AB üyesi 8 ülkeden İdlib açıklaması

AB üyesi 8 ülkeden İdlib açıklaması

Avrupa Birliği (AB) üyesi 8 ülke, bugün toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) öncesi İdlib konusunda endişelerini dile getirerek, Türkiye ve Birleşmiş Milletlerin (BM) acil diplomatik çözüm çabalarına destek verdiklerini açıkladı.

Güvenlik Konseyi toplantısı girişinde grup adına konuşan İsveç'in BM  Daimi Temsilcisi Olof Skoog, Suriye'deki çatışmaların muhasara altında bulunan  veya göç eden milyonlarca insana zaten yeterince acı çektirdiğini belirterek,  taraflara diplomatik çözüm çağrısı yaptı.

Skoog, İdlib'e yapılacak askeri bir operasyonun bölgeyi daha da  tehlikeli hale getireceğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Suriye'nin kuzeybatısında, Suriye rejimi veRusya tarafından  arttırılan, siviller için potansiyel bir felakete dönüşebilecek askeri  hareketlilikten ciddi şekilde kaygılıyız. İdlib'e yapılacak tam ölçekli bir  askeri saldırı, bölgede yaşayan bir milyon çocuk dahil 3 milyondan fazla sivilin  hayatını tehlikeye atacak. Rejimin acımasız kuşatması ve askeri operasyonları  nedeniyle zaten yerlerinden edilen siviller de dahil olmak üzere bu yeni toplu  göçlere sebebiyet verebilir."

Skoog, Suriye'de herhangi bir kimyasal silah kullanımının da kabul  edilemez olduğunu vurguladı.

Türkiye ve BM'nin diplomatik çözüm arayışlarına destek

İdlib'in Astana süreci garantörleri tarafından askeri çatışmalardan  uzak tutulma taahhüdünün verildiği son bölge olduğunu hatırlatan Skoog, "Bu  noktaya kadar acil diplomatik çabaları için Türkiye ve BM'ye desteklerimizi açıklıyoruz." dedi.

Tahran'da yapılacak Astana görüşmeleri için de özellikle önceden  mutabık kalındığı şekilde Rusya ve İran'a ateşkese uymaları çağrısı yapan Skoog,  ülkedeki nüfus ile tıbbi ve eğitim yapılarının korunmasının, uluslararası insan  hakları çerçevesinde sürdürülebilir insani yardımların ulaşımının sağlanmasının  da Suriye rejiminin sorumluluğunda olduğunu belirtti.

Skoog, Güvenlik Konseyi üyesi AB ülkelerinin yarın BM'de insani  felaketin önlenmesi konusunda görüşlerini alıp değerlendirmeler yapmak üzere  Suriye muhalefeti ile de bir araya geleceklerini sözlerine ekledi.

İsveç'in BM Daimi Temsilcisi Skoog'un, adına açıklama yaptığı AB  ülkeleri arasında;İtalya, Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, İsveç, Belçika  ve Polonya bulunuyor.

Bursa polisinden okul çevrelerindeki kıraathane ve kafelere sıkı denetim! Bursa polisinden okul çevrelerindeki kıraathane ve kafelere sıkı denetim!

Bursa İznik Gölü'nde risk seviyesinde çekilme yok Bursa İznik Gölü'nde risk seviyesinde çekilme yok

Bursa İnkaya'da otopark sorunu bitiyor Bursa İnkaya'da otopark sorunu bitiyor

AK Partili belediye başkanına saldırı! AK Partili belediye başkanına saldırı!

Anayasa Mahkemesi'nden ''genel kadın'' kararı Anayasa Mahkemesi'nden "genel kadın" kararı

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Yanık: ''Dolar arttı diye fiyat artırımına gitmedik'' Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Yanık: "Dolar arttı diye fiyat artırımına gitmedik"

Cinsiyet değiştirip sevgilisiyle evlenmek istiyor Cinsiyet değiştirip sevgilisiyle evlenmek istiyor

Bursa İl Emniyet Müdürü'nden velilere mektup Bursa İl Emniyet Müdürü'nden velilere mektup

TOKİ'nin yüze 24 indirim kampanyası başlıyor TOKİ'nin yüze 24 indirim kampanyası başlıyor

19 yıllık Adnan Oktar davasında karar çıktı 19 yıllık Adnan Oktar davasında karar çıktı

Yerli üretim logosu belli oldu Yerli üretim logosu belli oldu

'Dehşet Çiftliği' davasında flaş gelişme! 'Dehşet Çiftliği' davasında flaş gelişme!

Sevgilisine kızıp evini yaktı... O genç hakkında karar! Sevgilisine kızıp evini yaktı... O genç hakkında karar!

Katar, dev Türk gıda zincirine talip Katar, dev Türk gıda zincirine talip

Trafik canavarı Bursa'da 63 can aldı! Trafik canavarı Bursa'da 63 can aldı!

Bursa'da Demirtaş İle Avdancık mahalleleri birleşiyor! Bursa'da Demirtaş İle Avdancık mahalleleri birleşiyor!

Bursa'yı dolandıran 'Ponzi Arzu'nun mağdurları günden güne artıyor Bursa'yı dolandıran 'Ponzi Arzu'nun mağdurları günden güne artıyor