AB üyesi 8 ülkeden İdlib açıklaması

AB üyesi 8 ülkeden İdlib açıklaması

Avrupa Birliği (AB) üyesi 8 ülke, bugün toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) öncesi İdlib konusunda endişelerini dile getirerek, Türkiye ve Birleşmiş Milletlerin (BM) acil diplomatik çözüm çabalarına destek verdiklerini açıkladı.

Güvenlik Konseyi toplantısı girişinde grup adına konuşan İsveç'in BM  Daimi Temsilcisi Olof Skoog, Suriye'deki çatışmaların muhasara altında bulunan  veya göç eden milyonlarca insana zaten yeterince acı çektirdiğini belirterek,  taraflara diplomatik çözüm çağrısı yaptı.

Skoog, İdlib'e yapılacak askeri bir operasyonun bölgeyi daha da  tehlikeli hale getireceğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Suriye'nin kuzeybatısında, Suriye rejimi veRusya tarafından  arttırılan, siviller için potansiyel bir felakete dönüşebilecek askeri  hareketlilikten ciddi şekilde kaygılıyız. İdlib'e yapılacak tam ölçekli bir  askeri saldırı, bölgede yaşayan bir milyon çocuk dahil 3 milyondan fazla sivilin  hayatını tehlikeye atacak. Rejimin acımasız kuşatması ve askeri operasyonları  nedeniyle zaten yerlerinden edilen siviller de dahil olmak üzere bu yeni toplu  göçlere sebebiyet verebilir."

Skoog, Suriye'de herhangi bir kimyasal silah kullanımının da kabul  edilemez olduğunu vurguladı.

Türkiye ve BM'nin diplomatik çözüm arayışlarına destek

İdlib'in Astana süreci garantörleri tarafından askeri çatışmalardan  uzak tutulma taahhüdünün verildiği son bölge olduğunu hatırlatan Skoog, "Bu  noktaya kadar acil diplomatik çabaları için Türkiye ve BM'ye desteklerimizi açıklıyoruz." dedi.

Tahran'da yapılacak Astana görüşmeleri için de özellikle önceden  mutabık kalındığı şekilde Rusya ve İran'a ateşkese uymaları çağrısı yapan Skoog,  ülkedeki nüfus ile tıbbi ve eğitim yapılarının korunmasının, uluslararası insan  hakları çerçevesinde sürdürülebilir insani yardımların ulaşımının sağlanmasının  da Suriye rejiminin sorumluluğunda olduğunu belirtti.

Skoog, Güvenlik Konseyi üyesi AB ülkelerinin yarın BM'de insani  felaketin önlenmesi konusunda görüşlerini alıp değerlendirmeler yapmak üzere  Suriye muhalefeti ile de bir araya geleceklerini sözlerine ekledi.

İsveç'in BM Daimi Temsilcisi Skoog'un, adına açıklama yaptığı AB  ülkeleri arasında;İtalya, Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, İsveç, Belçika  ve Polonya bulunuyor.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

TIR sürücüsü yük indirirken kalp krizi geçirerek öldü TIR sürücüsü yük indirirken kalp krizi geçirerek öldü

Bursa'da master ulaşım planına muhalefetten destek Bursa'da master ulaşım planına muhalefetten destek

Bursa polisi, Fenerbahçe taraftarlarını didik didik aradı Bursa polisi, Fenerbahçe taraftarlarını didik didik aradı

Bursa'da Üniversite ve Emek metro hatları uzatılacak, yeni hatlar gelecek Bursa'da Üniversite ve Emek metro hatları uzatılacak, yeni hatlar gelecek

Kar nedeniyle 1 hafta mahsur kalan dayı-yeğen kurtarıldı Kar nedeniyle 1 hafta mahsur kalan dayı-yeğen kurtarıldı

Bursa'da abla-kardeşi öldüren zanlı cinayeti itiraf etti Bursa'da abla-kardeşi öldüren zanlı cinayeti itiraf etti

Bursa'da 3 gündür haber alınamayan genç adam her yerde aranıyor Bursa'da 3 gündür haber alınamayan genç adam her yerde aranıyor

Bursa'da özlenen tablo. İki rakip bir arada dostluk mesajı verdi Bursa'da özlenen tablo. İki rakip bir arada dostluk mesajı verdi

Görenler şaşkına döndü! Kadın kılığına girip... Görenler şaşkına döndü! Kadın kılığına girip...