900 yıl öncesine ait altın sikkeler bulundu

900 yıl öncesine ait altın sikkeler bulundu

İsrail'deki antik liman kenti Kayserya'da, içerisinde 24 adet altın sikkenin bulunduğu ve gizlemek amacıyla gömüldüğü tahmin edilen bir gümüş kase keşfedildi. Kasenin sahibinin ve ailesinin Haçlı Ordusu'nun 1101 yılında Kayserya'da gerçekleştirdiği katliamda öldürüldüğü ve bu nedenle de gizlediği altınları almak için dönemediğini tahmin ediliyor.

İsrail'deki antik liman kenti Kayserya'da yapılan kazılarda, gümüş bir kasenin içerisine konulmuş halde bulunan altın paraların, 900 yıl boyunca toprağa gömülerek saklandığı düşünülüyor.

İçerisinde tek bir altın küpenin de bulunduğu 24 adet altın sikkenin, daha sonra geri çıkarılmak umudu ile birilerinden saklamak amacıyla gömüldüğü ancak gömen kişin bir daha oraya dönemediği tahmin ediliyor.

Arkeologlara, altın dolu kasenin sahibinin Haçlı Ordusu'nun 1101 yılında şehirde gerçekleştirdiği katliam sırasında ölmüş olabileceği üzerinde duruyor.

Altınların, Unesco tarafından Dünya Mirası Listesine alınması sonrası sit alanı ilan edilen liman bölgesinde gerçekleşen kazı ve koruma projesi sırasında bulunduğu aktarıldı.

11. Yüzyıl'a ait olduğu düşünülen altın paraların, Abbasi ile Fatımi İmparatorluğu döneminden kalma bir mahallede yer alan bir evin yanındaki kuyunun kenarındaki iki taşın arasında bulunduğu belirtildi.

İsrail Eski Eseler Kurumu'ndan bir arkeolog tarafından yapılan açıklamada, "Gümüş kasede bulunan altınlar, tarihin belki de en çarpıcı olaylarından biri olan, Haçlı Ordusu'nun kayserya'da yaptığı katliamın sessiz tanığı. Yazılı kaynaklara göre, 1100 ile 1118 yılları arasında Kudüs Kralı olan I. Boudouin'ın ordularının gerçekleştirdiği katliamda Kayserya halkının çoğunun yaşamını yitirmiş" ifadelerini kullandı.

'HAZİNENİN SAHİBİ ÖLDÜRÜLMÜŞ VEYA KÖLE OLARAK SATILMIŞ OLABİLİR'

Kazının direktörlerinden Dr. Peter Gendelman ve Muhammed Hatar, "Hazinenin sahibinin akıbeti hakkında mantıklı bir tahminde bulunmamız gerekirse, altınlarını gömen kişi ve ailesi katliam sırasında ölmüş ya da köle olarak satılmış olmalı bu nedenle de geri dönüp altınları alma fırsatı olamamış" yorumunda bulundular.

Son olarak keşfedilen altınların bulunduğu bölgenin yakınında, 1960 ve 1990 yıllında gerçekleştirilen kazılarda da altın ve gümüş mücevherler bulunmuştu.

Keşfedilen hazineler, İsrail'de Kudüs Müzesi'nde sergilenmekte.

Bursa'da cesedi yakılarak ormana atılmıştı, katili 10 yıl sonra bulundu Bursa'da cesedi yakılarak ormana atılmıştı, katili 10 yıl sonra bulundu

Bursa'da şampiyon at icralık oldu Bursa'da şampiyon at icralık oldu

Bursa'da şehit çocuğuna muhteşem düğün Bursa'da şehit çocuğuna muhteşem düğün

Bursa Milletvekili Çavuşoğlu: ''Uyanık ol Bursa'' Bursa Milletvekili Çavuşoğlu: "Uyanık ol Bursa"

Benzin fiyatına 17 kuruşluk zam bekleniyor Benzin fiyatına 17 kuruşluk zam bekleniyor

Akıl sağlığı yerinde çıkan zanlıdan akılalmaz savunma! Akıl sağlığı yerinde çıkan zanlıdan akılalmaz savunma!

Bursa'da Türk vatandaşlığı bekleyen Suriyeli Samer için 'sınır dışı ve gözetim kararı' verildi Bursa'da Türk vatandaşlığı bekleyen Suriyeli Samer için 'sınır dışı ve gözetim kararı' verildi

Bursa'da İstiklal Marşı'nı okuyana börek bedava Bursa'da İstiklal Marşı'nı okuyana börek bedava

Sanata dair beklediğiniz her şey Bursa'da... O kadın boyalarla dans ediyor Sanata dair beklediğiniz her şey Bursa'da... O kadın boyalarla dans ediyor

Bursa'da ganyan bayiine dalan çocuk sürücü serbest Bursa'da ganyan bayiine dalan çocuk sürücü serbest

Mesut Demir; <br /> Bursa'nın havasına güven kalmadı! Mesut Demir;
Bursa'nın havasına güven kalmadı!

Murat Sağman; <br /> Dolar niye yükseldi Murat Sağman;
Dolar niye yükseldi

Teleferikle Bursa Uludağ'a çıkacaklara uyarı Teleferikle Bursa Uludağ'a çıkacaklara uyarı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (25 Mart 2019 Pazartesi) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (25 Mart 2019 Pazartesi)