AB üyesi 8 ülkeden İdlib açıklaması

AB üyesi 8 ülkeden İdlib açıklaması

Avrupa Birliği (AB) üyesi 8 ülke, bugün toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) öncesi İdlib konusunda endişelerini dile getirerek, Türkiye ve Birleşmiş Milletlerin (BM) acil diplomatik çözüm çabalarına destek verdiklerini açıkladı.

Güvenlik Konseyi toplantısı girişinde grup adına konuşan İsveç'in BM  Daimi Temsilcisi Olof Skoog, Suriye'deki çatışmaların muhasara altında bulunan  veya göç eden milyonlarca insana zaten yeterince acı çektirdiğini belirterek,  taraflara diplomatik çözüm çağrısı yaptı.

Skoog, İdlib'e yapılacak askeri bir operasyonun bölgeyi daha da  tehlikeli hale getireceğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Suriye'nin kuzeybatısında, Suriye rejimi veRusya tarafından  arttırılan, siviller için potansiyel bir felakete dönüşebilecek askeri  hareketlilikten ciddi şekilde kaygılıyız. İdlib'e yapılacak tam ölçekli bir  askeri saldırı, bölgede yaşayan bir milyon çocuk dahil 3 milyondan fazla sivilin  hayatını tehlikeye atacak. Rejimin acımasız kuşatması ve askeri operasyonları  nedeniyle zaten yerlerinden edilen siviller de dahil olmak üzere bu yeni toplu  göçlere sebebiyet verebilir."

Skoog, Suriye'de herhangi bir kimyasal silah kullanımının da kabul  edilemez olduğunu vurguladı.

Türkiye ve BM'nin diplomatik çözüm arayışlarına destek

İdlib'in Astana süreci garantörleri tarafından askeri çatışmalardan  uzak tutulma taahhüdünün verildiği son bölge olduğunu hatırlatan Skoog, "Bu  noktaya kadar acil diplomatik çabaları için Türkiye ve BM'ye desteklerimizi açıklıyoruz." dedi.

Tahran'da yapılacak Astana görüşmeleri için de özellikle önceden  mutabık kalındığı şekilde Rusya ve İran'a ateşkese uymaları çağrısı yapan Skoog,  ülkedeki nüfus ile tıbbi ve eğitim yapılarının korunmasının, uluslararası insan  hakları çerçevesinde sürdürülebilir insani yardımların ulaşımının sağlanmasının  da Suriye rejiminin sorumluluğunda olduğunu belirtti.

Skoog, Güvenlik Konseyi üyesi AB ülkelerinin yarın BM'de insani  felaketin önlenmesi konusunda görüşlerini alıp değerlendirmeler yapmak üzere  Suriye muhalefeti ile de bir araya geleceklerini sözlerine ekledi.

İsveç'in BM Daimi Temsilcisi Skoog'un, adına açıklama yaptığı AB  ülkeleri arasında;İtalya, Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, İsveç, Belçika  ve Polonya bulunuyor.

Bursa'da korkutan yangında mahsur kalan 5 çocuk kurtarıldı Bursa'da korkutan yangında mahsur kalan 5 çocuk kurtarıldı

Yaşlı kadın yanarak can verdi, dede ve torun gözyaşlarına boğuldu Yaşlı kadın yanarak can verdi, dede ve torun gözyaşlarına boğuldu

FETÖ'nün kilit isimleri külçe altınlarla yakalandı FETÖ'nün kilit isimleri külçe altınlarla yakalandı

Yok artık! Okul müdürü böyle yakalandı Yok artık! Okul müdürü böyle yakalandı

Ulaşıma kar engeli: Araçların geçişine izin verilmiyor Ulaşıma kar engeli: Araçların geçişine izin verilmiyor

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi'nden çok konuşulacak PKK itirafı ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi'nden çok konuşulacak PKK itirafı

Bursa'da cam silen kadın, 3'üncü kattan düştü Bursa'da cam silen kadın, 3'üncü kattan düştü

Hastane otoparkında silahlı saldırı: 1 ölü, 2 yaralı Hastane otoparkında silahlı saldırı: 1 ölü, 2 yaralı

Plastikler poşetler ücretli oluyor Plastikler poşetler ücretli oluyor

Farkındalık için köpeğine ''doğum günü'' düzenledi Farkındalık için köpeğine "doğum günü" düzenledi

Okul müdürü uyuşturucudan gözaltına alındı Okul müdürü uyuşturucudan gözaltına alındı

Sağlık torbası Meclis'ten geçti Sağlık torbası Meclis'ten geçti

Bakan Soylu duyurdu: 3600 konusunda söz verdik, yerine getireceğiz Bakan Soylu duyurdu: 3600 konusunda söz verdik, yerine getireceğiz

'Trump, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesiyle ilgili talimat verdi' iddiası 'Trump, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesiyle ilgili talimat verdi' iddiası

İstanbul 6 katlı bina boşaltıldı İstanbul 6 katlı bina boşaltıldı