900 yıl öncesine ait altın sikkeler bulundu

900 yıl öncesine ait altın sikkeler bulundu

İsrail'deki antik liman kenti Kayserya'da, içerisinde 24 adet altın sikkenin bulunduğu ve gizlemek amacıyla gömüldüğü tahmin edilen bir gümüş kase keşfedildi. Kasenin sahibinin ve ailesinin Haçlı Ordusu'nun 1101 yılında Kayserya'da gerçekleştirdiği katliamda öldürüldüğü ve bu nedenle de gizlediği altınları almak için dönemediğini tahmin ediliyor.

İsrail'deki antik liman kenti Kayserya'da yapılan kazılarda, gümüş bir kasenin içerisine konulmuş halde bulunan altın paraların, 900 yıl boyunca toprağa gömülerek saklandığı düşünülüyor.

İçerisinde tek bir altın küpenin de bulunduğu 24 adet altın sikkenin, daha sonra geri çıkarılmak umudu ile birilerinden saklamak amacıyla gömüldüğü ancak gömen kişin bir daha oraya dönemediği tahmin ediliyor.

Arkeologlara, altın dolu kasenin sahibinin Haçlı Ordusu'nun 1101 yılında şehirde gerçekleştirdiği katliam sırasında ölmüş olabileceği üzerinde duruyor.

Altınların, Unesco tarafından Dünya Mirası Listesine alınması sonrası sit alanı ilan edilen liman bölgesinde gerçekleşen kazı ve koruma projesi sırasında bulunduğu aktarıldı.

11. Yüzyıl'a ait olduğu düşünülen altın paraların, Abbasi ile Fatımi İmparatorluğu döneminden kalma bir mahallede yer alan bir evin yanındaki kuyunun kenarındaki iki taşın arasında bulunduğu belirtildi.

İsrail Eski Eseler Kurumu'ndan bir arkeolog tarafından yapılan açıklamada, "Gümüş kasede bulunan altınlar, tarihin belki de en çarpıcı olaylarından biri olan, Haçlı Ordusu'nun kayserya'da yaptığı katliamın sessiz tanığı. Yazılı kaynaklara göre, 1100 ile 1118 yılları arasında Kudüs Kralı olan I. Boudouin'ın ordularının gerçekleştirdiği katliamda Kayserya halkının çoğunun yaşamını yitirmiş" ifadelerini kullandı.

'HAZİNENİN SAHİBİ ÖLDÜRÜLMÜŞ VEYA KÖLE OLARAK SATILMIŞ OLABİLİR'

Kazının direktörlerinden Dr. Peter Gendelman ve Muhammed Hatar, "Hazinenin sahibinin akıbeti hakkında mantıklı bir tahminde bulunmamız gerekirse, altınlarını gömen kişi ve ailesi katliam sırasında ölmüş ya da köle olarak satılmış olmalı bu nedenle de geri dönüp altınları alma fırsatı olamamış" yorumunda bulundular.

Son olarak keşfedilen altınların bulunduğu bölgenin yakınında, 1960 ve 1990 yıllında gerçekleştirilen kazılarda da altın ve gümüş mücevherler bulunmuştu.

Keşfedilen hazineler, İsrail'de Kudüs Müzesi'nde sergilenmekte.

Rize Emniyet Müdürlüğü'nde silah sesleri Rize Emniyet Müdürlüğü'nde silah sesleri

Uyuşturucu etkisindeki genç yolda yürüyen 4 kişiyi bıçakladı Uyuşturucu etkisindeki genç yolda yürüyen 4 kişiyi bıçakladı

Bursa'da mübaşire kafa atan sanık: Pişmanım Bursa'da mübaşire kafa atan sanık: Pişmanım

Bursa'da 74 yaşındaki kadın için ekipler seferber oldu Bursa'da 74 yaşındaki kadın için ekipler seferber oldu

Hababam'ın ünlü oyuncusuna hüzünlü veda Hababam'ın ünlü oyuncusuna hüzünlü veda

Bursa'nın dağ ilçeleri beyaza büründü Bursa'nın dağ ilçeleri beyaza büründü

Bursa'da iş kazasında hayatını kaybeden Ulu'ya veda Bursa'da iş kazasında hayatını kaybeden Ulu'ya veda

Bursa'da 19 madencinin öldüğü facianın davası Yargıtay'da Bursa'da 19 madencinin öldüğü facianın davası Yargıtay'da

3 yaşındaki Atakan yangında hayatını kaybetti 3 yaşındaki Atakan yangında hayatını kaybetti

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: 2019'a 'Osmangazi Meydanı' damgasını vuracak Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: 2019'a 'Osmangazi Meydanı' damgasını vuracak

Turist şikayetinden vazgeçti, taksici tahliye edildi Turist şikayetinden vazgeçti, taksici tahliye edildi

Emrah Serbes'in cezası onandı Emrah Serbes'in cezası onandı