250 bin kişi Türkiye'ye göç edebilir

250 bin kişi Türkiye'ye göç edebilir

Türkiye'nin başta Rusya olmak üzere birçok ülkeyle yaptığı görüşmelerde masaya gelen Suriye'nin İdlib kentindeki gelişmeler, istihbarat raporlarıyla gün gün izleniyor. Hükümete sunulan raporlarda, Suriye ordusunun başlattığı operasyonun ardından en az 250 bin kişinin Türkiye'ye göç edebileceği, bunların Suriye sınırları içerisinde güvenli bölgelerde alıkonulması gerektiği ifade edildi.

HÜKÜMET aynakları, edinilen bilgiye göre, sadece İdlib değil son aylarda Suriye hükümeti ile bölgedeki Kürt liderler arasında süren temas ve görüşmeleri de yakından izliyor. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın son günlerde yürüttüğü stratejinin, Rusya-ABD ve İran üçlüsünün desteği ile geliştiği iddia ediliyor.

ESAD'IN KÜRTLERLE TEMASI
Hükümet kaynaklarına göre, Türkiye'nin Suriye ile olan sınırının yüzde 80'ini oluşturan Kürt bölgesinin yöneticileri ile Esad yönetimi arasındaki görüşmelerde önemli mesafeler alındı. Mayıs ayında Esad'ın Kürtlere yaptığı çağrının ardından, 4 kez müzakere masasına oturulduğu belirtildi. Esad'ın Kürtlere yarı özerklik olarak tanımlanabilecek yönetim fikrine sıcak baktığı ve Suriye anayasasının buna izin verdiği belirtiliyor.

PKK DA İŞİN İÇİNDE
Suriye anayasanın 107'nci maddesinde var olan bir hükümden yararlanılarak Kürtlerle uzlaşma yoluna gidileceği yorumları yapılıyor. Müzakereleri 7'si Esad hükümeti, 7'si Kürtleri temsil eden 14 kişilik bir ekip yürütüyor. Bu sürece PKK'nın da açıktan destek verdiği ve bir süre önce kurduğu sınır muhafız birliği ile aktif rol aldığı da değerlendiriliyor.

CİHATÇI GRUPLAR ENDİŞESİ
Hükümete sunulan raporlara göre, bu gelişmeler hem Türkiye'nin güvenliği hem de İdlib politikasını belirleyecek. Esad, ülkesindeki Kürtlerle sorununu çözdükten sonra bir süredir operasyon düzenlediği İdlib'in civarındaki muhaliflerle olan mücadelesini arttıracak. Bölgede iki grubun savaşı arasında sıkışan sivillerin yanısıra savaşçı muhalifler ve cihatçıların da Türkiye'ye kaçmaya çalışacağı belirtiliyor.

GÖÇ DALGASI
Raporlarda en az 250 bin kişinin göçe hazırlandığı istihbaratı yer alıyor.
Bu kişilerin Türkiye'ye gelme ihtimalleri ciddi risk oluşturuyor. Sivil halkın Suriye sınırları içerisinde güvenli bölgelerde durdurulması, Türkiye'ye girmek zorunda olacakların ise terörist yapılarla ilişkisi olup olmadığının ciddi incelemeden geçirilmesi değerlendiriliyor.

TOBB ve meslek kuruluşları kanunlarında değişiklik teklifi Genel Kurulda kabul edildi TOBB ve meslek kuruluşları kanunlarında değişiklik teklifi Genel Kurulda kabul edildi

Tekirdağ'da korkunç kaza: 1 ölü, 3 yaralı  Tekirdağ'da korkunç kaza: 1 ölü, 3 yaralı

Suudi Dışişleri Bakanı: İddialar şok edici ve kabul edilemez Suudi Dışişleri Bakanı: İddialar şok edici ve kabul edilemez

ABD'den flaş Türkiye açıklaması ABD'den flaş Türkiye açıklaması

Pompalı tüfek kahvehaneyi bastı, bir kişiyi öldürdü Pompalı tüfek kahvehaneyi bastı, bir kişiyi öldürdü

Kosova, Sırbistan'a uyguladığı gümrük vergisini yüzde 100'e çıkardı Kosova, Sırbistan'a uyguladığı gümrük vergisini yüzde 100'e çıkardı

İYİ Parti'den ittifak açıklaması İYİ Parti'den ittifak açıklaması

Siirt'te Karadeniz rüzgarı esti Siirt'te Karadeniz rüzgarı esti

Bursa'da İnegöllülerin yatacak yeri yok Bursa'da İnegöllülerin yatacak yeri yok

'Kadın adaya oy vermeyeceğim' demişti, istifa etti!
'Kadın adaya oy vermeyeceğim' demişti, istifa etti!

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

Bursa'da masaj salonlarına baskın Bursa'da masaj salonlarına baskın

PKK'da kadın teröristler 'cinsel meta' olarak görülüyor!
PKK'da kadın teröristler 'cinsel meta' olarak görülüyor!