6.3 milyar dolar TL'ye döndü

6.3 milyar dolar TL'ye döndü

Ekonomik saldırıya karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı 'Dolarınızı bozdurun' çağırısıyla sadece 6 iş gününde vatandaşlar ile şirketler 6.3 milyar dolarlık dövizi TL'ye çevirdi.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, rahip Andrew Brunson'ın salıverilmediği gerekçesiyle Türkiye'ye ekonomi cephesinden saldırı başlatmıştı.

Trump'ı izleyen derecelendirme kuruluşları S&P ve Moody's de peş peşe Türkiye'nin kredi notunu düşürmüştü. Posta'dan Hamide Hangül'ün haberine göre yaşanan gelişmeler kurun ateşini yükseltmiş ve 9 Ağustos'ta 5.55 liradan işlem gören dolar, 10 Ağustos'ta 6.40 lira, 12 Ağustos gece 7.22'ye tırmanmıştı.

VATANDAŞ SEFERBER OLDU

Tam da bu noktada kur üzerinden oynanan oyunu bozmak için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, vatandaşlara ellerindeki döviz ve altınları bozdurma çağrısında bulunmuştu. Erdoğan'ın çağrısıyla vatandaşlar döviz ve altın bozdurmak için adeta seferber oldu.Bu durum, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) günlük yayınladığı döviz hesaplarına da yansıdı.

DÜŞENE KADAR DEVAM

Doların zirve yaptığı haftada BDDK verilerine göre; vatandaşlar 5 milyar 21 milyon dolar bozdurdu. Hatta vatandaş bu hamleyi, Merkez'in müdahalesiyle dolarda başlayan düşüşe ve yüksek alım-satım farkına rağmen yaptı. Döviz bozdurma işlemi 16 Ağustos'ta dolar 5.81'i görene kadar sürdü. 9 Ağustos'ta 109 milyar dolar olan döviz hesapları, 16 Ağustos'ta 103.4 milyar dolara indi, 17 Ağustos'ta 104 milyar dolarda dengelendi.

ÖNCE PANİK SONRA SATIŞ

Halkın yanı sıra şirketler de satış yaptı. 9 Ağustos'ta döviz hesaplarında 84.9 milyar dolar olan firmalar, ilk başta panik havasıyla 502 milyon dolarlık alım yaptı. Ama gerek halkın döviz bozdurma seferberliği, gerekse Merkez Bankası'nın müdahalesi sonucu panik havasının dağılmasıyla satışa geçen şirketler, 9-17 Ağustos tarihleri arasında toplamda 1.3 milyar dolar bozdurdu.

Bursa'da muhtarlar korosu dinleyenleri coşturdu  Bursa'da muhtarlar korosu dinleyenleri coşturdu

Bursa'da kayıp engelli genç için ekipler seferber oldu Bursa'da kayıp engelli genç için ekipler seferber oldu

Bursa'da FETÖ soruşturmasında 10 kişi tutuklandı Bursa'da FETÖ soruşturmasında 10 kişi tutuklandı

Kayınvalidesini doktora götürürken kazada öldü Kayınvalidesini doktora götürürken kazada öldü

İşte PKK'nın gerçek yüzü İşte PKK'nın gerçek yüzü

Gözyaşı içinde kalan arkadaşlarının sözleri yürek dağladı Gözyaşı içinde kalan arkadaşlarının sözleri yürek dağladı

Bursa'da suya yüzde 10'luk üçüncü indirim Bursa'da suya yüzde 10'luk üçüncü indirim

Kızı ihbar etti, polis ipten aldı Kızı ihbar etti, polis ipten aldı

Levyeyle otomobilin camını kıran kişi kameraya yakalandı Levyeyle otomobilin camını kıran kişi kameraya yakalandı

Hasarlı kaza sonrası otomobilin çarptığı baba ve oğlu öldü Hasarlı kaza sonrası otomobilin çarptığı baba ve oğlu öldü

Bursa Mudanya Zeytin Kooperatifi Yıldız'ı yeniden başkan seçti Bursa Mudanya Zeytin Kooperatifi Yıldız'ı yeniden başkan seçti

Bursa'da yıkama yağlamacıdan kaçak akaryakıt çıktı Bursa'da yıkama yağlamacıdan kaçak akaryakıt çıktı

Bursa miğferle ölüm sanığı astsubay, FETÖ üyeliğinden de tutuklandı Bursa miğferle ölüm sanığı astsubay, FETÖ üyeliğinden de tutuklandı