6.3 milyar dolar TL'ye döndü

6.3 milyar dolar TL'ye döndü

Ekonomik saldırıya karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı 'Dolarınızı bozdurun' çağırısıyla sadece 6 iş gününde vatandaşlar ile şirketler 6.3 milyar dolarlık dövizi TL'ye çevirdi.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, rahip Andrew Brunson'ın salıverilmediği gerekçesiyle Türkiye'ye ekonomi cephesinden saldırı başlatmıştı.

Trump'ı izleyen derecelendirme kuruluşları S&P ve Moody's de peş peşe Türkiye'nin kredi notunu düşürmüştü. Posta'dan Hamide Hangül'ün haberine göre yaşanan gelişmeler kurun ateşini yükseltmiş ve 9 Ağustos'ta 5.55 liradan işlem gören dolar, 10 Ağustos'ta 6.40 lira, 12 Ağustos gece 7.22'ye tırmanmıştı.

VATANDAŞ SEFERBER OLDU

Tam da bu noktada kur üzerinden oynanan oyunu bozmak için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, vatandaşlara ellerindeki döviz ve altınları bozdurma çağrısında bulunmuştu. Erdoğan'ın çağrısıyla vatandaşlar döviz ve altın bozdurmak için adeta seferber oldu.Bu durum, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) günlük yayınladığı döviz hesaplarına da yansıdı.

DÜŞENE KADAR DEVAM

Doların zirve yaptığı haftada BDDK verilerine göre; vatandaşlar 5 milyar 21 milyon dolar bozdurdu. Hatta vatandaş bu hamleyi, Merkez'in müdahalesiyle dolarda başlayan düşüşe ve yüksek alım-satım farkına rağmen yaptı. Döviz bozdurma işlemi 16 Ağustos'ta dolar 5.81'i görene kadar sürdü. 9 Ağustos'ta 109 milyar dolar olan döviz hesapları, 16 Ağustos'ta 103.4 milyar dolara indi, 17 Ağustos'ta 104 milyar dolarda dengelendi.

ÖNCE PANİK SONRA SATIŞ

Halkın yanı sıra şirketler de satış yaptı. 9 Ağustos'ta döviz hesaplarında 84.9 milyar dolar olan firmalar, ilk başta panik havasıyla 502 milyon dolarlık alım yaptı. Ama gerek halkın döviz bozdurma seferberliği, gerekse Merkez Bankası'nın müdahalesi sonucu panik havasının dağılmasıyla satışa geçen şirketler, 9-17 Ağustos tarihleri arasında toplamda 1.3 milyar dolar bozdurdu.

MEB'den flaş 'Öğrenci Andı' kararı MEB'den flaş 'Öğrenci Andı' kararı

Bursa'da hafta sonu mesaileri verilmeyen PTT çalışanlarından eylem Bursa'da hafta sonu mesaileri verilmeyen PTT çalışanlarından eylem

Bursalı iş adamı Türkün öldü Bursalı iş adamı Türkün öldü

Dilara cinayetinde çarpıcı detay Dilara cinayetinde çarpıcı detay

Sokakta yorganla dolaşan gençlere başkandan davet! Sokakta yorganla dolaşan gençlere başkandan davet!

Bursalılar dilimiz bozuldu! Arkadaş 'pampa', şaşkın 'şapşik' oldu Bursalılar dilimiz bozuldu! Arkadaş 'pampa', şaşkın 'şapşik' oldu

Bursa Suuçtu Şelalesi, sonbaharda kartpostallık görüntü oluşturdu Bursa Suuçtu Şelalesi, sonbaharda kartpostallık görüntü oluşturdu

Bursa'da motosiklet sürücüsü yaralandı, trafik kilitlendi Bursa'da motosiklet sürücüsü yaralandı, trafik kilitlendi

Bursa'da pazar fiyatları el yakıyor! Biberin kilosu 10 lira Bursa'da pazar fiyatları el yakıyor! Biberin kilosu 10 lira

Aysın Komitgan; <br /> Bal-Göç'te sular durulmuyor Aysın Komitgan;
Bal-Göç'te sular durulmuyor

Jackson kardeşlerin 'ünlü işadamı bizim babamız' iddiası doğru çıktı Jackson kardeşlerin 'ünlü işadamı bizim babamız' iddiası doğru çıktı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (14.11.2018 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (14.11.2018 Çarşamba)

Şartlar belli oldu! Her ay 700 lira devletten Şartlar belli oldu! Her ay 700 lira devletten

Vatandaşlık hakkı verilen Suriyeli sayısı açıklandı Vatandaşlık hakkı verilen Suriyeli sayısı açıklandı

Genç kızı tecavüz edip öldüren sanıkların cezası belli oldu Genç kızı tecavüz edip öldüren sanıkların cezası belli oldu

Nasıl pilot olunur? Nasıl pilot olunur?