ABD'de skandal iddia!

ABD'de skandal iddia!

ABD'nin, Meksika sınırında yaşayan İspanyol kökenli vatandaşlarının pasaportlarını, doğum belgelerinin sahte olduğu gerekçesiyle iptal ettiği ileri sürüldü.

ABD'de yayın yapan Washington Post gazetesinin haberine göre, Trump  yönetimi,Meksika sınırında yaşayan İspanyol kökenli kişilerin ABD'de  doğduklarına dair belgelerinin sahte olabileceği gerekçesiyle pasaportlarını  iptal etmeye başladı.

Dışişleri Bakanlığı, her ne kadar pasaport başvuruları prosedürlerinin  değiştirilmediğini açıklasa da Washington Post'un mülakat yaptığı kişi ve  hukukçular ise durumun tam tersi olduğunu belirtti.

 

ABD'de 1950'lerden 1990'lı yıllara kadar çok sayıda ebe ve doktorun,  Teksas-Meksika sınır hattındaki birçok bebeğe Meksika'da doğmuş olmalarına rağmen  ABD'de doğmuş gibi belge verdiğini tespit etmişti. George Bush ve Barack Obama  yönetimleri döneminde Teksas'ın Rio Grande Valley bölgesinde ebelerin sağladığı  doğum belgeleriyle ABD pasaportu verilmesi kaldırılmıştı.

2009'da bu uygulamaya son verilmiş, pasaportları reddedilenlerin  sayısı azalmıştı.

Öte yandan, Donald Trump yönetiminde pasaport redlerinin önemli  miktarda arttığı ve hayatları boyunca ABD'de yaşayan, çalışan, oy veren kişilerin  ülkeye giriş çıkışta sorunlar yaşadığı belirtiliyor.

Houston'da savcı olarak çalışan Jennifer Correro, Washington Post'a  yaptığı açıklamada, "Pasaportu iptal edildiği için yargı yoluna giden kişilerin  sayısında ciddi miktarda artış gözlüyoruz." ifadesini kullandı.

Dünyada bir ilk olacak! Suriyeli sığınmacı kadınlarla hazırladı Dünyada bir ilk olacak! Suriyeli sığınmacı kadınlarla hazırladı

Erbaş: Sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız Erbaş: Sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız

Başkan Bozbey'den Orhangazi'de gövde gösterisi Başkan Bozbey'den Orhangazi'de gövde gösterisi

AVM bir anda karıştı... Ortalık savaş alanına döndü AVM bir anda karıştı... Ortalık savaş alanına döndü

Canlı yayında yaptığı enişte itirafı ağızları açık bıraktı! Canlı yayında yaptığı enişte itirafı ağızları açık bıraktı!

Üniversite binası çöktü! Onlarca kişi enkaz altında Üniversite binası çöktü! Onlarca kişi enkaz altında

Akar: Güvenli bölgenin emniyetini Türkiye sağlamalı Akar: Güvenli bölgenin emniyetini Türkiye sağlamalı

Serkan Yetişmişoğlu; <br /> Yusuf Yusuf! Serkan Yetişmişoğlu;
Yusuf Yusuf!

Aybaba: Zor bir sürece girdik Aybaba: Zor bir sürece girdik

Havalimanında güvenlik aranmasına engel olana 2 bin 832 TL ceza Havalimanında güvenlik aranmasına engel olana 2 bin 832 TL ceza

24 binaya tahliye kararı... Sokak kapatıldı 24 binaya tahliye kararı... Sokak kapatıldı