ABD'den 'Cemal Kaşıkçı' açıklaması

ABD'den 'Cemal Kaşıkçı' açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, kayıp Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın durumuna ilişkin Suudi Arabistan yönetiminden detaylı ve şeffaf bir soruşturma istediklerini ifade etti.

Nauert, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin  sorularını yanıtladı.

Kendisine yöneltilen Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın akıbetine yönelik  sorulara detaylı cevap vermeyen sözcü Nauert, "Ne olduğunu bilmiyoruz ve  (Kaşıkçı'ya) ne olabileceği konusunda herhangi bir yargıya varmak istemiyoruz."  dedi.

Heather Nauert, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun konuya dair Suudi  Arabistan yönetimini aradığını hatırlatarak, "Görüşme özel ve diplomatik olduğu  için herhangi bir detay veremem ama Suudi Arabistan'dan duruma ilişkin detaylı ve  şeffaf bir soruşturma istendi." diye konuştu.

Nauert ayrıca, Dışişleri Bakanlığının Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasına  ilişkin açıklama yapmak için neden beklediği sorusuna ise bazen kamusal  açıklamalar yerine diplomatik ve özel görüşme yollarını tercih ettiklerini dile  getirdi.

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine  büyük katkıda bulunan ve Ortadoğu'nun en etkin gazetecilerinden biri olarak  bilinen Washington Post Yazarı Kaşıkçı, 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul  Başkonsolosluğuna gitmiş, kendisinden bir daha haber alınamamıştı.

İSRAİL'DE TUTUKLANAN AMERİKAN VATANDAŞI

Öte yandan Heather Nauert'e, İsrailli yetkililerin, İsrail'i boykot  hareketine destek verdiği gerekçesiyle ABD vatandaşı ve öğrenci vizesi bulunan  Lara Alkasım'a önce ülkeye giriş izni vermemesi ve daha sonra tutuklamasına  yönelik yorumu da soruldu.

Nauert, "Bir kişinin veya bir Amerikalının ülkeye alınıp alınmaması ya  da tutuklanması tamamen İsrail veya başka bir ülkenin kararıdır. Bu konuya dair  başka bir yorumum yok." cevabını verdi.

Dedesi Filistinli olan ve ABD'de yaşayan Alkasım, Kudüs İbrani  Üniversitesinde yüksek lisans yapmak amacıyla Miami şehrindeki İsrail  konsolosluğundan aldığı öğrenci vizesiyle geçen hafta salı günü İsrail'e  gitmişti. Ancak İsrailli yetkililer ülkeye giriş izni vermediği Lara Alkasım'ı,  bir haftadır başkent Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı'nda gözaltında tutuyor.

KUZEY KORE İLE ORTAK ÇALIŞMA GRUBU

Heather  Nauert, Bakan Pompeo'nun pazar günü Pyonyang'da Kuzey Kore  lideri Kim Jong-un'la yaptığı görüşmeye de değindi.

İkilinin, Singapur'da imzalanan anlaşmanın dört ayağını hayata  geçirmek adına çalışma gruplarını yönlendirme konusunda mutabık kaldıklarını  belirten Nauert, Kim'in, bazı müfettişleri nükleer silah üretim tesislerinin  sökümünü takip etmek üzere ülkeye davet ettiğini de açıkladı.

Trump ile Kim 12 Haziran'da Singapur'da bir araya gelmiş, zirvenin  ardından iki lider Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması, her iki  ulusun isteği doğrultusunda ikili ilişkiler, bölgede kalıcı barışın sağlanması ve  Kore Savaşı'nda ölen ABD'li askerlere ait kalıntıların ABD'ye teslimi konularında  anlaşmaya varmıştı.

İlerleyen haftalarda iki ülke arasındaki ılımlı diplomasi havası  bozulmaya başlamış, ABD tarafı Kuzey Kore'yi nükleer programından vazgeçmemekle  suçlamıştı.

Rehabilitasyon merkezinde 10 yaşındaki çocuğa 'darp' iddiası Rehabilitasyon merkezinde 10 yaşındaki çocuğa 'darp' iddiası

Karı-kocanın hışmına uğradı! Karı-kocanın hışmına uğradı!

Durakta bekleyen insanların üzerine ateş açıldı: 6 yaralı Durakta bekleyen insanların üzerine ateş açıldı: 6 yaralı

ABD'li önemli isim noktayı koydu: Selman... ABD'li önemli isim noktayı koydu: Selman...

Kamyonet, sebze yüklü kamyon ile çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı Kamyonet, sebze yüklü kamyon ile çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı

Eski güzellik kraliçesi, 13 yaşındaki kızının bekaretini satışa çıkardı Eski güzellik kraliçesi, 13 yaşındaki kızının bekaretini satışa çıkardı

Korkunç! Karısını ve 4 çocuğunu... Korkunç! Karısını ve 4 çocuğunu...

Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 6 yaralı Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 6 yaralı

MHP 152 belediye başkan adayını açıkladı MHP 152 belediye başkan adayını açıkladı

Bursa'da 80 yaşındaki adam karısının boğazını kesti Bursa'da 80 yaşındaki adam karısının boğazını kesti

Mehmet Ali Ekmekçi; <br /> Bursaspor'un ruhuna Mevlüt okundu... Mehmet Ali Ekmekçi;
Bursaspor'un ruhuna Mevlüt okundu...

Öldürdüğü eşine, mezar kazıp fotoğrafını göndermiş! Öldürdüğü eşine, mezar kazıp fotoğrafını göndermiş!

Doçent cinayetinde sır perdesi aralanıyor Doçent cinayetinde sır perdesi aralanıyor

Bursa'da kayakçıları tipi bile durduramadı Bursa'da kayakçıları tipi bile durduramadı