'ABD 17 yıl boyunca yanlış bilgi paylaşmış'

'ABD 17 yıl boyunca yanlış bilgi paylaşmış'

New York Times gazetesi, ABD'li yetkililerin, Afganistan'da 17 yıldır sahadaki durum konusunda yanlış bilgiler içeren raporlar yayımladığını ileri sürdü.

New York Times'ın haberinde, ABD'li yetkililerin, 2001 yılından bu  yana Afganistan'daki durumun ilerleyişine dair abartılı ve yanlış raporlar  yayımlayarak kamuoyunu yanlış yönlendirdiği belirtildi.

ABD'nin, Afgan hükümetinin ülkenin yüzde 56'sını kontrol altında  tuttuğunu ileri sürdüğüne işaret edilen haberde, bunun aksine hükümetin sadece  yüzde 29'luk bir kısmı kontrol ettiği kaydedildi.

Afganistan'daki çatışmalarda 2 bin 200 ABD askerinin öldüğüne ve  ABD'nin Talibanla mücadele ve ülkeyi yeniden inşa etmek için 840 milyar dolar  harcadığına işaret edilen haberde, bu rakamın İkinci Dünya Savaşı'nın ardından  Avrupa'nın yeniden inşası için Marshall Planı çerçevesinde harcanan rakamdan daha  fazla olduğu vurgulandı.

Bu yatırımın ABD'lilerin tepkisini çektiğine, bu nedenle de ABD  hükümetinin Taliban'ın yenildiği şeklinde bir tablo çizdiğine değinilen haberde,  halka yansıtılanın aksine, 2017'den bu yana Taliban'ın ABD'nin işgalinden beri en  fazla Afgan toprağını elinde tuttuğu belirtildi.

Haberde, ABD'nin sadece savaşın ilerleyişi konusunda değil,  Afganistan'daki yaşam koşulları konusunda da yanlış bilgiler paylaşıldığı  belirtildi.

ABD hükümetinin 2010'da yayımladığı bir raporda, Afganların ortalama  yaşam süresinin 63 olduğunun belirtildiğine dikkati çekilen haberde, Dünya Sağlık  Örgütü'nün (DSÖ) 2009'daki raporunda bu ülkede ortalama yaşam süresini 48 olarak  verdiği, küçük yaştaki çocukların ölüm oranının yüksek olduğu bilgisini  paylaştığı kaydedildi.

Ayrıca ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) geçen yılki  raporunda da Afganlıların yaşam süresinin 51 olduğunun belirtildiği aktarıldı.

Bursa'da 'gelin arabalı' soyguncu, kuyumcuyu soymaya değil, havaya ateş etmeye gelmiş Bursa'da 'gelin arabalı' soyguncu, kuyumcuyu soymaya değil, havaya ateş etmeye gelmiş

Tarih merakı Bursa'nın 700 yıllık Osmanlı köyüne yatırım yaptırdı Tarih merakı Bursa'nın 700 yıllık Osmanlı köyüne yatırım yaptırdı

Akşener: Millete sırtını dönene millet de sırtını dönecek Akşener: Millete sırtını dönene millet de sırtını dönecek

Bursa'da hastanın karnında havlu büyüklüğünde sargı bezi unutmuşlar Bursa'da hastanın karnında havlu büyüklüğünde sargı bezi unutmuşlar

Bursa'da yeni keşfedildi! 600 yaşında olduğu düşünülüyor... Bursa'da yeni keşfedildi! 600 yaşında olduğu düşünülüyor...

İç çamaşırlarıyla buz tutmuş göle atladı! İç çamaşırlarıyla buz tutmuş göle atladı!

Bursa'da silah imalathanesine şok baskın Bursa'da silah imalathanesine şok baskın

Aysın Komitgan; <br /> İbre Alinur Aktaş'a döndü Aysın Komitgan;
İbre Alinur Aktaş'a döndü

Günlük kiralık evde rezalet! İlişkiye girip canlı yayınladı Günlük kiralık evde rezalet! İlişkiye girip canlı yayınladı

Katarlı koleksiyoner iş adamı Trump'a Bursa'dan hediye aldı Katarlı koleksiyoner iş adamı Trump'a Bursa'dan hediye aldı

Bursa'da bisikletli ulaşıma destek devam ediyor Bursa'da bisikletli ulaşıma destek devam ediyor

Önce selfie çekti sonra polise teslim etti Önce selfie çekti sonra polise teslim etti

Kadın izleyiciden aldatma itirafı! ''AVM'de tanıştığım kişiyle...'' Kadın izleyiciden aldatma itirafı! "AVM'de tanıştığım kişiyle..."

Organ bağış rekortmeni Bursa'dan yeni rekor geldi Organ bağış rekortmeni Bursa'dan yeni rekor geldi

Bursa'da metamfetamin üretirken yakalandı, 'Otizm ilaçları bunlar' dedi Bursa'da metamfetamin üretirken yakalandı, 'Otizm ilaçları bunlar' dedi

Kibariye hakkında şoke eden iddia! Kibariye hakkında şoke eden iddia!