaptı ki...

Bursa'da seyir halindeki otomobil alev alev yandı Bursa'da seyir halindeki otomobil alev alev yandı

E-Devlet üzerinden 5 yeni hizmet daha yapılabilecek E-Devlet üzerinden 5 yeni hizmet daha yapılabilecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Bursaspor, Atatürk Stadı'nda yaşatılacak Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Bursaspor, Atatürk Stadı'nda yaşatılacak