6.3 milyar dolar TL'ye döndü

6.3 milyar dolar TL'ye döndü

Ekonomik saldırıya karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı 'Dolarınızı bozdurun' çağırısıyla sadece 6 iş gününde vatandaşlar ile şirketler 6.3 milyar dolarlık dövizi TL'ye çevirdi.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, rahip Andrew Brunson'ın salıverilmediği gerekçesiyle Türkiye'ye ekonomi cephesinden saldırı başlatmıştı.

Trump'ı izleyen derecelendirme kuruluşları S&P ve Moody's de peş peşe Türkiye'nin kredi notunu düşürmüştü. Posta'dan Hamide Hangül'ün haberine göre yaşanan gelişmeler kurun ateşini yükseltmiş ve 9 Ağustos'ta 5.55 liradan işlem gören dolar, 10 Ağustos'ta 6.40 lira, 12 Ağustos gece 7.22'ye tırmanmıştı.

VATANDAŞ SEFERBER OLDU

Tam da bu noktada kur üzerinden oynanan oyunu bozmak için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, vatandaşlara ellerindeki döviz ve altınları bozdurma çağrısında bulunmuştu. Erdoğan'ın çağrısıyla vatandaşlar döviz ve altın bozdurmak için adeta seferber oldu.Bu durum, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) günlük yayınladığı döviz hesaplarına da yansıdı.

DÜŞENE KADAR DEVAM

Doların zirve yaptığı haftada BDDK verilerine göre; vatandaşlar 5 milyar 21 milyon dolar bozdurdu. Hatta vatandaş bu hamleyi, Merkez'in müdahalesiyle dolarda başlayan düşüşe ve yüksek alım-satım farkına rağmen yaptı. Döviz bozdurma işlemi 16 Ağustos'ta dolar 5.81'i görene kadar sürdü. 9 Ağustos'ta 109 milyar dolar olan döviz hesapları, 16 Ağustos'ta 103.4 milyar dolara indi, 17 Ağustos'ta 104 milyar dolarda dengelendi.

ÖNCE PANİK SONRA SATIŞ

Halkın yanı sıra şirketler de satış yaptı. 9 Ağustos'ta döviz hesaplarında 84.9 milyar dolar olan firmalar, ilk başta panik havasıyla 502 milyon dolarlık alım yaptı. Ama gerek halkın döviz bozdurma seferberliği, gerekse Merkez Bankası'nın müdahalesi sonucu panik havasının dağılmasıyla satışa geçen şirketler, 9-17 Ağustos tarihleri arasında toplamda 1.3 milyar dolar bozdurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Bekliyoruz ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Bekliyoruz

3 kişiyi öldürmekten cezaevine giren şahıs, bu kez karısını ve çocuğunu katletti  3 kişiyi öldürmekten cezaevine giren şahıs, bu kez karısını ve çocuğunu katletti

Suriyelilerin yüzde 92'si ayrımcılığa uğradıklarını düşünüyor Suriyelilerin yüzde 92'si ayrımcılığa uğradıklarını düşünüyor

Sedanur Güzel soruşturmasında flaş gelişme! Sedanur Güzel soruşturmasında flaş gelişme!

Zamları böyle protesto etti Zamları böyle protesto etti

Ataşehir'de karı-koca birbirlerini bıçakladı Ataşehir'de karı-koca birbirlerini bıçakladı

Başkan Aktaş; ''Bursa'daki firmalarımızla gurur duyuyoruz'' Başkan Aktaş; "Bursa'daki firmalarımızla gurur duyuyoruz"

İnternet randevusu kötü bitti! İnternet randevusu kötü bitti!

Dolmuşta taciz! ''Eve gidip ne yapacsaksın, gel...'' Dolmuşta taciz! "Eve gidip ne yapacsaksın, gel..."

Tartıştığı arkadaşının kulağını ısırarak kopardı Tartıştığı arkadaşının kulağını ısırarak kopardı

Sulama kanalına uçtu: ''Baba lütfen anneme söyleme'' Sulama kanalına uçtu: "Baba lütfen anneme söyleme"

Milyoner işadamının 15 yaşındaki kızı uçakta fenalaşıp öldü Milyoner işadamının 15 yaşındaki kızı uçakta fenalaşıp öldü

Derin Talu'nun 2 yıl önceki hali şoke etti Derin Talu'nun 2 yıl önceki hali şoke etti

Kayıp avukat, iple ağaca asılı bulundu! Kayıp avukat, iple ağaca asılı bulundu!