2 yaşındaki çocuğun akciğerinden bakın ne çıktı

2 yaşındaki çocuğun akciğerinden bakın ne çıktı

Diyarabakır'da 2 yaşındaki Muhammed Hüseyin Çiftçi'nin yerken akciğerine kaçan kabak çekirdeği, başarılı bir operasyonla çıkarıldı.

Diyarbakır'da oturan Ebedin Çiftçi'nin oğlu Muhammed Hüseyin, 2 ay önce, evde, yemek istediği kabak çekirdeği boğazına kaçtı. Olayın ardından öksürmeye başlayan, nefes darlığı çeken Muhammed Hüseyin Çiftçi, ailesi tarafından hastaneye götürüldü. Minik Muhammed Hüseyin ilaçlarını kullandı, ama öksürük geçmedi. Farklı hastanelere götürülen Muhammed Hüseyin, bronşit ve zatürre tedavisi gördü. Ancak küçük çocuğnu sağlığında bir iyileşme görülmeyince aile bu kez de Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Göğüs Hastalıkları polikliğine başvurdu. Muhammed Hüseyin Çiftçi'nin yapılan bronkoskopide, akciğerinde kabak çekirdiği olduğu tespit edildi. Çekirdek, yapılan başarılı bir operasyonla çıkarıldı.

Yaşananları anlatan baba Ebedin Çiftçi, "Öksürük şurupları, antibiyotikler ve nefes açıcı buharlar verildi, ama çocuğumuzun öksürüğü kesilmedi. Muhammed'in hastaneye yatışı yapıldı. Bronşit ve zatürre tedavisi gördü. Ama öksürük sürekli arttı, artık nefes almakta zorlanıyordu. Üniversite hastaneleri Çocuk Göğüs Hastalıklarına başvurduk. Dr. Şen tarafından yapılan bronkoskopide oğlumun sağ taraf akciğerinde kabak çekirdeği tespit edildi ve göğüs cerrahisi ekibi ile başarılı bir operasyonla çekirdeklerin çıkarıldı. Dr. Velat Şen ve ekibine çok teşekkür ederim" dedi. 

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Doç. Dr. Velat Şen ise "Polikliniğimize başvuran hastanın öyküsünü ayrıntılı bir şekilde sorguladığımızda hastanın yaklaşık iki ay önce kabak çekirdeği yerken boğazına takıldığını sonrasında çok öksürüp ve kustuğunu öğrendik. Çocuk hastaların kendilerini ifade edememeleri, ailenin de kusarak çocuklarının çekirdekleri çıkardığını düşünmesi ve de akciğer filminde belirgin bulgular olmaması nedeniyle yabancı cisim aspirasyonu anlaşılamamış. Hastanemizde akciğerleri kamera aracılığı ile görüntülememizi sağlayan pediatrik fleksible bronkoskopi cihazımız mevcut. Hastaya bronkoskopi işlemini yaptık ve hastanın sağ akciğer bronş dallarında saptadığımız çekirdekleri göğüs cerrahi ekibimiz ile çıkardık. Hastanın akciğerindeki yabancı cisim çıkarıldıktan sonra şikayetleri giderek azaldı. Hastamız gecikmiş tanılı bir yabancı cisim aspirasyonuna maruz kaldığından hastamızı bir süre hastanede medikal tedavi ile takip ettik ve sonrasında tam şifa ile taburcu ettik" diye konuştu. 

ANNELERİ UYARDI

Annelerin. çocukları kuruyemiş yerken çok dikkat etmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Şen, "Özellikle fındık, çekirdek, fıstık gibi kuruyemişler en sık aspire edilen gıdalardır. Bazı hastalar direkt hava yollarına yabancı bir cisim kaçması hikayesi ile gelirler. Ama hastaların önemli bir kısmında böyle bir hikaye olmaz ve tekrarlayan, ya da düzelmeyen öksürük, hırıltı, nefes darlığı, tekrarlayan bronşit ya da zatürre şikayetleri ile gelebilirler. Ne yazık ki yabancı cisim aspirasyonu olan çocukların üçte bir kadarı geç tanı almaktadır. Yabancı bir cismin nefes yollarına kaçması, çocuğun hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabilir. Yabancı cisim aspirasyonunun en sık olduğu yaş grubu 1 ile 3 yaş arası çocuklardır. Bu yaş grubuna sahip ebeveynlerin tedaviye rağmen uzun süre devam eden öksürük, hırıltı ve nefes darlığı şikayetlerinde çocuk göğüs hastalıkları bölümüne müracaat etmesini tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

Din Kültürü öğretmeni 5 kız öğrenciye tacizden tutuklandı! Din Kültürü öğretmeni 5 kız öğrenciye tacizden tutuklandı!

Stephen Hawking için lokma döküldü Stephen Hawking için lokma döküldü

İYİ Parti ilçe başkanına silahlı saldırı! İYİ Parti ilçe başkanına silahlı saldırı!

17 yaşındaki PKK'lı teröristin şoke eden sözleri! 17 yaşındaki PKK'lı teröristin şoke eden sözleri!

Türkiye silikon dudaklarıyla tanımıştı! İşte genç kızın son hali... Türkiye silikon dudaklarıyla tanımıştı! İşte genç kızın son hali...

Bursa'da otomobile çarpan motosiklet sürücüsü ölümden döndü! Bursa'da otomobile çarpan motosiklet sürücüsü ölümden döndü!

O ilde deprem korkuttu! O ilde deprem korkuttu!

Bursa'da sağlık ekipleri hamile kadın için seferber oldu! Bursa'da sağlık ekipleri hamile kadın için seferber oldu!

Bursa'da zehir tacirlerine jandarmadan suçüstü! Bursa'da zehir tacirlerine jandarmadan suçüstü!

Batman'dan acı haber geldi! Batman'dan acı haber geldi!

'Çiftlik Bank' anketi şaşırttı! Hala akıllanmadılar... 'Çiftlik Bank' anketi şaşırttı! Hala akıllanmadılar...

Başpehlivana silahlı saldırı yapıldı! Başpehlivana silahlı saldırı yapıldı!

Rum okulunda görülmemiş düşmanlık! ''Türk'' diye söktüler Rum okulunda görülmemiş düşmanlık! "Türk" diye söktüler

Bursa'da kayıp köpekleri ilanla arıyor Bursa'da kayıp köpekleri ilanla arıyor

Bursa'da hastaneye kaldırılan öğrenciler hakkında şok iddia! Bursa'da hastaneye kaldırılan öğrenciler hakkında şok iddia!

FETÖ'nün şantaj arşivi ele geçirildi! Özel görüntüler... FETÖ'nün şantaj arşivi ele geçirildi! Özel görüntüler...

Bursa'da kuyumculara sahte altın satanlar yakalandı! Bursa'da kuyumculara sahte altın satanlar yakalandı!