"40 yaş üzeri her iki gebelikten biri düşükle sonuçlanıyor"

''40 yaş üzeri her iki gebelikten biri düşükle sonuçlanıyor''

'40 yaş üzeri her iki gebelikten birinin düşükle sonuçlandığını ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, kadınların ileri yaşlarda doğurabileceği yönündeki algının yanlış olduğunu söyledi, ''48 yaşında ikizlere gebe kaldı'' şeklindeki haberler gerçeği yansıtmıyor, bunların bir kısmı ülkemizde yasak olan başkasından yumurta edinerek oluşan gebelikler'' şeklinde konuştu.

Günümüzde özellikle büyükşehirlerde yaşayan kadınlar, gerek ekonomik koşullar, gerekse kariyer yapma gibi nedenlerle anne olmayı ileri yaşlara erteleyebiliyor. Oysa 35 yaşından itibaren kadınlardaki yumurtalık rezervleri azalmaya başlıyor, 40 yaşından itibaren de gebe kalmak çok zorlaşıyor.

YUMURTA DONDURMA DEVLET HASTANELERİNDE ÜCRETSİZ YAPILABİLİYOR

Doğurganlığın kadının yaşı ile bağlantılı olduğunu ve "Nasıl olsa tüp bebek tedavisi var'' düşüncesinin doğru olmadığını belirten Fulya Acıbadem Hastanesi Tüp Bebek Bölüm Koordinatörü, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, sosyal ve ekonomik nedenlerin kadının doğurganlığını ertelemesine yol açabildiğini dile getirerek şöyle konuştu: 

"Gebe kalmak için o anki şartlar uygun değilse ya yumurta dondurma, ya embriyo dondurma gibi çözümleri de göz önüne almak gerekiyor. Yumurta dondurma çok akla gelmiyor. Çünkü o an için kişi mesleğine, işine ya da ekonomik koşullara yöneliyor. 

"NASIL OLSA TÜP BEBEK VAR DEMEYİN"

'Nasıl olsa sonra gebe kalırım, nasıl olsa doğum yaparım. Gebe kalamazsam tüp bebek yaparım, çeşitli yöntemler var. Günümüz koşullarında herkes gebe kalabiliyor' düşüncesi doğru değil. Çünkü gerek normal yollardan, gerekse tedaviyle gebe kalabilmek için kadının yeterli sayıda, sağlıklı yumurtaya ihtiyacı var. Tüp bebek yaptığınızda da kadının yumurtası, gerek sayı gerekse kalite açısından yeterli değilse bu durum, tedavi başarısını ve gebe kalma işlemini zorlaştırabiliyor. Bugün en iyi koşullarda ileri yaşta tüp bebek tedavisi ile en fazla yüzde 15-20 oranında başarı sağlanıyor. Oluşan gebeliklerin yarısı da düşükle sonuçlanıyor. Bir kısmında problem ortaya çıktığı için gebeliği sonlandırmak zorunda kalıyoruz."
 
KISIRLIK TEDAVİSİ UZUN BİR SÜREÇ GEREKTİRİYOR 

Kısırlık tedavisinin kısa sürede sonuç vermediğini de kaydeden Buyru, "Örneğin bir tedavinin sonuç verip vermediğini öğrenmek için 1 ay beklemeniz gerekiyor. 1 ay sonunda gebe olup olunmadığı anlaşılıyor. Kısırlık tedavisi çok uzun soluklu, gerek ailenin gerek hekimin sabrı önemli. Yapılan tetkik ve tedaviler uzun süre alabiliyor ve sonuç alabilmek bazen gecikebiliyor" dedi.

Boeing'in 787 Dreamliner uçağının ''gelişigüzel'' üretildiği iddiası! Boeing'in 787 Dreamliner uçağının "gelişigüzel" üretildiği iddiası!

''Hazreti İsa olduğunu'' iddia eden öğretmene soruşturma "Hazreti İsa olduğunu" iddia eden öğretmene soruşturma

103 kovandaki arıların tamamı öldü 103 kovandaki arıların tamamı öldü

Van'da korkutan deprem! Van'da korkutan deprem!

Kayınpeder gelinini vurdu Kayınpeder gelinini vurdu

Bursa-Ankara yolunda feci kaza Bursa-Ankara yolunda feci kaza

Bursa-Ankara yolunda TIR kazası trafiği kitledi Bursa-Ankara yolunda TIR kazası trafiği kitledi

AK Parti'den YSK'ya ek dilekçe AK Parti'den YSK'ya ek dilekçe

Oto yıkamacıya silahlı saldırı Oto yıkamacıya silahlı saldırı

Genç kadın, evinde tabancayla vurularak öldürüldü Genç kadın, evinde tabancayla vurularak öldürüldü

''Bu menfur saldırılar bizleri yıldırmayacak'' "Bu menfur saldırılar bizleri yıldırmayacak"

Otelin balkonundan düşen Alman turist hayatını kaybetti Otelin balkonundan düşen Alman turist hayatını kaybetti

Ankara lobisinde Bursa Gaziantep kardeşliği Ankara lobisinde Bursa Gaziantep kardeşliği

Türkiye, 210 büyük deprem yaşadı, 86 bin 802 kişi yaşamını yitirdi Türkiye, 210 büyük deprem yaşadı, 86 bin 802 kişi yaşamını yitirdi

Pompalı tüfekle vurduğu eşini hastane önüne bırakıp kaçtı Pompalı tüfekle vurduğu eşini hastane önüne bırakıp kaçtı

Bursa'da muhtarı bıçakladılar Bursa'da muhtarı bıçakladılar