60 yaşında üniversiteli oldu! Sebebi ise...

60 yaşında üniversiteli oldu! Sebebi ise...

Mersin'de yaşayan ve gittiği antik şehirleri daha bilinçli gezmek için 3 yıl önce arkeoloji okumaya başlayan 63 yaşındaki emekli öğretmen Aynur Kaçıra, Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olarak öne çıkan Yumuktepe Höyüğü'ndeki kazılarda stajyerlik yapıyor.

Kahramanmaraş'ta öğretmenliğe başlayan ve 45 yıl sonra emekli olan  Aynur Kaçıra, emekliliğinde birçok geziye katılıp tarihi ve turistik yerleri  gezmeye başladı.

Gezilerde gördüğü eserler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak  isteyen Kaçıra, 60 yaşında arkeoloji okumaya karar verip, üniversite sınavına  girdi.

Sınavda iyi bir puan aldıktan sonra tek tercih olarak Mersin  Üniversitesi Arkeoloji Bölümünü seçen Kaçıra, ilk yıl okuldaki başarısının  ardından üst sınıfın da derslerini almaya başladı.

Bu yıl son sınıfı okuyacak olan ve 4 yıllık okulu 3 yılda bitirme  başarısı göstermeyi hedefleyen Kaçıra, zorunlu olmamasına rağmen, 20'li  yaşlardaki 2 sınıf arkadaşıyla milattan önce 7 binli yıllara uzanan geçmişiyle  dikkati çeken Mersin'deki Yumuktepe Höyüğü'nde staj yapıyor.

"Bana 'Ne işin var bu saatten sonra' diyenler de oldu"

Aynur Kaçıra, yaptığı açıklamada, yıllarca öğrencilere  eğitim verdikten sonra kendisinin öğrenci olduğunu söyledi.

Bilinçli bir gezgin olmayı istediğini aktaran Kaçıra, "Bilerek gezmek  istedim. Onun için arkeoloji okumaya karar verdim. Tek tercihim arkeolojiydi ve  kazandım." dedi.

Kaçıra, evli olduğunu, 2 çocuğu, 1 torunu bulunduğunu belirterek,  "Torunum beni her gün arıyor. 'Kazıda ne buldun?' diyor. Daha 1-2 seramik parçası  buldum deyince de 'Anneanne heykel buldun mu?' diyor. Benim mitolojik konular  anlatmamı çok seviyor." ifadelerini kullandı.

Arkeoloji öğrencilerinin kazılara katılması gerektiğini ifade eden  Kaçıra, şunları dile getirdi:

"Ben daha önce izleme kazılarına katılmıştım. Şimdi burada stajımı  yapıyorum. Bana 'Ne işin var bu saatten sonra' diyenler de oldu, 'İyi olmuş'  diyenler de oldu. Kazı ekibi de şaşkın. Öğrenci muamelesi mi yapsınlar, teyze mi  desinler bilemediler ama alıştılar. 63 yaşında stajımı Yumuktepe'de yapıyorum. Bu  benim ilk kazı deneyimim."

Kaçıra, sınıf arkadaşlarının da okula başladığı ilk zamanlar durumunu  yadırgadıklarını ancak zamanla alışıp birlikte etkinlikler yapmaya başladıklarını  sözlerine ekledi.

Bursa'da ormanda kaybolan adam için 'şehir merkezinde' ihbarı Bursa'da ormanda kaybolan adam için 'şehir merkezinde' ihbarı

Bursa Keles'te ulaşıma zam Bursa Keles'te ulaşıma zam

Bursa'da otomobille çarptığı kadını dövdü, serbest kaldı Bursa'da otomobille çarptığı kadını dövdü, serbest kaldı

Türkiye'de bir ilk! Azalan taksimetre Türkiye'de bir ilk! Azalan taksimetre

Bursa'da BTSO Camisi ve TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi hizmete açıldı Bursa'da BTSO Camisi ve TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi hizmete açıldı

Nazlı Ilıcak savunmasını gözyaşlarıyla yaptı: ''Aldandım'' Nazlı Ilıcak savunmasını gözyaşlarıyla yaptı: "Aldandım"

Bursalı öğretmen çift göz yaşları içinde son yolculuklarına uğurlandı Bursalı öğretmen çift göz yaşları içinde son yolculuklarına uğurlandı

Anoreksiya hastası Kristina Karyagina 17 kilo
Anoreksiya hastası Kristina Karyagina 17 kilo

'Sigara içme' diyen karısını boğarak öldürdü 'Sigara içme' diyen karısını boğarak öldürdü

İnternetten alışverişe tövbe ettiler! Kiminin göğsü açıkta kaldı, kiminin kalçası
İnternetten alışverişe tövbe ettiler! Kiminin göğsü açıkta kaldı, kiminin kalçası

Lavrov'dan İdlib açıklaması Lavrov'dan İdlib açıklaması

Eski kedicik Ayça Pars: ''Adnan Oktar'ın istediği belli bir kadın modeli var'' Eski kedicik Ayça Pars: "Adnan Oktar'ın istediği belli bir kadın modeli var"

Bursa'da camide projeksiyon eşliğinde vaaz Bursa'da camide projeksiyon eşliğinde vaaz

Beta Ayakkabı da konkordato başvurusu yaptı Beta Ayakkabı da konkordato başvurusu yaptı

Kağıt krizine çözüm: Gazete boyutları küçülecek, satış miktarı azalacak Kağıt krizine çözüm: Gazete boyutları küçülecek, satış miktarı azalacak

Husumetli olduğu akrabalarının evini bastı Husumetli olduğu akrabalarının evini bastı

İmar barışında hesaplama sisteminde değişiklik: AVM ve otellere kolaylık sağlandı İmar barışında hesaplama sisteminde değişiklik: AVM ve otellere kolaylık sağlandı

Goldman Sachs altın tahminlerini revize etti Goldman Sachs altın tahminlerini revize etti