7 ülkenin halk oyunları ekibi Erik Dalı oynadı

7 ülkenin halk oyunları ekibi Erik Dalı oynadı

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde bu yı7 ülkenin halk oyunları ekibi Erik Dalı oynadıl 32'incisi düzenlenen Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen 'Geleneksel Giysili Kostüm Yarışması'nda 7 ülkenin yabancı halk oyunları ekibi, Erik Dalı oynadı.

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde 16-19 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen 32. Uluslararası Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivali çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Bu kapsamda Taşköprü ilçesinde Cumhuriyet Meydanında 7 yabancı ülkenin halk oyunları ekibi gösterilerini sundu. Birbirinden değişik yöresel kıyafetlerle ülkelerinin oyunlarını sergileyen halk oyunları ekipleri, oyunlarının ardından düzenlenen yarışmada birinci gelebilmek için kıyasıya mücadele etti. 

Türkiye'nin yanı sıra Kolombiya, Gürcistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Peru'dan gelen halk oyunları ekipleri arasında Geleneksel Giysili Kostüm Yarışması yapıldı. Yarışmada ülkelerin, yörelerine ait birbirinden ilginç yöresel kıyafetleriyle oyunlarını sergileyerek dereceye girmeye çalıştılar. Jüri üyelerinin dikkatlice incelediği ve izlediği yarışma sonucunda 7 ülkeden 28 yarışmacının katıldığı yarışmada Sarımsak Kral ve Kraliçesi Azerbaycan'dan Fırat ve Ecem olurken, Festival Kral ve Kraliçesi Gürcistan'dan Niko ve Mary, Pompeipolis Kral ve Kraliçesi de Türkiye'den Dila ve Toygar oldu. 

Yarışmada dereceye girenlere Devlet Eski Bakanı Murat Başesgioğlu, Taşköprü Kaymakamı Ahmet Nuri Demir ve Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan tarafından Taşköprü sarımsağı, çiçek ve plaket takdim edildi. 

Yarışma sonrasında 7 ülkenin halk oyunları ekibi, Erik Dalı oynadı. Halk oyunları ekibinin Erik Dalı gösterisi vatandaşlardan büyük alkış topladı. 
Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, "Bu yıl 32'incisini düzenlediğimiz Uluslararası Taşköprü Sarımsak ve Kültür Festivali etkinlikleri kapsamında ülkelerimizin yöresel kıyafetleriyle güzellik yarışması düzenlendi. Bu yarışmada festival kral ve kraliçesi, sarımsak kral ve kraliçesi ve Pompeipolis kral ve kraliçesi seçildi. Gerçekten jüri üyelerimiz, çok detaylı bir çalışma sonrasında bu neticeye ulaştı. Jüri üyelerimiz, yoğun katılımın olduğu yarışmacılar içerisinde uzun süre yaptıkları inceleme ve çalışma sonrasında özelliklerini değerlendirerek sonucu vardılar. Bu, bizlerin festival kapsamında geleneksel hale getirdiğimiz bir yarışma. Ben, seçilen kardeşlerimin de gerçekten bunu hak ettiklerini düşünüyorum. Bu yarışmada dereceye giren kral ve kraliçe 2018-2019 yılları içerisinde yapacağımız kartpostal, takvim, görsel baskılarda kullanılacaklar. Onları kutluyorum. Festivalimiz içinde, ilçemiz içinde hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi. 

Ayrıca Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, İhlas Haber Ajansına ilçenin tanıtımına sunduğu katkılardan ötürü teşekkür plaketi verdi. Plaketi, ajans adına İl Temsilcisi Vedat İkizoğlu, Başkan Arslan'dan aldı. 

Bursa iş dünyasının acı kaybı Bursa iş dünyasının acı kaybı

Bursa'da Mevlit Kandili coşkusu Bursa'da Mevlit Kandili coşkusu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, vatandaşlara helva ikram etti Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, vatandaşlara helva ikram etti

Hababam Sınıfı filmlerinde rol alan Tayfun Akalın'dan üzücü haber Hababam Sınıfı filmlerinde rol alan Tayfun Akalın'dan üzücü haber

Bursa'da Mevlit Kandili coşkusu Bursa'da Mevlit Kandili coşkusu

Ezan okurken hayatını kaybetti Ezan okurken hayatını kaybetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Putin'e hediye Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Putin'e hediye

Denizli'de düşen uçağın yeri tespit edildi Denizli'de düşen uçağın yeri tespit edildi

Bursa'da silahlı kavga: 1 yaralı Bursa'da silahlı kavga: 1 yaralı

Diyarbakır'da silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı Diyarbakır'da silahlı kavga: 2 ölü, 2 yaralı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın Mevlid Kandili mesajı Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın Mevlid Kandili mesajı

İstanbul Havalimanı'ndaki otopark fiyatları belli oldu İstanbul Havalimanı'ndaki otopark fiyatları belli oldu

Saldırı hazırlığındaki teröristler öldürüldü Saldırı hazırlığındaki teröristler öldürüldü

Benzinde 19 kuruş indirim Benzinde 19 kuruş indirim

Muavin şoför, yolcular rezil oldu (ÖZEL HABER) Muavin şoför, yolcular rezil oldu (ÖZEL HABER)

Bursa'daki dev fabrikada feci ölüm Bursa'daki dev fabrikada feci ölüm

Bursa'daki bu yayla felçli KOAH hastasını ayağa kaldırdı Bursa'daki bu yayla felçli KOAH hastasını ayağa kaldırdı