ABD'de skandal iddia!

ABD'de skandal iddia!

ABD'nin, Meksika sınırında yaşayan İspanyol kökenli vatandaşlarının pasaportlarını, doğum belgelerinin sahte olduğu gerekçesiyle iptal ettiği ileri sürüldü.

ABD'de yayın yapan Washington Post gazetesinin haberine göre, Trump  yönetimi,Meksika sınırında yaşayan İspanyol kökenli kişilerin ABD'de  doğduklarına dair belgelerinin sahte olabileceği gerekçesiyle pasaportlarını  iptal etmeye başladı.

Dışişleri Bakanlığı, her ne kadar pasaport başvuruları prosedürlerinin  değiştirilmediğini açıklasa da Washington Post'un mülakat yaptığı kişi ve  hukukçular ise durumun tam tersi olduğunu belirtti.

 

ABD'de 1950'lerden 1990'lı yıllara kadar çok sayıda ebe ve doktorun,  Teksas-Meksika sınır hattındaki birçok bebeğe Meksika'da doğmuş olmalarına rağmen  ABD'de doğmuş gibi belge verdiğini tespit etmişti. George Bush ve Barack Obama  yönetimleri döneminde Teksas'ın Rio Grande Valley bölgesinde ebelerin sağladığı  doğum belgeleriyle ABD pasaportu verilmesi kaldırılmıştı.

2009'da bu uygulamaya son verilmiş, pasaportları reddedilenlerin  sayısı azalmıştı.

Öte yandan, Donald Trump yönetiminde pasaport redlerinin önemli  miktarda arttığı ve hayatları boyunca ABD'de yaşayan, çalışan, oy veren kişilerin  ülkeye giriş çıkışta sorunlar yaşadığı belirtiliyor.

Houston'da savcı olarak çalışan Jennifer Correro, Washington Post'a  yaptığı açıklamada, "Pasaportu iptal edildiği için yargı yoluna giden kişilerin  sayısında ciddi miktarda artış gözlüyoruz." ifadesini kullandı.

Elazığ'da midibüs şarampole uçtu! Çok sayıda yaralı var... Elazığ'da midibüs şarampole uçtu! Çok sayıda yaralı var...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan: 2019'da başlamayı planlıyoruz Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan: 2019'da başlamayı planlıyoruz

3 yaşındaki çocuktan çok acı haber 3 yaşındaki çocuktan çok acı haber

FETÖ'cü Gözegir Türkiye'ye getirildi FETÖ'cü Gözegir Türkiye'ye getirildi

Bursa'da 'Uyuşturucu kullanma' diye uyaran ağabeyini vurdu! Bursa'da 'Uyuşturucu kullanma' diye uyaran ağabeyini vurdu!

Bakan Albayrak: Pozitif bir haftayı bitirdik! Bakan Albayrak: Pozitif bir haftayı bitirdik!

Cinsel ilişkide aşırı şiddet feci sonla bitti! Cinsel ilişkide aşırı şiddet feci sonla bitti!

Bursa'da AK Parti Kadın Kolları Başkanı'nın cipine çarpan motosikletli yaralandı Bursa'da AK Parti Kadın Kolları Başkanı'nın cipine çarpan motosikletli yaralandı

Şırnak'tan kahreden haber: 1 şehit, 4 yaralı Şırnak'tan kahreden haber: 1 şehit, 4 yaralı

AK Parti Bursa İl Başkanı Salman'dan aday adaylığı açıklaması AK Parti Bursa İl Başkanı Salman'dan aday adaylığı açıklaması

Sabah ezanı saatleri değişti Sabah ezanı saatleri değişti

Bursa'da uyuşturucuyu çoğaltamadan yakalandılar Bursa'da uyuşturucuyu çoğaltamadan yakalandılar