77'lik Nezahat Teyzenin okuma azmi

77'lik Nezahat Teyzenin okuma azmi

Eskişehir'de, ilerlemiş yaşına rağmen okuma yazma azmiyle dolu olan 77 yaşındaki Nezahat Duruer'in çabası örnek oluyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan okuma yazma seferberliği, yurdun dört bir tarafında ilgiyle karşılandı. Eskişehir'de yaşayan 77 yaşındaki Nezahat Duruer isimli bir vatandaş da, seferberlik başlar başlamaz Ülkü İlkokuluna koştu. Henüz sınıf açılmamışken okul müdürü Hüseyin Çevik ile görüşerek tek kalsa bile kendisine sınıf açılmasını isteyen Duruer, şimdilerde 12 kişilik sınıfta özverisi ile kursun göz bebeği oldu. Üç kızı ve 6 torunu bulunan Nebahat Duruer, haftanın 3 günü 4 saat ders gördüğü okulda hırsı ile takdiri topluyor.

"SINIFTA BİR KİŞİ BİLE OLSAM BU KURSU BAŞLATIN" 

Okuma yazma seferberliğinin ardından kursların başlamasına adeta önayak olan Nezahat Duruer, okuma yazma bilmemesinin zorluklarını çok sık yaşadığını belirtti. Duruer, "Çocuklarım burada okudu, torunlarım burada okudu. Babam ile annem beni okutmadı. Şimdi sıra bana geldi. 77 yaşındayım okumak istiyorum. Müdürüme çıktım, o da hoşgörülü karşıladı. 'Beni bir kişi olsam bile okutacaksın' dedim. 'Tamam, baş üstüne' dedi. Allah razı olsun. Geldim, herkese de söyledim, ilan ettim. Arkadaşlarım da toplandı. Nasip kısmet olursa okuyacağız. Babam okutmadı beni, çok zengindi 'benim kızım okuyamaz, oğlanlara mektup yazar büyüyünce' deyip okutmadı beni. Bir tabela okuyamıyorum. Otobüs geçiyor acaba hangi numaraydı, acaba neydi şaşırıp kalıyorum. Birine soracak oluyorum, utanıyorum. Bu yaştan sonra merak ediyorum okuyacağım inşallah. Çok teşekkür ediyorum. Hocamız da, okulumuz da iyi" dedi. 

KIZI, ANNESİNİ 'OKULA GİDİYOR MUSUN' DİYE KONTROL EDİYOR 

Son olarak babasına sitem eden ve üniversiteye kadar okumak istediğini söyleyen Duruer, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Torunum ve kızım yardım ediyor. 'Aman anne oku' diyor. İş yerinden telefon ediyor 'anne dersine çalıştın mı, okula gidiyor musun' diye. 'Hay hay kızım tabi gidiyorum' diyorum. Nereye kadar giderse okuyacağım. Üniversiteye kadar gideceğim. Okumaktan iyi hiçbir şey yokmuş aman herkes okusun. Bizim zamanımızda yoktu bunlar, babalarımız okutmadı bizi. Altı kardeşiz biz, kardeşlerimi okuttu beni okutmadı. Okul da evimizin bitişiğindeydi." 

"ÜLKEMİZDE OKUR-YAZAR OLMAYAN İNSANIN BULUNMASI BU ÇAĞDA ÜZÜCÜ" 

Ülkü İlkokulu'ndaki okuma yazma seferberliği kapsamında açılan sınıfın öğretmenliğini yapan Banu Taşkıran ise kendisi için farklı bir ortamın olduğu halde projeyi çok önemsediğini ifade etti. Taşkıran, "Benim için farklı bir ortam oldu. Çocuklarla iletişim tabi daha farklı. Şu an muhatap olduğum kişilerin çoğu yaşça benden büyük. Biraz daha heyecanlı olduğunu söyleyebilirim. Bir de tabii ki en önemli kısmı buradaki azmi, gayreti görmek. Çünkü bu insanlar buraya gönüllü olarak geliyorlar. Ülkemizde okur-yazar olmayan insanın bulunması bu çağda üzücü bir durum. Kendilerinin de bana derste en çok sorun olarak aktardıkları şuydu, 'hocam nereye gitsek okuma yazma bilmediğimiz için birilerine sormak zorunda kalıyoruz. Hiçbir şekilde kendi işimizi kendimiz halledemiyoruz.' En basitinden bir otobüse binerken bile numaraları, sayıları bilmiyorlar. Okuyamadıkları için sürekli birilerinden yardım almak durumunda kaldıkları gibi bu tarz sorunlarının olduğunu söylediler. Bu yüzden bunun çok önemli bir proje olduğunu düşünüyorum ve önemsiyorum" şeklinde konuştu. 

"NEZAHAT TEYZE İLE BERABER ÖĞRENCİ TOPLADIK" 

Ülkü İlkokulu Müdürü Hüseyin Çevik ise, şunları aktardı: 

"Bu kursun başlamasında en büyük etkenlerden birisi de Nezahat Hanımdır. Gelip 'bir kişi de olsa bu kursa katılmak istiyorum' diye bize ısrarla belirtmesi ve bizim beraberce öğrenci toplamamız neticesinde kursu başlattık. Hala okuma yazma bilmeyen birileri var ise okulumuza bekleriz. Her zaman bu kursları açmaya hazırız. Biz onlara okuma yazma öğretmek için gerekli çalışmaları yaparız." 

Din Kültürü öğretmeni 5 kız öğrenciye tacizden tutuklandı! Din Kültürü öğretmeni 5 kız öğrenciye tacizden tutuklandı!

Stephen Hawking için lokma döküldü Stephen Hawking için lokma döküldü

İYİ Parti ilçe başkanına silahlı saldırı! İYİ Parti ilçe başkanına silahlı saldırı!

17 yaşındaki PKK'lı teröristin şoke eden sözleri! 17 yaşındaki PKK'lı teröristin şoke eden sözleri!

Türkiye silikon dudaklarıyla tanımıştı! İşte genç kızın son hali... Türkiye silikon dudaklarıyla tanımıştı! İşte genç kızın son hali...

Bursa'da otomobile çarpan motosiklet sürücüsü ölümden döndü! Bursa'da otomobile çarpan motosiklet sürücüsü ölümden döndü!

O ilde deprem korkuttu! O ilde deprem korkuttu!

Bursa'da sağlık ekipleri hamile kadın için seferber oldu! Bursa'da sağlık ekipleri hamile kadın için seferber oldu!

Bursa'da zehir tacirlerine jandarmadan suçüstü! Bursa'da zehir tacirlerine jandarmadan suçüstü!

Batman'dan acı haber geldi! Batman'dan acı haber geldi!

'Çiftlik Bank' anketi şaşırttı! Hala akıllanmadılar... 'Çiftlik Bank' anketi şaşırttı! Hala akıllanmadılar...

Başpehlivana silahlı saldırı yapıldı! Başpehlivana silahlı saldırı yapıldı!

Rum okulunda görülmemiş düşmanlık! ''Türk'' diye söktüler Rum okulunda görülmemiş düşmanlık! "Türk" diye söktüler

Bursa'da kayıp köpekleri ilanla arıyor Bursa'da kayıp köpekleri ilanla arıyor

Bursa'da hastaneye kaldırılan öğrenciler hakkında şok iddia! Bursa'da hastaneye kaldırılan öğrenciler hakkında şok iddia!

FETÖ'nün şantaj arşivi ele geçirildi! Özel görüntüler... FETÖ'nün şantaj arşivi ele geçirildi! Özel görüntüler...

Bursa'da kuyumculara sahte altın satanlar yakalandı! Bursa'da kuyumculara sahte altın satanlar yakalandı!